Tag: Chryzantemy uprawa

chryzantema w kolorze pastelowego fioletu

Jak przedłużyć żywotność chryzantemom?

Rośliny doniczkowe
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Są to dni zadumy nad naszym życiem i dni wspominania naszych bliskich, których nie ma już z nami wśród żywych. W naszej polskiej tradycji głęboko zakorzeniony jest zwyczaj odwiedzania grobów naszych zmarłych. Gdy już te groby odwiedzamy chcemy je jakoś udekorować, zaświecić znicz. Kwiatami, które najbardziej kojarzą nam się z listopadem i Świętem Zmarłych są chryzantemy. To one niejako królują podczas naszych odwiedzin na cmentarzu. Dobrze więc wiedzieć jak o nie dbać, aby służyły nam długo, nawet na kolejne lata.
Chryzantema ogrodowa

Jak uprawiać chryzantemy?

Kwiaty w Ogrodzie
Chryzantemy (złocienie) zwykle kojarzone są z Dniem Wszystkich Zmarłych. Posiadają one wiele odmian, z których część można uprawiać w szklarniach, a część w ogrodach. Do uprawy w ogrodach świetnie nada się złocień ogrodowy należący do grupy roślin rabatowych, o którym będzie mowa w dalszej części artykułu.

Jakie kwiaty są odporne na chłody?

Kwiaty
Jesień w pełni, co wcale nie oznacza, że nasz ogród nie może mienić się tysiącami barw. Istnieje całkiem okazałe grono roślin, którym nie są straszne niskie temperatury czy przenikliwe wiatry, tak charakterystyczne dla listopadowych dni. Wiele z nich pięknie rośnie w ogrodzie aż do przymrozków. O jakich gatunkach mowa? Warto postawić na chryzantemy, niecierpki czy astry. Jak je pielęgnować? Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

Chryzantemy w ogrodzie. Najlepsze gatunki i ich pielęgnacja

Kwiaty
Chryzantemy najbardziej kojarzą się z cmentarzem, gdzie najczęściej dekorują groby naszych bliskich na początku listopada. Okazuje się, że te wyjątkowo piękne kwiaty mogą być praktyczną ozdobą w ogrodach. Chryzantemy idealnie nadają się na rabaty, także jako ich obwódki, a do tego świetnie sprawdzają się zasadzone wzdłuż ścieżek i podjazdów. Niestety, te kupowane w donicach przed dniem Wszystkich Świętych nie przetrwają zimy. Płytki system korzeniowy jest podatny na ujemne temperatury, dlatego w czasie przymrozków roślina szybko zamiera. Aby mieć piękny ogród udekorowany chryzantemami, warto zasadzić je nieco wcześniej. Jeśli dobrze się przyjmą, będą ozdobą wtedy, gdy inne gatunki kwiatów przekwitają. Jakie odmiany chryzantem można zasadzić w ogrodzie? Jak je trzeba pielęgnować, aby rosły przez wiele lat?


Podobne porady

Lwia paszcza: Bujnie kwitnie przez całe lato i ma małe wymagania

Rośliny rabatowe
Lwia paszcza, często określana także wyżlinem wielkim (Antirrhinum majus), zdążyła zjednać sobie rzesze miłośników i to nie tylko w gronie wytrawnych ogrodników. Ma niewygórowane wymagania i wysoką odporność na szkodniki, a tym samym jest wyjątkowo wdzięczna w uprawie. Dzięki absolutnie niebanalnemu wyglądowi lwia paszcza pięknie zdobi rabaty, balkony czy tarasy, ale tutaj nie kończą się jej zastosowania. Fantastycznie prezentuje się również w wazonach (zarówno samodzielne jak i w kompozycjach bukietowych) i - co ważne - w formie ciętej długo zachowuje świeżość. Lwia paszcza kwitnie przez całe lato, ale zdecydowanie najpiękniej w lipcu oraz w sierpniu. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o tej nietuzinkowej roślinie? Jakie warunki należy jej zapewnić, aby bujnie rosła w ogrodzie czy na balkonie? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.