Tag: Prawidłowa komunikacja interpersonalna

Nauka aktywnego słuchania

Jak nauczyć się słuchać?

Rozwój Kariery Zawodowej
Wydaje się, że ludzie dzielą się na tych, co potrafią świetnie słuchać i na tych, którzy tylko umieją mówić. Ciężko połączyć dwie osoby, które albo tylko mówią albo tylko słuchają. Brak wówczas dialogu, który potrzebny jest w prawidłowej komunikacji. Znam ludzi, którzy znani byli z obłędnego gadulstwa, ale nauczyli się słuchać innych. Wiele osób dzwoni teraz do nich po radę czy zwierza się ze swoich problemów. Jeżeli wydaje ci się, że nie potrafisz słuchać innych i koniecznie chcesz to zmienić przeczytaj kilka moich porad jak temu zaradzić.


Podobne porady

Słuchać

Jak słuchać, aby mówili?

Młodzież i zagrożenia
Jest niewielu ludzi na świecie, którzy naprawdę potrafią słuchać innych. Ale można tę umiejętność poćwiczyć, tak jak wszystkie inne umiejętności.
słuchanie

Jak się nauczyć słuchać?

Public Relations
Komunikacja to podstawa każdego związku. Zrozumienie potrzeb drugiej osoby jest zawsze pierwszym krokiem przy budowaniu bliższych relacji. Komunikacja działa jednak w dwie strony. Oznacza to, że nie możesz tylko wyrażać siebie, musisz nauczyć się słuchać innych. Słuchanie jest równie ważne co mówienie, jednak większość ludzi zdaje się o tym zapominać. Nie umiejąc słuchać, nigdy nie nawiążesz dobrych kontaktów z innymi, możesz świetnie przedstawiać im swoje poglądy, ale nigdy ich nimi nie zarazisz.
Żeby słuchać efektywnie, musisz koncentrować się na tym, co twój rozmówca ma na myśli. Nie jest to łatwe, często wiąże się z odgadnięciem skrywanych przez niego uczuć i rozpoznaniem sytuacji, w której się znajduje. Warto jednak podjąć ten wysiłek i wyrobić w sobie umiejętność słuchania innych. Oto co należy w tym celu zrobić:
rozmowa

Jak słuchać ludzi?

Pomoc Przyjacielowi
Umiejętność słuchania jest bardzo pożądana i niezwykle rzadka w dzisiejszych czasach. Warto w sobie wyrobić zdolność słuchania innych, dzięki temu zjednamy sobie więcej przyjaciół i staniemy się oparciem dla innych. Rozmowa, podczas której, osoba z problemem może wylać wszystkie swoje żale, a druga strona przy tym aktywnie słucha, może mieć działanie iście terapeutyczne. Okazując zainteresowanie tematem, nasz rozmówca czuje się doceniony, zachęcony do dalszej rozmowy, niejednokrotnie też ułatwiamy rozmówcy w ten sposób znalezienie rozwiązania lub choćby wpadnięcie na odpowiedni trop.
słuchanie

Jak być dobrym słuchaczem?

Ogólne zasady zachowania
Aktywne słuchanie to bardzo ważny element w rozmowie. Nie każdy potrafi słuchać przez co rozmowa może nie „kleić się” bądź wydawać się bardzo chaotyczna. Słuchanie to podstawowa umiejętność w komunikowaniu się z innymi ludźmi. Pamiętaj, że słuchać a słyszeć to dwie różne rzeczy. Wbrew pozorom bycie dobrym słuchaczem nie jest takie łatwe. W codziennym życiu przeważnie nie zastanawiamy się nad tym jakimi rozmówcami jesteśmy. Jednakże warto to zrobić i poprawić swoje umiejętności komunikacyjne. Dzięki temu rozmawianie z tobą będzie przyjemnością a tym samym zjednasz sobie więcej ludzi. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki.
Rozmowa

Jak przestać mówić tylko o sobie?

Dobre Nawyki w Pracy
Czy naprawdę umiemy słuchać innych ludzi kiedy mówią czy może myślimy wówczas o kolejnym temacie który chcemy poruszyć? Kiedy coś nowego lub ekscytującego wydarzy się w naszym życiu chcemy ciągle o tym mówić i debatować na ten temat z przyjaciółmi. Oczywiście zależy nam na naszych znajomych ale po prostu nie potrafimy przestać gadać o swoich sprawach. Każdy z nas lubi mówić o sobie i jest to część naszej ludzkiej natury. Jednak umiejętność słuchania innych stanowi podstawę utrzymania dobrych relacji z partnerem, przyjaciółmi, rodziną i każdym innym człowiekiem na świecie.
Komunikacja

Jak komunikować się z innymi?

Relacje Interpersonalne
Nastały czasy, kiedy ludzie komunikują się ze sobą głównie za pomocą telefonu i internetu. Żeby przekazać coś drugiej osobie, piszemy sms-y, e-maile, „ściągamy” różnego rodzaju komunikatory, takie jak gadu-gadu czy skype, zakładamy konta na „nk”, „facebook’u”, „twitterze”, a także czatujemy i piszemy swoje opinie na forach. A gdzie w tym wszystkim komunikacja bezpośrednia? Gdzie kontakt z drugim człowiekiem? Przecież podczas rozmowy ponad 80 % przekazu zawiera się w komunikacji niewerbalnej, a tylko niewielka część w werbalnej, czyli w słowach. To oznacza, że we wszystkich wysyłanych przez nas wiadomościach – sms, e-mail itp. – możemy zostać źle zrozumiani. Emotikony bowiem nie zastąpią w pełni naszego wyrazu twarzy. Poza tym łatwo jest wtedy okłamać osobę po drugiej stronie. Dlatego pomimo wszystko starajmy się widywać z ludźmi na spotkaniach „face to face”. Poniżej kilka wskazówek jak werbalnie i niewerbalnie komunikować się z ludźmi.

5 powodów, dla których Twój przyjaciel zawsze będzie przy tobie

Podtrzymywanie i Pielęgnacja Przyjaźni
Masz pewnie mnóstwo przyjaciół wokół siebie, ludzi z którymi kochasz spędzać wieczory pijąc drinki i śmiejąc się. Jednak wśród tych wszystkich ludzi jest jedna osoba, która jest dla ciebie najważniejsza – twój najlepszy przyjaciel. Przypadek chciał, że pewnego razu spotkaliście się w tym samym miejscu i okazało się, że macie setki wspólnych zainteresowań, a teraz nie wyobrażasz sobie życia bez swojego najlepszego przyjaciela u boku. Oczywiście nie oznacza to, że inni twoi przyjaciele są mniej ważni, po prostu czujesz że utrata najlepszego z nich byłaby jak utrata ręki. Na szczęście nie musisz się o to obawiać, ponieważ...