Tag: Trejaż ogrodowy

Trejaż

Jak zrobić trejaż?

Altanki i Pergole
Drewniany trejaż to doskonały sposób na pokazanie swoich roślinnych pnączy. Co więcej jest prosty w budowie, emanuje rustykalnym wdziękiem i może nadać nieco uroku szarej ścianie lub ogrodzeniu.


Podobne porady

Domek na drzewie

Jak zbudować domek na drzewie?·

Przybudówki
Jeśli zbudujesz swoim dzieciom domek na drzewie albo fort, będą się tam bawić godzinami. Buduj według poniższego planu, a Twój domek na drzewie będzie bezpieczny, nie uszkodzi drzewa i będzie służył wiele lat.
Pergola - zrób to sam

Jak zbudować pergolę?

Meble ogrodowe
Pergole były używane od antycznych czasów, przez ludzi takich jak Grecy, Rzymianie i Egipcjanie, którzy żyli bliżej równika, gdzie słońce jest bardziej bezpośrednie. Te konstrukcje dające cień, są również nazywane altanami, jednak najbardziej dokładną nazwą jest 'pergola', która pochodzi od słowa 'perugula'. Pergola zasadniczo składa się z kolumnady - czyli serii regularnie rozłożonych kolumnowych słupów, połączonych za pomocą poprzecznie ułożonych belek, ale bez dachu lub ścian. Celem było uzyskanie miejsca do siedzenia, przepuszczającego wiatr i światło, ale jednocześnie chroniące przed bezpośrednimi promieniami równikowego słońca. Uprawianie roślin pnących na pergoli, zwiększyło ich architektoniczne piękno i ochronę przed słońcem. Poniżej znajdziesz instrukcje, jak własnoręcznie zbudować pergolę, która doda uroku i stylu Twojemu ogrodowi, a jednocześnie zapewni Ci trochę ochrony przed mocnym słońcem.
Spiralny wspornik do kwiatów

Jak zrobić spiralny wspornik do kwiatów?

Altanki i Pergole
Jeśli chcesz zasmakować chociaż w małym stopniu sztuki układania kwiatów i roślin, spróbuj wykonać metalową spiralę do kwiatów. Pięknie się prezentuje i bez wątpienia będziecie zadowoleni z efektów swojej pracy. Jej wykonanie nie jest skomplikowane, choć wymaga odrobiny czasu. Jednak możecie być pewni, że warto wykorzystać czas w ten sposób. Wasi bliscy i znajomi z pewnością będą pod wrażeniem. Poniżej znajdziecie wskazówki, które pomogą wam w wykonaniu niesamowitego wspornika do kwiatów.
Rabata warzywna

Jak zrobić rabatę warzywną?

Uprawa Warzyw
Rabaty są idealne do uprawy warzyw - utrzymanie jej jest łatwiejsze, ponieważ nie musisz kopać, a ziemia nie zostaje rozdeptywana i ubijana. Solidna rabata może być wykonana ze zwykłych desek, które wyglądają atrakcyjnie i są niedrogie.   

Jak uprawiać bluszcz?

Pnącza
Bluszcz jest rośliną okrywową lub ozdobnym pnączem. Można nim obsadzić zacienioną ziemię pod konarami drzew lub mało estetyczne mury. Roślina ta jest wiecznie zielona, odporna na niskie temperatury, jednak podczas bardzo dużych mrozów może przemarzać - zwłaszcza wówczas, kiedy jest prowadzona jako pnącze. Należy pamiętać, że bluszcz jest rośliną trującą.
zielony dach

Jak zrobić zielony dach?

Altanki i Pergole
Jeśli mamy mały ogród, a w nim wiatę lub altanę, możemy powiększyć miejsce uprawy roślin ozdobnych o dachy tych obiektów. Jest to jednak zadanie nie tak proste, jak by się mogło wydawać, za to daje wspaniały i oryginalny widok.. Dlatego naprawdę warto rozważyć takie rozwiązanie. Podstawowe zasady zakładania oryginalnego ogrodu na dachu znajdziecie w poniższym tekście.

Nasturcja: Pięknie zdobi i skutecznie wabi mszyce

Kwiaty
Nasturcja zaliczana jest do grona roślin, których nie lubić i nie cenić nie sposób. Serca miłośników kwiatów podbija z pewnością niezwykle atrakcyjnym wyglądem. Uwagę przykuwają między innymi jej piękne wielobarwne kwiaty, które cieszą oczy aż do późnej jesieni. Z uwagi na okazałe rozmiary nasturcja (a konkretnie nasturcja większa) pięknie zdobi pergole, bariery, tarasy i balkony. Bujnie i szybko rośnie też na rabatach i w donicach. Poza zaletami dekoracyjnymi skrywa w sobie także inne nietuzinkowe walory. Jej kwiaty i liście stanowią apetyczny dodatek do sałatek, a nasiona są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Jakie stanowisko należy zapewnić nasturcji, aby pięknie i bujnie rosła? W jaki sposób można ją rozmnożyć? Dlaczego może posłużyć jako wabik na mszyce? Podpowiadamy.