Tag: Pnące rośliny doniczkowe

Pnące rośliny: Które wybrać do mieszkania? Jak je pielęgnować?

Pnącza
Pnące rośliny cieszą się niezwykłą popularnością wśród entuzjastów zieleni w mieszkaniach. Wijące się, rozrośnięte kaskady liści często pokrywające całą ścianę lub oplatające podwieszane przy suficie sznurki, stwarzają efektowną aranżację i czynią wnętrza bardziej przytulnymi. Co ważne, pnącza przy swojej atrakcyjności, często są dość łatwe w pielęgnacji, gdyż nie mają zbyt dużych wymagań co do uprawy. Przez to, że ich wiotkie pędy wykorzystują różne podpory do wspinania się, nie potrzebują rozrastać się na grubość, za to osiągają szybki przyrost w obrębie długości. W mgnieniu oka zazielenią pomieszczenie, a dzięki odpowiednim cięciom będą rosły w odpowiadającym nam kierunku. Które pnące rośliny są najpopularniejsze i będą idealnie pasować do mieszkania? Jak je pielęgnować, by pięknie wyglądały?

Filodendron: Szybko rośnie, pięknie się pnie, mało wymaga

Rośliny doniczkowe
Filodendron pnący (Philodendron scandens) to roślina absolutnie niebanalna i łatwo go polubić nie tylko za naturalne walory dekoracyjne. Uroczo się pięknie i sprytnie zakrywa także te mniej atrakcyjne zakątki w mieszkaniu czy w domu. Zaliczany jest do zacnego grona najmniej wymagających okazów doniczkowych. Filodendron pnący rośnie szybko i bujnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Wybaczy brak uwagi i słabe nieregularne nawadnianie. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o tej ciekawej roślinie? Jak często go podlewać? Dlaczego tak ważny dla wzrostu filodendrona jest zabieg podcinania pędów? Podpowiadamy.


Podobne porady

Najpiękniejsze rośliny pnące do ogrodu

Pnącza
Pnące rośliny w ogrodzie nie tylko pięknie go dekorują, ale spełniają też praktyczne funkcje. Dodają uroku altanom, tarasom, pergolom, czy też ogrodzeniom i murkom. Mogą też wspinać się po pniach drzew lub specjalnie do tego przygotowanych kratownicach. Pnącza mogą przykryć nieestetyczne ściany lub miejsca, a także oddzielić część gospodarczą od ogrodu. Zajmują przy tym niewiele powierzchni, więc sprawdzą się, nawet jeśli mamy do dyspozycji niewiele przestrzeni. Posadzone i pielęgnowane w odpowiedni sposób będą rozrastać się przez wiele lat. Jakie rośliny pnące warto wybrać do ogrodu i jak je pielęgnować?