Tag: Krzywe nogi ćwiczenia

Kolana szpotawe

Jak leczyć kolana szpotawe?

Kości, Stawy i Mięśnie

Prawidłowo rozwinięte kończyny dolne powinny tworzyć linię prostą. To znaczy, że oś uda z osią podudzia powinny tworzyć linię prostą bez żadnych odchyleń. Nie zawsze jednak nogi są idealnie proste, niewielkie odchylenia od osi są dopuszczalne jeżeli nie wpływają znacznie na wygląd zewnętrzny i nie stwarzają przeszkód w normalnym funkcjonowaniu. W przypadku kolan szpotawych podudzie jest w przywiedzeniu w stosunku do stawu kolanowego. Wada ta charakteryzuje się tym, że podczas stania ze złączonymi stopami między kolanami, a dokładniej kłykciami przyśrodkowymi tworzy się zbyt duży rozstęp. Trzony kości udowej piszczelowej strzałkowej wygięte są na zewnątrz. Więzadło poboczne zewnętrzne jest zbyt mocno rozciągnięte natomiast więzadło poboczne wewnętrzne jest przykurczone. Mięśnie dwugłowe ud i strzałkowe są nadmiernie rozciągnięte, półścięgnisty i półbłoniasty mają raczej tendencję do przykurczu czyli nadmiernego skrócenia się.Podobne porady

Koślawe kolana

Jak leczyć koślawość kolan?

Kości, Stawy i Mięśnie

Koślawość kolan charakteryzuje się tym, że oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz. Mówiąc prościej oś kończyny dolnej nie tworzy linii prostej. Przy złączonych kolanach kostki wewnętrzne są nadmiernie oddalone od siebie i jest to więcej niż pięć centymetrów. Bardzo często koślawym kolanom towarzyszą wady stóp jakimi są stopa koślawa, lub płasko-koślawa. Tej wadzie bardzo często towarzyszy chód koszący.

Okrągłe plecy

Jak leczyć plecy okrągłe?

Kości, Stawy i Mięśnie

Prawidłowo ukształtowany kręgosłup w płaszczyźnie czołowej jest idealnie prosty natomiast w płaszczyźnie strzałkowej jest powyginany do tyłu i do przodu. Są to fizjologiczne wygięcia kręgosłupa w odcinku szyjnym do przodu, do tyłu w odcinku piersiowym i do przodu w odcinku lędźwiowym. Dzięki tym krzywiznom kręgosłup ma odpowiednią ruchomość w poszczególnych odcinkach, a także zwiększa się jego możliwość amortyzacji w górnej części ciała np. podczas zeskoków. Na kręgosłupie spoczywa również cały ciężar górnej części ciała dlatego prawidłowe ukształtowanie całego kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach jest bardzo ważne. Jedną z częściej występujących wad kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej jest nadmierne jego wygięcie w odcinku piersiowym. Wada ta może dotyczyć jedynie odcinka piersiowego, jak również może dotyczyć całych pleców i wtedy mamy do czynienia z „kifozą totalną”. W takim przypadku patrząc z boku cały kręgosłup jest wygięty do tyłu.