Tag: Leczenie wszawicy

wszy

Jak walczyć z wszawicą?

Bezpieczeństwo Dziecka
Wszawica jest bardzo nieprzyjemna chorobą, powodowaną przez pasożyta nazywanego wszą głowową. Jest to pasożyt żyjący na owłosionej skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Dorosłe wszy kąsają skórę głowy, co powoduje bardzo silne swędzenie oraz składają larwy, które bardzo przyczepiają się do skory głowy. Jest to choroba, która kojarzy nam się z ubóstwem i brudem, jednak nie jest to do końca dobre skojarzenie. Wszy mogą się rozprzestrzenić wszędzie, gdzie znajduje się duże skupisko ludzi.
wszy we włosach

6 domowych sposobów na wszy

Dziecko a Zdrowie
Wszy to małe pasożyty, które żyją na skórze głowy, włosach, gdzie żywią się krwią. Można się nimi „zarazić” poprzez kontakt z osoba zakażoną, z jej rzeczami osobistymi, ubraniem bądź udostępnieniem szczotki do włosów. Objawami, które świadczą o tym, że mamy wszy to swędzenie głowy oraz czerwone guzki na skórze głowy. Prócz aptecznych produktów, skuteczne są również domowe metody zwalczania wszy. Kilka z nich znajdziesz w naszym artykule.


Podobne porady

wesz

Jak pozbyć się wszy?

Zdrowie Dziecka
Wszy były, są i będą. Oczywiście w dzisiejszych czasach prawdopodobieństwo zakażenia się wszawicą jest mniejsze, niż kiedyś. Dlaczego? Oczywiście ze względu na rozwój farmaceutyków, które są coraz bardziej skuteczne. Kiedyś ludzie musieli ręcznie usuwać wszy, bądź używać naturalnych preparatów, których skuteczność była wątpliwa. Wszy potrafią przetrwać bez żadnego żywiciela do 2 miesięcy. To zdecydowanie utrudnia walkę z nimi. Po 6 dniach od zarażenia się wszami zaczynają one składać swoje jaja, czyli gnidy. To przyczynia się do coraz to większej ilość tych pasożytów na naszej skórze. W zależności od rodzaju wszy, ich miejsce występowania różni się. Dowiesz się więcej w dalszej części artykułu. Znajdziesz tu również informacje na temat walki z tymi pasożytami.
Unikanie wszawicy

Jak uniknąć wszawicy?

Dziecko a Zdrowie
Twoje dziecko uczęszcza do szkoły lub przedszkola a Ciebie przestrzegają przed wszawicą? Nie do końca wiesz jak dochodzi do zarażenia a tym bardziej jak z nią walczyć?
Ziołowe sposoby na wszy

Ziołowe sposoby na wszy

Pielęgnacja włosów
Wszy to problem, który spotykamy u małych dzieci, które, w takim czy innym czasie, mogą się zarazić od swoich rówieśników wszawicą. Zdarza się, że rozprzestrzeniają się przez dzielenie się ubraniami z osobą zakażoną lub leżenie gdzieś, gdzie niedawno przebywała osoba zakażona. Istnieją pewne oczywiste objawy wszawicy: dziwne uczucie łaskotania na skórze głowy oraz wrażenie, że coś rusza się we włosach, swędzenie spowodowane ukąszeniami wszy (takie jak swędzenie spowodowane przez ukąszenia komara) nasilające się w szczególności w nocy (ponieważ te pasożyty są najbardziej aktywne w ciemności) i wreszcie, owrzodzenia. Chociaż nie jest to łatwe zadanie, istnieje kilka metod pozbycia się wszy z włosów:
olejek z drzewa herbacianego

7 fantastycznych zastosowań olejku z drzewa herbacianego

Pielęgnacja włosów
Olejek z drzewa herbacianego pochodzi z drzewa rosnącego w Australii. Jest znany ze swoich antyseptycznych i przeciwgrzybiczych właściwości, dlatego jest wykorzystywany dla zdrowia i urody. Z jego pomocą możesz załagodzić, wyleczyć, a nawet oczyścić –  taka mała buteleczka, a ile zastosowań! Przeczytaj, jak możesz wykorzystać ten olejek.
jedzenie ryb

Czy jedzenie ryb jest zdrowe?

Ryby
Nie raz słyszeliśmy, by jeść ryby i owoce morza co najmniej raz w tygodniu. Czemu? Ponieważ ryby, zwłaszcza tłuste takie jak łosoś, są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, które pomagają chronić organizm przed chorobami układu krwionośnego oraz zapobiegają cukrzycy, a nawet chorobom autoimmunologicznym. Niestety, nie wszystkie ryby pochodzą prosto z morza czy oceanu, coraz częściej ryby hodowane są w sztucznych zbiornikach wodnych, o niewielkiej powierzchni. Choć hodowla ryb nie jest niczym nowym, to wzbudza coraz więcej kontrowersji związanych z warunkami w jakich ryby są hodowane.

Najczęstsze zakażenia skórne: Jak sobie z nimi radzić

Skóra
Zakażenia skórne najczęściej są wywoływane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Mogą wystąpić również zakażenia pasożytnicze, spowodowane mikroorganizmami lub pasożytami pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli zauważysz na swojej skórze niepokojące zmiany, sprawdź, co mogą oznaczać i jakie są najlepsze sposoby na walkę z infekcjami.

Czyraki
Czyraki najczęściej spowodowane są przez bakterie Staphylococcus, zaczyna się zazwyczaj w mieszku włosowym i powoduje powstawanie pęcherzyków, które stopniowo wypełniają się ropą w miarę rozwoju infekcji. Powstałe zgrubienie może stać się bardzo bolesne. Pęcherzyki często rozprzestrzeniają się ze względu na wysokie miejscowe stężenie bakterii. Zakażone obszary mogą mieć nawet 5 cm średnicy i być pokryte jednym dużym lub wieloma mniejszymi zmianami. Głównymi miejscami występowania czyraków są obszar z tyłu szyi, pachy i pachwin, gdzie bakterie kolonizują się najczęściej, ponieważ obszary te są dla nich wyjątkowo atrakcyjne i zapewniają wilgotne środowisko i odpowiednią temperaturę. Czyraki czasami rozwijają się w innych miejscach, takich jak nos czy uszy, powodując duży ból.

Jak zmniejszyć ryzyko
Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji, należy dokładnie umyć powierzchnię wokół zmian antyseptycznym mydłem. W ciężkich przypadkach, antybiotyki stosowane miejscowo mogą zapobiec dalszemu rozwojowi zakażenia, ale nie można wyeliminować leczenia lekami przepisywanymi przez lekarza.

Nie przekłuwaj pęcherzy

Nie należy samemu przekłuwać pęcherzy lub starać się je wyciskać, bo zazwyczaj kończy się to rozprzestrzenieniem infekcji. Stosowanie gorących kompresów może złagodzić dyskomfort i uśmierzyć ból. Słaba higiena osobista, otyłość i nadmierne pocenie są czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zmian.