Tag: Olej z pestek bawełny czym jest

Olej z nasion bawełny. Czym jest i jak go stosować?

Zmarszczki
Większość z nas kojarzy bawełnę jako roślinę, która dostarcza surowca do produkcji wielu rodzajów tkanin. Okazuje się, że można ją również wykorzystywać w różnych gałęziach gospodarki: do wytwarzania papieru, materiałów opatrunkowych czy paszy dla zwierząt. Z bawełnianych pestek można tłoczyć na zimno olej, który, poddany rafinacji, znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym. Natomiast nierafinowany może być uznany za naturalny kosmetyk. Zawarte w nim substancje czynne poprawiają kondycję skóry, a także działają korzystnie na strukturę włosów. Choć olej bawełniany nie jest w Polsce powszechnie znany, to jego właściwości sprawiają, że częściej zyskuje na popularności. Co trzeba wiedzieć o tym specyfiku? Jak go wykorzystać w pielęgnacji?


Podobne porady

Żelazko

Jak prasować?

Prasowanie
Temperaturę prasowania uzależniamy od rodzaju tkaniny. Należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta, które są umieszczone na metce. Należy pamiętać, że częste prasowanie zmniejsza efektywność i walory tkanin nawet jeśli skrupulatnie przestrzegamy zaleceń odnośnie temperatury. Obecnie większość tkanin nie wymaga prasowania, wystarczy je jedynie umiejętnie wysuszyć.
prasowanie

Jak prasować różne tkaniny?

Prasowanie
Nylon stylon i inne syntetyczne materiały wyzwoliły nas z prasowania, ale jak się okazało nie do końca. Nagle okazało się, że bawełna i len są po pierwsze zdrowsze dla naszego ciała, a po drugie znacznie przyjemniej się je nosi no i ładniej wyglądają. Pojawia się więc problem jak je prasować, żeby łatwo i szybko osiągnąć pożądany efekt.
pranie

Jak prać poszczególne tkaniny?·

Pranie
Pranie. Co może być w nim skomplikowanego? Trochę proszku, trochę płynu, trzy pstryknięcia w świecące (i nierzadko grające) przyciski i problem z głowy. A jednak po fakcie okazuje się, że ulubiony sweter magicznie zmienił swoje rozmiary, najlepsza bluzka - nawet mimo wyprania w Perwollu – straciła swój kolor, a śnieżnobiała bielizna przybrała dziwny do sprecyzowania odcień spłowiałego różu. Jak więc prać poszczególne tkaniny, by nie zniszczyć ubrań i cieszyć się nimi przez długie lata? Najlepiej zgodnie z instrukcją na metce, ale jeśli instrukcji nie ma – według wskazówek zamieszczonych poniżej.

Niezawodne sposoby na szybkie i udane prasowanie

Prasowanie
Nie bez powodu prasowanie wywołuje u nas same negatywne skojarzenia. Wymaga cierpliwości, pochłania czas, wysysa energię, a tym samym niejednokrotnie doprowadza nas do szału. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Czy wiesz, że prasowanie lnianych tkanin lub jeansów ułatwi umieszczenie ich w zamrażarce, świeceniu się ciemnych ubrań zapobiegnie siateczka, a w walce z zagnieceniami pomoże ocet? Podpowiadamy, jak dzięki wcieleniu w życie kilku prostych zasad i zastosowaniu paru sprytnych trików zamienić znienawidzony obowiązek w całkiem znośną - by nie powiedzieć przyjemną - codzienną czynność.

Jak pozbyć się wyświeceń po prasowaniu? Sprytne sposoby

Prasowanie
Nie raz nie dwa ustawiamy żelazko na zbyt wysoką temperaturę i na naszych ubraniach pojawiają się brzydkie smugi, zwane potocznie wyświeceniami. Walka z nimi do prostych nie należy, bo bywa, że nie znikają nawet po wielokrotnym praniu. Podpowiadamy, jak pozbyć się dokuczliwego problemu, wykorzystując sprawdzone domowe środki, takie jak ocet spirytusowy, mięta, amoniak, czy czarna herbata. Cierpliwość i spryt popłaca!

Najpopularniejsze błędy przy prasowaniu i przechowywaniu ubrań

Prasowanie
Przedwczesne niszczenie ubrań kojarzymy najczęściej z błędami popełnianymi w trakcie prania. Każdemu z nas zdarzyło się chyba ustawić zbyt wysoką temperaturę, dorzucić czerwoną apaszkę do białych ubrań albo przez pomyłkę dodać wybielacz, piorąc kolorową odzież. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że nasze ubrania wyglądają coraz gorzej, bo nieodpowiednio je prasujemy, przechowujemy, a nawet… użytkujemy. Jak na wygląd ulubionych podkoszulek i sukienek wpływa woda, której używamy do prasowania, i czemu niektóre swetry szybciej się mechacą, a marynarki zaczynają dziwnie błyszczeć?