Tag: Araukaria czym jest

Jak uprawiać araukarię?

Iglaste
Mówi się, że drzewka iglaste najpiękniej rosną na zewnątrz: w ogrodzie, na działce albo w donicach na balkonie czy tarasie. Jednak istnieje jeden gatunek, który może być z powodzeniem uprawiany w pomieszczeniach, choć trzeba mu poświęcić odrobinę uwagi. Mowa o araukarii, która jest kapryśną, ale, w przeważających przypadkach, wdzięczną rośliną i może być oryginalną ozdobą wnętrza. Nie tylko posiada walory dekoracyjne, ale również poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tej roślinie? Jak ją pielęgnować?


Podobne porady

ziemia w ogrodzie

Jak przygotować glebę pod rośliny?

Gleba
Rzadko się zdarza, aby teren przy domu od razu nadawał się pod uprawę kwiatów. Jeżeli był już poprzednio użytkowany, znajdują się tam różne rośliny, czasem nawet zdziczałe. Jeżeli dom został niedawno zbudowany, często w ogrodzie leży gruz i odpadki materiałów budowlanych. Dlatego najpierw trzeba oczyścić teren, a więc wykopać niepotrzebne rośliny (z rozwagą, aby nie usunąć czegoś wartościowego), usunąć chwasty, wynieść gruz i wszelkie śmieci. Lepsza sytuacja jest zwykle w ogrodach działkowych, ale i tam trzeba nieraz zrobić wstępne porządki. Po oczyszczeniu możemy się zabrać do uprawy gleby, przedtem jednak warto choćby pobieżnie zapoznać się z glebą znajdującą się na naszym terenie. Poniżej znajdziesz instrukcję jak to zrobić.
Cynia wytworna

Jak pielęgnować cynię wytworną?

Kwiaty w Ogrodzie
Ojczyzną cynii jest Meksyk. Kwiaty są koloru białego, różowego, szkarłatnego, żółtego i fioletowego. Po ścięciu bardzo długo utrzymują się w wazonie. Są ozdobą każdego pomieszczenia i ogrodu.
ziemia

Jak sprawdzić odczyn gleby przy pomocy octu i sody oczyszczonej?

Gleba
Ziemia to dla ogrodnika dużo więcej, niż tylko przyklejające się do butów błoto. W jego oczach jest to życiodajna gleba, która w przyszłości zrodzi nowe rośliny. Warto tu jednak zauważyć, że nie wszystkie gleby są takie same. Różnią się poziomem pH, który określa, jakie rośliny mogą się na nich rozwijać.

Trawy ozdobne do ogrodu

Trawy
Trawy ozdobne podbijają polskie ogrody. Nic dziwnego, ponieważ są łatwe w uprawie, odporne na szkodniki i niewymagające. A co najważniejsze – stanowią efektowne dopełnienie każdej aranżacji. W zależności od gatunku osiągają od 30 do nawet 200 cm wysokości. Mają różnorodne kwiatostany – delikatne i smukłe lub bujne i rozrośnięte. Mogą być główną ozdobą ogrodu lub oryginalnym tłem dla innych roślin. Ich dużym atutem jest też możliwość uprawy w donicach, dzięki czemu to idealna dekoracja balkonów i tarasów. Jakie gatunki traw najlepiej sprawdzają się w polskich warunkach?

Guzmania: Uprawa i pielęgnacja

Ozdobne
Amatorów uprawy roślin doniczkowych w Polsce nie brakuje. Coraz więcej osób chętnie kupuje nowe okazy, a z czasem, gdy nabierają doświadczenia, decydują się na posiadanie atrakcyjniejszych i bardziej wymagających. Uważa się, że roślinom tropikalnym trudno jest zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu. Nic bardziej mylnego! Wystarczy poświęcić im odrobinę uwagi, by w pomieszczeniach stworzyć egzotyczną kompozycję. Jednym z przedstawicieli takich roślin jest guzmania. Trudno przejść obok niej obojętnie, ponieważ jej liście, przypominające pióropusze ananasów, są niezwykle atrakcyjne – często zdobi je oryginalny i kolorowy kwiatostan. Co trzeba wiedzieć o guzmanii? Jakie warunki należy jej zapewnić? Dlaczego warto ją ustawiać na podstawce z wodą?

Astrofytum (Czapka biskupia). Uprawa, pielęgnacja

Sukulenty
Jeśli nie masz tzw. ręki do kwiatów, a każdy powierzony ci okaz szybko więdnie, nie oznacza to, że w twoim domu nie może być roślin. Istnieje wiele gatunków, które nie dość, że nie mają specjalnych wymagań uprawowych, to na dodatek są idealne dla zapominalskich. W takim wypadku warto sięgnąć po sukulenty: jednym z ich jest astrofytum, zwany inaczej czapką biskupią. Co trzeba wiedzieć o tej roślinie? Jak ją uprawiać?

Kapusta ozdobna: Uprawa i pielęgnacja

Ozdobne
Jesienią ogrody mienią się feerią barw. Liście drzew i krzewów ozdobnych zmieniają swój kolor na brąz, czerwień, bordo i żółć. W tym okresie przekwitają rośliny, choć istnieją również i takie, które dopiero wtedy są w pełnej krasie. Oprócz znanych wszystkim wrzosów i chryzantem właśnie jesienią najbardziej efektowne są kapusty ozdobne. Zasadzone w ogrodzie stanowią ciekawą ozdobę, dlatego spotyka się je również w innych miejscach, np. na cmentarzach, parkach i skwerach. Kapusta ozdobna nie jest trudna w uprawie, wystarczy jej zagwarantować odpowiednie miejsce, a będzie rosła w nim bez większych problemów. Co ciekawe, roślina ta jest jadalna: choć zawiera szereg witamin, odstręcza swoim bardzo gorzkim smakiem. Zatem jak uprawiać kapustę ozdobną? Jakie ma wymagania?