Tag: Najzdrowsze warzywa na świecie

warzywa

Jakie są najzdrowsze warzywa?

Odżywianie
Warzywa to naturalne bogactwo witamin i minerałów. Ich spożywanie może przynieść same korzyści. Nie bez powodu tak często słyszymy zalecenia dietetyków mówiące o tym, żeby zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców. Mimo tego, że ich zbawienne działanie zostało udowodnione wciąż mało kto przestrzega tego typu zalecenia. Wiąże się to z nawykami żywieniowymi, do których zostaliśmy przyzwyczajeni bądź sami je stworzyliśmy. Często bowiem zapominamy o dziennym zapotrzebowaniu na warzywa i owoce. Coraz bardziej kierujemy się w stronę szybkich i prostych dań, których wartość odżywcza staje pod dużym znakiem zapytania. Chcąc zachować dobry stan zdrowia należy jeść jak najwięcej warzyw i owoców. W tym artykule dowiesz się jakie warzywa są najzdrowsze i mają najwięcej substancji odżywczych.

Kalafior romanesco: Pyszny i niskokaloryczny

Odżywianie
Wyglądem przypomina połączenie kalafiora z brokułem, choć robi bardziej spektakularne wrażenie wizualne i jest kilka razy zdrowszy niż obydwa te warzywa razem wzięte. Porównać można go ze spiralą, na końcu której umieszczono zielone różyczki przypominające wieżę zamkową. Jednak nie tylko oryginalny wygląd powinien zachwycać nas w kalafiorze romanesco. Na szczególne uznanie zasługują właściwości prozdrowotne tego warzywa. Okazuje się, że zielony kalafior pomaga schudnąć, chroni przed osteoporozą, wzmacnia układ nerwowy i wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Sprawdźmy, dlaczego jeszcze warto go jeść.

Rukiew wodna: Właściwości i zastosowania

Warzywa
Rukiew wodna została okrzyknięta przez naukowców mianem najzdrowszego warzywa świata. Pod względem wartości odżywczych i substancji bioaktywnych wyprzedza nawet brokuły i jarmuż. Wiele wskazuje też na to, że będzie prawdziwym żywieniowym hitem tego roku. W medycynie naturalnej rukiew wodna od lat wykorzystywana była do wspomagania pracy wątroby i stosowana przy zatruciach pokarmowych oraz biegunce. Badania współczesnych naukowców sugerują, że warzywo to może także wspierać walkę z nowotworami i zmniejszać ryzyko ich wystąpienia. Rukiew wodna skutecznie spowalnia też procesy starzenia się, a jej regularne spożywanie chroni przed niedoborem niemal wszystkich witamin. Co zawiera rukiew wodna i jak włączyć ją do codziennej diety?


Podobne porady

rukiew wodna

Rukiew wodna - właściwości lecznicze

Medycyna Naturalna
Rukiew wodna jest rośliną jadalną występującą często w naszej szerokości geograficznej. Zwana jest także rzeżuchą wodną. Znalazła zastosowanie w medycynie naturalnej oraz w kuchni. Lubi tereny podmokłe, występuje niemal w całej Polsce, a także innych częściach Europy. Jakie ma właściwości? Jak powinno się ją stosować?