Tag: TBS

blok

Jak starać się o mieszkanie w TBS?

TBS
Mieszkania z TBS często są tańszą alternatywą dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania od dewelopera, bądź od osoby prywatnej na rynku wtórnym. Kandydat na najemcę musi przy tym spełnić kilka warunków. Jakich?


Podobne porady

Piękne mieszkanie

Jak wynająć mieszkanie?

Spółdzielnia
Decyzja o wynajmie mieszkania jest niekiedy etapem przejściowym pomiędzy wyprowadzeniem się z domu rodzinnego a zakupem własnego kąta. O czym pamiętać, by ten etap nie wiązał się z dodatkowymi problemami?
dzieci

Jak starać się o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla dziecka niepełnosprawnego?

Dziecko a Zdrowie
Turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych dzieci stanowią niepowtarzalną okazję do aktywnego wypoczynku, połączonego z zabiegami usprawniającymi służącymi lepszemu funkcjonowaniu w codziennym życiu. Dla wielu rodzin finansowanie rehabilitacji z własnych środków jest wyzwaniem znacznie przekraczającym domowy budżet. Co zrobić i o czym pamiętać poszukując źródeł finansowania dla turnusu dla swojego dziecka?
jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Ochrona Lokatorów
To najbardziej gorący czas na rynku wynajmu mieszkań, bo studenci szukają lokum przed nowym rokiem akademickim. Warto wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie, by później uniknąć niepotrzebnych problemów. Moment, w którym oddajemy obcej osobie klucz zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem, mniejszym lub większym. Wyjaśniamy jak sporządzić umowę najmu, by chroniła zarówno interesy i najemcy (lokatora) i wynajmującego.
podwyżka czynszu

Jak się bronić przed podwyżką czynszu?

Prawa i Obowiązki Najemcy
Z czynszu mogą być pokrywane środki na podatek od nieruchomości, remonty, opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, ubezpieczenie nieruchomości, utrzymanie zieleni i pomieszczeń wspólnego użytkowania, opłaty za windę, antenę zbiorczą, domofon itp. Podniesienie czynszu usprawiedliwia również uwzględnienie wskaźnika inflacji. Właściciel domu ma prawo doliczyć swój zysk. Przepisy jednak nie zawierają wskazówek, jak go ustalać.

Klauzule niedozwolone w umowach - co warto wiedzieć?

Bankowość
W codziennym życiu zawieramy mnóstwo umów, np. z bankami, firmami pożyczkowymi, deweloperami, operatorami telefonii komórkowej czy ze sklepami internetowymi (zwykłe zakupy to też umowa – kupna-sprzedaży). Prawo chroni nas – konsumentów – przed niekorzystnymi zapisami w umowach. Takie postanowienia, które rażąco naruszają nasze interesy to tzw. klauzule niedozwolone, określane także jako abuzywne (od ang. abuse – nadużycie).
jak starać się o odszkodowanie powypadkowe

Jak starać się o odszkodowanie powypadkowe?

Wypadki i Stłuczki Samochodowe
Jeśli miałaś kiedyś poważny wypadek samochodowy, lub straciłaś kogoś bliskiego w wypadku, którego sprawca zbiegł, koniecznie przeczytaj ten artykuł, bo być może należy ci się wysokie odszkodowanie. Sąd Najwyższy (SN) wydał bowiem właśnie uchwałę wskazującą, że poszkodowani przez nieustalonych sprawców, którzy spowodowali zdarzenie o znamionach przestępstwa mają nie 3, a 20 lat na dochodzenie swoich roszczeń. Oznacza to, że powszechnie stosowana praktyka Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) jest nieprawidłowa.
kodeks cywilny

Kiedy można się starać o zachowek?

Zachowek
Jeśli najbliższa rodzina została pominięta w testamencie, należy jej się zachowek. Zabezpiecza on interesy osób tak, by po śmierci członka najbliższej rodziny miały jakieś korzyści ze spadku, nawet jeśli spadkodawca nie ujął tego w oświadczeniu ostatniej woli. Zachowek należy się tylko najbliższej rodzinie zmarłego. Co jeszcze warto wiedzieć o zachowku? Komu dokładnie on przysługuje? W jaki sposób się o niego starać i ile mamy na to czasu? Tego wszystkiego dowiesz się z tej porady.