Tag: Mieszkania z tbs

blok

Jak starać się o mieszkanie w TBS?

TBS
Mieszkania z TBS często są tańszą alternatywą dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania od dewelopera, bądź od osoby prywatnej na rynku wtórnym. Kandydat na najemcę musi przy tym spełnić kilka warunków. Jakich?


Podobne porady

Piękne mieszkanie

Jak wynająć mieszkanie?

Spółdzielnia
Decyzja o wynajmie mieszkania jest niekiedy etapem przejściowym pomiędzy wyprowadzeniem się z domu rodzinnego a zakupem własnego kąta. O czym pamiętać, by ten etap nie wiązał się z dodatkowymi problemami?
dzieci

Jak starać się o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla dziecka niepełnosprawnego?

Dziecko a Zdrowie
Turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych dzieci stanowią niepowtarzalną okazję do aktywnego wypoczynku, połączonego z zabiegami usprawniającymi służącymi lepszemu funkcjonowaniu w codziennym życiu. Dla wielu rodzin finansowanie rehabilitacji z własnych środków jest wyzwaniem znacznie przekraczającym domowy budżet. Co zrobić i o czym pamiętać poszukując źródeł finansowania dla turnusu dla swojego dziecka?
emerytura częsciowa

Kiedy starać się o emeryturę częściową?

ZUS
Mężczyźni urodzeni w roku 1949, mający udokumentowany 40–letni staż pracy, mogą ubiegać się o tzw. częściowe świadczenie emerytalne. Jako pierwsi z tej możliwości skorzystają mężczyźni urodzeni w I kwartale 1949 r., czyli między styczniem a marcem. Dla nich wiek emerytalny wynosi obecnie 65 lat i 5 miesięcy, ale nie będą musieli czekać na jego osiągnięcie. Na częściową emeryturę mogą przejść wcześniej – po ukończeniu 65 lat. Muszą jednak udowodnić 40–letni staż pracy.
podwyżka czynszu

Jak się bronić przed podwyżką czynszu?

Prawa i Obowiązki Najemcy
Z czynszu mogą być pokrywane środki na podatek od nieruchomości, remonty, opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, ubezpieczenie nieruchomości, utrzymanie zieleni i pomieszczeń wspólnego użytkowania, opłaty za windę, antenę zbiorczą, domofon itp. Podniesienie czynszu usprawiedliwia również uwzględnienie wskaźnika inflacji. Właściciel domu ma prawo doliczyć swój zysk. Przepisy jednak nie zawierają wskazówek, jak go ustalać.
podwyżka czynszu -  odwołanie

Podwyżka czynszu: jak i gdzie się odwołać?

Spółdzielnia
Spółdzielnia mieszkaniowa nie może podwyższyć czynszu tylko po to, żeby pozyskać środki finansowe. Nie ma prawa odnosić korzyści majątkowych kosztem członków. Koszty utrzymania rosną, coraz więcej płacimy też za mieszkanie. Warto więc wiedzieć, kiedy podwyżki są uzasadnione, a kiedy nie, i co zrobić, gdy się z nimi nie zgadzamy? Odpowiedzi na nurtujące was pytania znajdziecie poniżej, z pewnością rozwieją wszystkie wasze wątpliwości.

Klauzule niedozwolone w umowach - co warto wiedzieć?

Bankowość
W codziennym życiu zawieramy mnóstwo umów, np. z bankami, firmami pożyczkowymi, deweloperami, operatorami telefonii komórkowej czy ze sklepami internetowymi (zwykłe zakupy to też umowa – kupna-sprzedaży). Prawo chroni nas – konsumentów – przed niekorzystnymi zapisami w umowach. Takie postanowienia, które rażąco naruszają nasze interesy to tzw. klauzule niedozwolone, określane także jako abuzywne (od ang. abuse – nadużycie).
kodeks cywilny

Kiedy można się starać o zachowek?

Zachowek
Jeśli najbliższa rodzina została pominięta w testamencie, należy jej się zachowek. Zabezpiecza on interesy osób tak, by po śmierci członka najbliższej rodziny miały jakieś korzyści ze spadku, nawet jeśli spadkodawca nie ujął tego w oświadczeniu ostatniej woli. Zachowek należy się tylko najbliższej rodzinie zmarłego. Co jeszcze warto wiedzieć o zachowku? Komu dokładnie on przysługuje? W jaki sposób się o niego starać i ile mamy na to czasu? Tego wszystkiego dowiesz się z tej porady.