Tag: Gluten

celiakia

Jak łagodzić objawy celiakii ?

Choroby Układu Pokarmowego
Celiakia to coraz częściej spotykana choroba. Wiąże się ona z zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania pokarmu z jelit. Głównie tyczy się to problemów z wchłanianiem produktów, które zawierają gluten. Warto znać objawy tej choroby, aby ją wcześnie wykryć. Leczenie tej choroby skupia się głównie na stosowaniu odpowiedniej diety tzw. diety bezglutenowej. Coraz częściej na rynku można znaleźć produkty, które nie zawierają glutenu. Są również różnego rodzaju sklepy z ekologiczną żywnością, w których znajdziemy szeroki asortyment tego typu produktów. Dlatego też warto dbać o to, żeby w naszym codziennym menu ograniczyć produkty z glutenem. W tym artykule znajdziesz informacje o celiakii oraz o diecie, która powinna być stosowana przy tym schorzeniu.
bezglutenowe

O czym pamiętać przechodząc na dietę bezglutenową?

Inne Diety
Obecnie więcej ludzi niż kiedykolwiek wcześniej kupuje, gotuje oraz je żywność bezglutenową. Pomimo braku naukowych dowodów wygląda na to, że jedzenie bezglutenowe zagościło u nas na dobre, niezależnie czy jest tylko kwestią mody czy konieczności podyktowanej stanem zdrowia. Częściowo możemy się postarać rozjaśnić pewne kwestie. Oto kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się przejść na dietę bezglutenową.
produkty pełnoziarniste

Dlaczego produkty pełnoziarniste okradają twój organizm?

Inne Diety
W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych opinii na temat pełnych ziaren. Na przykład często słyszy się, że powinieneś włączyć je do swojej diety, ponieważ oferują one właściwości zdrowotne takie jak zmniejszenie ryzyka udaru o 30-36%, cukrzycy typu 2 o 21-30% i chorób serca o 25-28%. Jednak słyszy się także, że mogą być one dla ciebie złe i powinieneś ich unikać, ponieważ zawierają one dużą ilość węglowodanów i gluten -składnik, którego organizm niektórych osób nie jest w stanie strawić.
gluten w pieczywie

Cała prawda o glutenie

Medyczne Badania Naukowe
Coraz więcej sklepowych produktów nie posiada glutenu. To dobra wiadomość dla osób cierpiących na celiakię, którzy z powodów zdrowotnych nie powinni spożywać glutenu. Jednak ludzie, którzy często sięgają po produkty bez glutenu, wcale nie chorują na celiakię ani nie są uczuleni na zboże.
gluten

Czego nie wiesz o glutenie?

Medyczne Badania Naukowe
Wydaje się, że istnieje duża rozbieżność w opiniach na temat glutenu i diet bezglutenowych. Diety takie są koniecznością dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu lub celiakię. W ostatnim czasie modna stała się również dieta bezglutenowa. Uważa się, że jest ona zdrowsza i skuteczna dla osób próbujących stracić zbędne kilogramy. Prawda na temat glutenu nie jest do końca poznana, a więc przeczytaj tych 10 zaskakujących faktów na temat glutenu i diet bezglutenowych.
gluten w diecie

Jak gluten wpływa na nasz organizm?

Medyczne Badania Naukowe
Coraz częściej możemy się spotkać z dietą bezglutenową. Nie jest to coś nowego, ponieważ wcześniej taką dietę stosowały osoby chore na celiakię, jednak od pewnego momentu dieta bezglutenowa stała się bardzo popularna. Wielu ludzi przeszło na dietę z powodu jej rosnącej sławy wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia, które zachęcają nas do porzucenia produktów pszenicznych czy jęczmiennych.
celakia

Jakie są przyczyny zachorowań na celiakię?

Zdrowa Dieta
W toku prowadzonych badań okazało się, że jedynie niewielka liczba osób z predyspozycjami genetycznymi do celiakii choruje na tę chorobę. Naukowcy wciąż nie potrafią podać dokładnej przyczyny celiakii, jednak najnowsze wyniki badań podają, że związana jest ona z reakcją pewnych bakterii jelitowych na gluten.
gluten nietolerancja

8 oznak nietolerancji glutenu

Zaburzenia Systemu Immunologicznego
Jedną z najpoważniejszych chorób nietolerancji glutenu jest celiakia. Ta choroba autoimmunologiczna prowadzi do zaburzeń w jelicie cienkim. Gluten aktywuje nieprawidłową odpowiedź immunologiczną, która bezpośrednio atakuje jelita. Może to prowadzić do długotrwałych komplikacji zdrowotnych, jeśli leczenie nie jest odpowiednio prowadzone. U większości osób, które cierpią z powodu nietolerancji glutenu, po odstawieniu produktów z glutenem, objawy nietolerancji całkowicie ustępują. A jak objawia się nietolerancja glutenu? Oto 8 typowych objawów.
dieta bez glutenu

Jak radzić sobie z celiakią?

Choroby Układu Pokarmowego
Celiakia jest chorobą przewodu pokarmowego, w której system immunologiczny reaguje na gluten, białko występujące w pszenicy, jęczmieniu i życie. Z biegiem czasu, uszkodzeniu ulega wyściółka jelita cienkiego co uniemożliwia wchłanianie niektórych składników pokarmowych. Klasyczne objawy choroby obejmują wzdęcia, utratę wagi ciała, utratę apetytu i przewlekłą biegunkę. Oprócz problemów trawiennych, niektórzy ludzie wykazują również inne objawy, w tym niedokrwistość, utratę masy kostnej, swędzącą lub pęcherzykowatą wysypkę, bóle głowy, zmęczenie, bóle stawów, refluks, nieregularne miesiączki, przebarwienia zębów. Oto najlepsze wskazówki jak radzić sobie z celiakią.