Tag: Depresja poporodowa

Depresja poporodowa

Jaka jest przyczyna depresji poporodowej?

Poród
Około 60 - 80% kobiet, które niedawno zostały matkami czuje smutek w chwilach, które przecież należą do najcudowniejszych w ich życiu. Na tym właśnie polega paradoks depresji poporodowej lub przygnębienia poporodowego. Hormony mogą stanowić częściową przyczynę depresji, która objawia się smutkiem, płaczem, poirytowaniem, rozdrażnieniem, niepokojem itp. Istnieje również wiele czynników nie związanych z hormonami. Taki stan pojawia się najczęściej około 3ciego dnia po porodzie, ale może się też objawić później. Poniżej znajdziesz listę czynnikówk które mogą powodować depresję poporodową.
depresja poporodowa

Jak sobie radzić z depresją poporodową?

Emocje w ciąży
Szacuje się, że niemal połowa wszystkich kobiet odczuwa przygnębienie po porodzie. U większości z nich złe samopoczucie psychiczne jest chwilowe i trwa zaledwie kilka dni. Jednak jeśli ten stan przeciąga się do kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy, wówczas mamy do czynienia z prawdziwą depresją poporodową. Jeśli czujesz, że ciebie ona dotyczy to z pewnością wiesz już, że musisz z nią walczyć. Poniżej przedstawiam kilka sposobów:
Depresja poporodowa

Jak uniknąć depresji poporodowej?

Poród
Wiele kobiet odczuwa przygnębienie i depresję po porodzie. Występuje ona zwykle przez trzy dni od czasu porodu i może potrwać nawet dwa tygodnie. Do głównych objawów takiego przygnębienia należą płacz, rozdrażnienie, złość, wyczerpanie, napięcie, niepokój, lęk i bezsenność. Duży wpływ na taki stan mają hormony, jednak jest to również stres spowodowany porodem oraz pojawieniem się dziecka na świecie. O ile większość kobiet nie czuje się po porodzie najlepiej, to tylko kilka procent z nich cierpi na prawdziwą depresję poporodową. Depresja poporodowa charakteryzuje się pogorszeniem normalnych objawów i może się ona przerodzić nawet w psychozę poporodową, do której oprócz normalnych objawów depresji dochodzą jeszcze halucynacje i urojenia.
depresja poporodowa

Jak walczyć z depresją poporodową?

Emocje w ciąży
Wiele matek krótko po urodzeniu zdrowej i wyczekanej pociechy, zamiast cieszyć się z potomka zadręcza się własnymi uczuciami, które nie są zbyt wesołe. Płaczliwość, zmęczenie, rozkojarzenie i niecierpliwość są najczęstszymi objawami delikatnej depresji poporodowej. Młoda matka odnosi wrażenie, że utraciła coś ważnego, jednak sama nie potrafi określić czego jej tak naprawdę brakuje. Codzienne obowiązki stają się dla kobiety nie lada wyzwaniem, a świadomość własnych problemów pogłębia depresję, ponieważ młoda mama wmawia sobie, że jest złą matką.
Jak pokonać depresję poporodową

Jak pokonać depresję poporodową?

Zdrowie i Ciąża
Urodziłaś dziecko, wiesz, że powinnaś być szczęśliwa, ale... czujesz głęboki smutek. Jak sobie z nim poradzić i szybko wyjść z dołka? Najpierw czułaś szczęście i ulgę, że już po wszystkim i że dziecko jest zdrowe. Rozpierały cię duma i miłość do maluszka. I nagle, kilka dni później – wszystko się zmieniło. Zamiast radości pojawił się lęk, czy sprawdzisz się w nowej roli. Towarzyszy mu przygnębienie, płaczliwość i poczucie, że to wszystko po prostu cię przerasta. Takie uczucia to objawy tzw. baby bluesa, czyli nagłego spadku nastroju, który pojawia się 3-4 dni po porodzie. U niektórych kobiet może trwać kilka godzin, u innych kilka tygodni. Czasem, przy braku odpowiedniego wsparcia, może przerodzić się w depresję poporodową. Dlatego warto wiedzieć, skąd się biorą te wszystkie trudne emocje i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.
depresja objawy

6 rodzajów depresji i ich objawy

Depresje
Depresja to bardzo rozpowszechniona choroba w dzisiejszych czasach. Kiedyś nie mówiono o niej głośno. Wg najnowszych badań dwa razy częściej dotyka kobiety. Może być trudna do zauważenia przez bliskich ponieważ daje objawy podobne do przygnębienia. Depresja może być wywołana przez traumatyczne wydarzenia, predyspozycje genetyczne oraz leki. Istnieje 6 rodzajów depresji.
ciąza

Co dzieje się z twoim ciałem po porodzie?

Powrót do figury
Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi wiele zmian. Mimo, że ciąża jest szczególnym czasem gdy pod twoim sercem nosisz nowe życie wyzwania dopiero się zaczynają. Trzeba dostosować się do swojej nowej roli i nauczyć się  jak dbać o swoje dziecko. W ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie, większość swojego czasu spędzisz na karmieniu, przewijaniu i uspokajaniu dziecka, przez co  naturalnie rozwiniesz więzi emocjonalne z dzieckiem.