Tag: Kolka nerkowa zapobieganie

Jak radzić sobie z kolką nerkową?

Choroby Nerek
Silny ból, zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, może być wynikiem stanu zapalnego tzw. korzonków. Dolegliwość ta często dotyka osoby w średnim wieku oraz tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Jeśli ból jest tak silny, że nie uśmierzają go żadne leki, a równocześnie odczuwa się parcie na pęcherz, mogą to być symptomy kolki nerkowej. Czasem ból mija po kilku dniach samoistnie, ale zazwyczaj konieczna jest wizyta lekarska. Co zrobić w przypadku ataku kolki nerkowej? Co go powoduje? Jak sobie z nim radzić?


Podobne porady

kolka u dzieci

Jak sobie radzić z kolką?

Płacz Niemowlęcia
Każdego roku miliony dzieci cierpią na kolkę. Nie ma pewnego leku, który tym kolkom zaradzi. Są jednak sposoby łagodzeniu objawów i bólu kolkowego.

Domowe sposoby na kamicę nerkową

Choroby Nerek
Kamień lub kamienie znajdujące się w nerkach mogą nie dawać żadnych objawów przez lata. W tym czasie powoli rosną, zajmując coraz większą część nerki. To zaś może powodować tępy ból pleców, który często mylnie łączymy z kręgosłupem. Charakterystycznym objawem kamicy jest parcie na mocz, bóle schodzące w dół brzucha aż do krocza oraz ataki kolki nerkowej. Pojawiają się one, gdy kamień przemieści się z nerki do moczowodu. Pamiętaj, przy kamicy konieczny jest kontakt z lekarzem. On ustali sposób kuracji. Natomiast domowe sposoby wspomogą leczenie.
kamica nerkowa

Jak rozpoznać kamicę nerkową?

Choroby Nerek
Mocz jest produktem filtrowania krwi w nerkach. Są w nim rozpuszczone substancje niepotrzebne lub toksyczne dla organizmu. Z nerek, przez moczowody, trafia do pęcherza moczowego, gdzie jest magazynowany, a potem wydalany przez cewkę moczową. W kamicy nerkowej dochodzi do tworzenia się w drogach moczowych złogów zbudowanych z substancji rozpuszczonych w moczu. Dzieje się tak, gdy ich stężenie jest zbyt duże lub mocz jest zbyt zagęszczony. Sprzyja temu odwodnienie organizmu, zła dieta czy wrodzone choroby metaboliczne. Im większy kamień, tym trudniej go wydalić. Dochodzi do zastoju moczu, co powoduje tworzenie się kolejnych złogów. Jakie są objawy kamicy nerkowej i w jaki sposób ją leczyć dowiesz się z dalszej części artykułu.

Kolka nerkowa: Przyczyny, objawy, jak leczyć?

Choroby Nerek
Kolka nerkowa często może uprzykrzyć życie. Atak bólu jest męczący i trzeba zasięgnąć specjalistycznej porady lekarskiej. Podpowiemy, jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak ją skutecznie leczyć. Czym jest kolka nerkowa? Kolka nerkowa jest nagłym atakiem bólu w okolicy lędźwiowej, który promieniuje ku dołowi ciała. Ból spowodowany jest złogami (kamieniami o wielkości min. 2 mm), które blokują układ moczowy. Brak ujścia moczu powoduje wzrost ciśnienia w górnym odcinku układu i tym samym atak bólu. Często jest tak, że zwykłe leki przeciwbólowe nie są w stanie uśmierzyć bólu, stąd jeśli nie przyniosą ulgi, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Kolka nerkowa jest symptomem kamicy nerkowej i często ma charakter nawrotowy. Z kolei pojedynczy atak ma charakter przejściowy i zwykle przechodzi samodzielnie.

Wrzos zwyczajny: Właściwości i zastosowania

Ziołolecznictwo
Wrzos zwyczajny to bardzo efektowna roślina ozdobna, którą często można spotkać w przydomowych ogrodach. Kwitnie od lipca aż do października, a czasami nawet do listopada, pokrywając się pięknymi, fioletowymi kwiatami. Jest niezwykle odporny na suszę i mróz oraz ma zdolności regeneracyjne. Nie każdy wie, że wrzos świetnie oddziałuje również na organizm ludzki i od lat wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Obfituje bowiem w substancje o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i moczopędnym. Pomaga przede wszystkim w leczeniu zakażeń dróg moczowych i kamieni nerkowych, ale też może ułatwić walkę z przeziębieniem i kaszlem. Wspiera również układ pokarmowy, zapobiegając dolegliwościom trawiennym, np. biegunkom czy niestrawności. Korzystnie wpływa też na pracę serca i mięśni. Jakie jeszcze właściwości wykazuje wrzos zwyczajny? Kiedy warto go stosować? Podpowiadamy.