Tag: Ciąża czego nie wolno

Ciąża

Co szkodzi w ciąży?

Ciąża i komplikacje
Gdy kobieta spodziewa się dziecka, ze wszystkich stron słyszy rady. Każdy mówi co jest dobre a co złe, lecz często się te rady wykluczają. My zrobiliśmy listę rzeczy zakazanych.
dieta w ciąży

Czego unikać w ciąży?

Zdrowie i Ciąża
Największy przyrost masy ciała przypada na drugi trymestr ciąży. Wtedy ustępują nudności i pojawia się większy apetyt. Jednak nie folguj sobie zanadto! Niektóre pokarmy dobrze służą zarówno tobie, jak i dziecku. Inne natomiast powinnaś teraz wykreślić z jadłospisu, bo mogą okazać się szkodliwe dla maluszka. Oto lista produktów, po które warto sięgać i takich, z których trzeba zrezygnować.
ciąza

Co powinnaś wiedzieć planując ciążę?

Planowanie ciąży
Istnieje wiele faktów i mitów na temat ciąży. Oczywiście niektóre z nich, takie jak wahania nastroju, dziwne zachcianki i uciążliwe mdłości rano są prawdziwe, ale niektóre stereotypy są zdecydowanie mocno przesadzone. Kobiety w ciąży niekiedy czują się, jakby od początku przeżywały okres dojrzewania, ze wszystkimi zmianami hormonalnymi, podwyższonym poziomem estrogenów, zmianami skórnymi i wszystkimi objawami, które towarzyszą nam podczas okresu dojrzewania. Dla niektórych kobiet te zmiany mogą oznaczać zdecydowaną poprawę wyglądu skóry, a dla innych katastrofę objawiającą się trądzikiem, suchą lub tłustą skórą, przebarwieniami oraz swędzeniem. To nie wszystkie dolegliwości z jakimi możemy się zetknąć w czasie ciąży, jednak najważniejsze jest to, aby nasze maleństwo było zdrowe. Oto krótki przewodnik jak możemy pomóc sobie w czasie ciąży oraz czego powinniśmy unikać w tym szczególnym czasie.


Podobne porady

Jak liczyć ruchy dziecka wg Cardiff?

Ciąża i komplikacje
Metoda Cardiff polega na liczeniu ruchów płodu, dzięki której można kontrolować zdrowie dziecka. Obserwacje te są zalecane w przypadku ciąży wysokiego ryzyka, gdy np. matka cierpi na nadciśnienie lub cukrzycę. Już od około 18 tygodnia ciąży zaczynają być wyczuwalne ruchy płodu. Na początku są one bardzo słabe, jednak im dziecko jest większe, tym łatwiej jest je rozpoznać. Obserwacje powinny być prowadzone od 28-29 tygodnia ciąży i zapisywane w specjalnej tabeli lub na wykresie. Istnieją różne opinie na temat tego jak należy liczyć ruchy płodu oraz kiedy konsultować się z lekarzem, dlatego najlepiej jest to robić według instrukcji własnego lekarza prowadzącego.

Co jeść w trzecim trymestrze ciąży?

Odżywianie a ciąża
W trzecim trymestrze (28 tydzień +) bardzo ważna jest witamina C, błonnik, witamina K oraz tiaminę (witaminę B1). Składniki te można dostarczyć organizmowi poprzez zdrową, zbilansowaną dietę. Pamiętaj, że w trzecim trymestrze ciąży dzienne zapotrzebowanie na kalorie wzrasta o 200 kcal.

Dlaczego cukier szkodzi?

Zdrowe Odżywianie
„Cukier krzepi” – przekonywał w słynnym przedwojennym sloganie reklamowym Melchior Wańkowicz. Dziś niby nikt nie wierzy w prawdziwość tego hasła, bo wszyscy wiedzą doskonale, że słodkie białe kryształki powodują próchnicę, otyłość i nie są wskazane dla cukrzyków. A jednak bez oporów sięgamy po kolejny batonik czy ciasteczko, no bo przecież „trzeba mieć w życiu jakieś przyjemności”. A im jest nam gorzej, tym chętniej osładzamy swoje nieszczęścia tabliczką czekolady czy kawałkiem ciasta. Niejeden łasuch tłumaczy swoje cukrowe słabości koniecznością dostarczania energii – „bo bez słodyczy, to ciągle mi słabo”. Tylko czy faktycznie cukier jest dobrym źródłem energii oraz cudownym środkiem na depresję? Niekoniecznie. Oto kilka faktów obalających popularne mity na temat cukru:
wątroba

Co szkodzi wątrobie?

Zapalenie Wątroby
Co zagraża ludzkiej wątrobie? Po pierwsze – chorobotwórcze mikroby, czyli głównie wirusy (w tym wywołujące zapalenie wątroby typu A, B, C i CMV), różyczki i parwowirusy oraz pasożyty (przywry i bąblowce). Po drugie – nadmiar alkoholu, niektóre leki i suplementy ziołowe oraz chemiczne rozpuszczalniki: tetrachlorometan, chlorek winylu, parakwat i polichlorobisfenyle. Wątrobie szkodzi też nadmiar witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D i K.
ciąża

8 objawów w ciąży, których nie wolno lekceważyć

Ciąża i komplikacje
W trakcie ciąży zwiększa się waga kobiety, następują zmiany hormonalne. Większość kobiet w trakcie ciąży przechodzi w pierwszym trymestrze poranne mdłości i wymioty, wahania nastroju, kobiety cierpią na brak snu, bóle pleców i obrzęki nóg. Objawy jakie występują w ciąży są ważne, ponieważ na ich podstawie można szybko stwierdzić, czy nie dzieje się nic złego.