Tag:  leczenie anemii z niedoboru żelaza

Niedobór i nadmiar żelaza w organizmie

Choroby Krwi
Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jest niezbędny do transportowania tlenu we krwi, odgrywa kluczową rolę w działaniu mięśni i produkcji enzymów. Od poziomu żelaza zależy również kondycja wątroby. I chociaż większość osób zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków niedoborów tego minerału, o tyle wciąż nie mamy świadomości, że równie groźny może być jego nadmiar. Jak to możliwe? Czy żelazo można „przedawkować”, nieprawidłowo się odżywiając? Jak objawia się niedobór i nadmiar żelaza w organizmie?


Podobne porady

grejpfrut

Owoce i warzywa usuwające nadmiar wody z organizmu·

Owoce
Zgodnie z zaleceniami powinno się wypijać co najmniej 8 szklanek wody dziennie, a w lecie nawet więcej. Dla wielu z nas wydaje się to nieosiągalne. Mam dla ciebie dobrą wiadomość. Aż 20% dziennej porcji wody może pochodzić z owoców i warzyw. W lecie warto wybierać te z nich, które najlepiej nawodnią nasz organizm. Poniżej znajdziesz listę warzyw i owoców, w których zawartość wody to przynajmniej 90%. Idealnie sprawdzają się nie tylko podczas upałów, ale również w przypadku wszelkiego rodzaju diet i detoksów. Są również bardzo skuteczne w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu.
zatrzymanie wody w organizmie

Domowe sposoby na nadmiar wody w organizmie·

Choroby Układu Krążenia
Często czujesz się ociężała i opuchnięta? Masz problem z założeniem pierścionka lub ulubionych butów? Możliwe, że cierpisz na zatrzymanie wody w organizmie. Zazwyczaj gromadzi się ona w tkankach stóp i nóg, ale problem ten może również dotyczyć innych partii ciała. Nadmierne gromadzenie się wody może być związane ze zbyt dużym spożyciem soli, problemami z krążeniem, brakiem ruchu, niedoborem witamin, niewydolnością żylną, stresem, ciążą, menstruacją, upalną pogodą, przebywaniem wysoko nad poziomem morza, alergią, nadciśnieniem, chorobą serca, niewydolnością nerek, przewlekłym zapaleniem płuc, zaburzeniami ze strony tarczycy lub wątroby, czy zażywaniem niektórych leków (między innymi doustnych środków antykoncepcyjnych). Głównym objawem tej dolegliwości jest opuchlizna, ale może się również pojawić sztywność stawów, wzrost masy ciała, uczucie ciężkości, zwiększone ciśnienie krwi i przyspieszony puls. Poniżej znajdziesz 10 naturalnych sposobów, które pozwolą ci pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.
Niedobór żelaza w organizmie

13 objawów niedoboru żelaza w organizmie

Witaminy
Może ci się wydawać, że niedobory żelaza nie są poważnym problemem. Jednak wraz z upływem czasu mogą okazać się szkodliwe dla twojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wiele symptomów niedoboru żelaza może być przypisanych innym schorzeniom, lub być może objawy towarzyszą ci tak długo, że przestałeś je zauważać. Kiedy organizm nie otrzymuje wystarczających ilości żelaza, możesz czuć się zmęczony i stale odnosić wrażenie, że coś nie do końca jest w porządku z twoim organizmem. Oto 13 oznak, które wskazują na niedobór tego cennego pierwiastka:
niedobór żelaza

10 objawów niedoboru żelaza

Choroby Krwi
Nasz organizm potrzebuje żelaza do produkcji hemoglobiny, która jest bardzo ważnym składnikiem czerwonych komórek krwi. To dzięki niej dostarczany jest tlen do wszystkich życiowych organów. Niedobór żelaza może wystąpić, kiedy nie ma go zbyt dużo w naszej diecie, organizm ma problemy z wchłanianiem tego składnika lub wtedy gdy występuje częsta utrata krwi. Jeśli zauważysz u siebie któryś z 10 wymienionych poniżej objawów, poproś swojego lekarza o zbadanie poziomu żelaza w krwi, aby mógł on ustalić przyczynę jego niedoboru.

Serotonina: Czym grozi niedobór, a czym nadmiar?

Depresja
Serotonina bywa nazywana hormonem szczęścia i rzeczywiście odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Poprawia nastrój, redukuje lęk i niepokój. Mało kto wie jednak, że odgrywa ważną rolę także w układzie krwionośnym i pokarmowym – chroni nas przede wszystkim przed krwotokami i groźnymi skutkami zatruć pokarmowych. Dlatego zarówno niedobory, jak i nadmiar tego ważnego neuroprzekaźnika mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak objawia się nieprawidłowy poziom serotoniny w organizmie?

Neutrocyty: Normy, funkcje, nadmiar i niedobory

Choroby Krwi
Neutrocyty to najliczniejsza grupa komórek wchodząca w skład leukocytów, czyli białych krwinek. To neutrocyty odpowiadają za zwalczanie szkodliwych drobnoustrojów – zarówno wirusów, jak i bakterii. Kiedy dociera do nich informacja o zagrożeniu, natychmiast wywołują stan zapalny i próbują zwalczyć infekcję. Częste i przewlekłe choroby o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym mogą więc świadczyć o niedoborze neutrocytów. Warto wiedzieć, że zarówno niedobór, jak i nadmiar tych komórek układu odpornościowego może być objawem wielu groźnych schorzeń. Jak zbadać poziom neutrocytów i jaka jest ich prawidłowa norma?

Kortyzol: Jak objawia się niedobór i nadmiar hormonu stresu?

Choroby Endokrynologiczne
Kortyzol potocznie nazywany jest hormonem stresu, który wydzielany jest przez nadnercza. Dzięki niemu podnosi się ciśnienie krwi oraz zwiększa poziom glukozy. Oba czynniki dostarczają nam niezbędnej energii w trakcie wysiłku fizycznego – to pierwotny mechanizm umożliwiający nam przeżycie w sytuacji zagrożenia. Niestety czasem dochodzi do zaburzeń w pracy nadnerczy i kortyzol wydzielany jest w zbyt dużych lub zbyt małych ilościach. Negatywnie wpływa to na procesy przemiany materii, a także na produkcję innych ważnych hormonów. To również częsty objaw wielu chorób. Sprawdź, jakie symptomy powinny cię zaniepokoić.