Tag: Rozwód a dziecko

rozmowa z dzieckiem o rozwodzie

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Samotne rodzicielstwo
Już na długo przed podjęciem decyzji o rozwodzie dziecko zaczyna wyczuwać nieprzyjemną atmosferę w domu. Widzi, że coś jest nie tak ponieważ rodzice zaczynają się do siebie inaczej odnosić i inaczej odzywać. Dlatego nie powinnaś sobie myśleć, że skoro Twoje dziecko jest małe to nie przeczuwa zbliżającego się nieszczęścia.
dziecko a rozwód

Jak oszczędzić dziecku cierpienia związanego z rozwodem?

Separacje
Rozwód rodziców to dla każdego dziecka traumatyczne przeżycie. Dzieci stają się bardzo wrażliwe, gdy są świadkami spięć między rodzicami. Często znajdują w środku całego konfliktu i czują się tak, jakby musiały się opowiedzieć się za którąś ze stron. Rodzice muszą sobie wówczas zadać pytanie, co jest dla nich ważniejsze: własne ego czy dobro dziecka. Jak istotne jest chronienie dziecka przed skutkami rozwodu? Czy dziecko znaczy mniej od dwojga ludzi kłócących się o podział majątku? Najwięcej szkód dla psychiki dziecka może wyniknąć z niepohamowanej potrzeby jednego lub obojga rodziców skupienia całej uwagi wyłącznie na sobie, zarówno w trakcie rozwodu, jak i po jego zakończeniu. Oto kilka kroków, które trzeba przejść, żeby nauczyć się jak nie ranić dzieci w trakcie rozwodu.
dziecko i rozwód

Jak wychować dziecko po rozwodzie?

Rozwód i Dzieci
Jeśli jesteś rodzicem, który jest aktualnie w trakcie rozwodu i martwi się, jak dzieci poradzą sobie ze zmianami, dobrą wiadomością jest to, że większość dzieci jest niezwykle odpornych i szybko potrafi dostosować się do zmian. Poniżej znajdziesz kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wychowywania dzieci po rozwodzie.
dziecko a rozwód

Jak powiedzieć dziecku o rozstaniu rodziców?

Rozwód i Dzieci
Rozwód jest tragedią nie tylko dla małżonków, ale też, a może przede wszystkim - dla dzieci będących owocem ich dawnej miłości. Mimo iż w czasie rozwodu głowę zaprzątają nam głównie chodzenie po sądach, sprawy papierkowe i niechęć do byłego partnera, nie można zapominać o dzieciach, które czują się w takiej sytuacji zagubione i rozdarte.

Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Wychowanie Dziecka
Rozwody w dzisiejszych czasach są na porządku dziennym. Z tego też powodu prędzej czy później i twoje dziecko spotka się z tym tematem. Któregoś dnia może dowiedzieć się, że rodzice jego koleżanki lub kolegi nie są już razem i zacząć zadawać pytania. O wiele trudniej rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie wtedy, gdy sprawa ta dotyczy bezpośrednio jego rodziny.
zmartwiona nastolatka

4 znaki świadczące o tym, że twoje dziecko ma problemy

Wychowanie młodzieży
Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dba o nie i stara się czuwać nad jego bezpieczeństwem i zdrowiem. Jeśli jesteś w trakcie rozwodu, zmiany miejsca zamieszkania lub nastąpiły inne ważne zmiany w twoim życiu, najprawdopodobniej jesteś jeszcze bardziej czujna. Ale zaraz też powtarzasz sobie, że przecież nic złego z nim się nie dzieje. Często jednak rodzice przegapiają pierwsze znaki ostrzegawcze świadczące o tym, że ich dorastająca pociecha ma problemy. Zapoznaj się z nimi, dowiedz się też, co należy robić w takim przypadku.