Tag: Wątroba

Gdzie jest wątroba? Jak o nią dbać?

Jak dbać o wątrobę?

Zapalenie Wątroby
Wątroba jest bardzo ważnym narządem znajdującym się w naszym ciele. Dzięki niej możliwa jest przemiana tłuszczy i cukrów w naszym organizmie. Jej funkcją jest także magazynowanie witamin, oczyszczanie z toksyn i odtruwanie organizmu dlatego powinniśmy o nią szczególnie dbać. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co należy robić a czego nie, aby nasza wątroba mogła dobrze funkcjonować.
wątroba

Jak oczyścić wątrobę z toksyn?

Choroby Układu Pokarmowego
Wątroba może być opisana jako narząd oczyszczający organizm. Jest to drugi co do wielkości organ w ciele człowieka i wykonuje rozmaite czynności, dlatego ważne jest, aby o nią zadbać. Do niektórych funkcji wątroby należą regulacja tłuszczów, balans hormonów i wspomaganie trawienia. Istnieje szereg produktów, które mogą pomóc w oczyszczeniu wątroby dzięki czemu poprawią jej funkcjonowanie.
Napar szczawiowy

Jak zrobić napar ze szczawiu?

Ziołolecznictwo
Ze szczawiu możemy przyrządzić smaczny napar, który pomoże przy dolegliwościach wątroby i nerek. Taką herbatką można również płukać jamę ustną w przypadku owrzodzenia, jak również przemywać czyraki i trudno gojące się rany.

6 prostych sposobów na poprawę pracy wątroby

Choroby Układu Pokarmowego
Wątroba jest jednym z najbardziej zapracowanych organów w naszym organizmie, który pełni aż 500 funkcji metabolicznych. Warto o nią dbać, gdyż bez niej żyć się nie da a zastąpić jej nie ma czym.
sok z buraków na wątrobę

Domowe sposoby na oczyszczenie wątroby

Choroby Układu Pokarmowego
Ten ważny narząd wykonuje aż 500 ważnych zadań, które mają znaczenie dla naszego życia. Nie może ich przejąć inny organ. Jedna z najistotniejszych jej funkcji to odtruwanie organizmu. Magazynuje ona substancje pokarmowe i produkuje żółć wspomagającą trawienie tłuszczów. Kiedy jest przeciążona, odmawia posłuszeństwa. Szkodzi jej duża ilość tłuszczów, białka, białego pieczywa, słodyczy, a w konsekwencji nadmiar kalorii, co powoduje jej stłuszczenie. Szkodliwe są też leki (m.in. przeciwbólowe, uspokajające, nasenne), także stres, alkohol, siedzący tryb życia, który wywiera nacisk na wątrobę. Objawem niewydolności są wzdęcia, zaparcia, gazy, zła tolerancja potraw, zgaga. Warto więc wesprzeć wątrobę naturalnymi sposobami.
herbatka oczyszczająca

Kuracje oczyszczające wątrobę

Choroby Układu Pokarmowego
Wątroba przypomina fabrykę, która bardzo ciężko dla nas pracuje: przetwarza pokarm na energię i substancje potrzebne do życia, oczyszcza organizm z toksyn, magazynuje witaminy i minerały. Każdego dnia wątroba jest narażona na różne obciążenia spowodowane np. ciężkostrawną dietą czy stosowaniem leków. Na szczęście jest kilka prostych zasad, które pomogą jej się zregenerować.
wątroba

Co szkodzi wątrobie?

Zapalenie Wątroby
Co zagraża ludzkiej wątrobie? Po pierwsze – chorobotwórcze mikroby, czyli głównie wirusy (w tym wywołujące zapalenie wątroby typu A, B, C i CMV), różyczki i parwowirusy oraz pasożyty (przywry i bąblowce). Po drugie – nadmiar alkoholu, niektóre leki i suplementy ziołowe oraz chemiczne rozpuszczalniki: tetrachlorometan, chlorek winylu, parakwat i polichlorobisfenyle. Wątrobie szkodzi też nadmiar witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D i K.
uszkodzenie wątroby

4 najczęstsze przyczyny uszkodzenia wątroby

Zapalenie Wątroby
Uszkodzenie lub zatrucie wątroby występuje najczęściej, gdy w naszym organizmie nagromadzą się toksyczne substancje, zagrażające naszemu zdrowiu i życiu. Jedną z głównych funkcji wątroby jest filtrowanie toksycznych substancji, które dostały się do naszego organizmu. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia wątroby, gdy spożywamy leki w dużych ilościach. Substancje chemiczne z których składają się tabletki rozkładają się w wątrobie i tylko niewielka ich część jest całkowicie usuwana z organizmu. Poniżej znajduje się lista szkodliwych substancji, które niszczą naszą wątrobę.
problemy z wątrobą

9 wczesnych objawów chorej wątroby

Zapalenie Wątroby
Wątroba jest największym organem i gruczołem w organizmie. U dorosłej osoby może mieć wielkość piłki futbolowej. Spełnia ona wiele bardzo ważnych funkcji, jednak najbardziej zauważalne są trzy z nich. Należą do nich oczyszczanie krwi z toksyn, produkowanie żółci potrzebnej do trawienia oraz gromadzenie glukozy, która jest potrzebna do wytwarzania energii. Jeśli, któraś z nich nie działa, może to oznaczać chorobę wątroby. Oto 9 jej wczesnych objawów.
stłuszczeni wątroby choroba

Stłuszczenie wątroby – objawy, leczenie

Choroby Układu Pokarmowego
Jak sama nazwa wskazuje, stłuszczenie wątroby następuje na skutek odkładania się w niej zbyt dużej ilości tłuszczu. Jeśli jego poziom przekracza 5-10% całkowitej masy wątroby, mówimy o jej stłuszczeniu. Są dwa jego rodzaje: alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Pierwsze z nich jest skutkiem spożywania zbyt dużej ilości napojów alkoholowych. Drugie ma związek z innymi czynnikami, np. zbyt wysokim poziomem cholesterolu lub czynnikami genetycznymi. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji odnośnie objawów i metod leczenia stłuszczenia wątroby.