Tag: Chore oczy

zapalenie spojówek

Jak rozpoznać zapalenie spojówek?

Oczy i Wzrok
Zapalenie spojówek nie jest chorobą groźną, ale uciążliwą. Może być spowodowane przez trzy czynniki: bakterie, wirusy lub alergię. Jest to bardzo powszechnie spotykane schorzenie atakujące zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Jak rozpoznać, czy masz zapalenie spojówek? Jeśli tak, to jaki jest to rodzaj zapalenia, czym spowodowany? Odpowiedź w poniższym artykule.
zapalenie spojówek

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Oczy i Wzrok
Zapalenie spojówek to powszechna choroba. Wiele osób je przechodzi w łagodnej lub ostrej formie. Zapalenie spojówek może być spowodowane bakteriami lub wirusami, częste są też zapalenia wywołane alergiami. Nie jest to choroba o wysokim stopniu ryzyka, ale powoduje duży dyskomfort i strasznie irytuje. W zależności od rodzaju zapalenia objawy mogą się różnić, jednak niektóre symptomy są takie same dla wszystkich rodzajów. Jak rozpoznać zapalenie spojówek, jakie są jego objawy – wszystkie odpowiedzi znajdują się poniżej.


Podobne porady

zapalenie spojówek

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Choroby
Zapalenie spojówek jest bardzo powszechne wśród wszystkich grup wiekowych. Występuje zarówno u dzieci, nastolatków jak i u dorosłych. Jest to choroba powodowana przez czynniki alergiczne, ale również przez bakterie czy wirusy. Zapalenie spojówek objawia się zaczerwienieniem białka oka. Zapalenie spojówek nie jest bardzo szkodliwe, ale bardzo przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Czasami przechodzi samo po 7-10 dniach, ale kto wytrzyma tyle? Podstawowe objawy to swędzenie, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, światłowstręt, ból. Jeśli zapalenie spojówek jest alergiczne oczy łzawią. Jeśli jest bakteryjne czy wirusowe z oczu cieknie ropa, często podczas snu. Powieki rano są sklejone. Zazwyczaj zapalenie spojówek występuje tylko w jednym oku, ale zdarza się i w obu. Alergiczne zapalenie spojówek nie jest zaraźliwe, ale bakteryjne i wirusowe już tak, jako że bakterie przenoszą się łatwo z oka na oko, czy z osoby na osobę. Najlepiej udać się jednak do okulisty i zapalenie spojówek zaleczyć, aby nie wracało. Ale jeśli zapalenie wraca, to ciężko co chwilę biegać do specjalisty, zwłaszcza, że kolejki do okulisty na NFZ są dość długie, a wizyty prywatne nie należą do tanich. Warto wtedy pomyśleć o domowych sposobach na zapalenie spojówek, zwłaszcza, że rzeczywiście one działają. Przejrzyj proponowane niżej sposoby i znajdź ten najlepszy dla siebie.
zapalenie spojówek

Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

Oczy i Wzrok
Zapalenie spojówek dopada nas zazwyczaj nagle i bez ostrzeżenia. Nie jest bardzo groźne dla naszego zdrowia, ale powoduje duży dyskomfort, swędzenie, łzawienie, czasami zaburzenia ostrości widzenia. Nie da się spokojnie siedzieć i czekać, aż samo przejdzie. Trzeba udać się do okulisty. Ale jak dobrze nam wszystkim wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli więc zastosujesz się do poniższych wskazówek, możesz uniknąć niespodziewanego zapalenia.
zapalenie spojówek

Ostre zapalenie spojówek – objawy i leczenie·

Oczy i Wzrok
Zapalenie spojówek to zaczerwienienie i stan zapalny przezroczystej błony otaczającej część gałki ocznej i pokrywającej wewnętrzną część powieki. Jest ono spowodowane zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym, ale może również powstać na skutek alergii, kontaktu ze środkami chemicznymi lub różnych chorób. Wirusowe i bakteryjne zapalenie spojówek są bardzo zaraźliwe. Wystarczy brak higieny (niemycie rąk) lub kontakt z zakażonym przedmiotem należącym do chorej osoby (np. użycie tego samego ręcznika), żeby zarazić się tą chorobą. Co ciekawe, zapalenie spojówek może również przenosić się drogą kropelkową, poprzez kichanie lub kaszel. Z tego powodu chory na wirusowe lub bakteryjne zapalenie spojówek powinien przez kilka dni zostać w domu. Alergiczne zapalenie spojówek (wywołane przez pyłki, sierść zwierząt, kosmetyki, czy perfumy) oraz zapalenie spojówek powstałe na skutek kontaktu z detergentami nie są zaraźliwe.
Poniżej znajdziesz informacje dotyczące objawów ostrego zapalenia spojówek.
Zapalenie spojówek domowe sposoby

Domowe sposoby na ostre zapalenie spojówek

Oczy i Wzrok
Zapalenie spojówek może mieć dwie przyczyny: wirusową i bakteryjną. Wirusowe jest zaraźliwe, zazwyczaj zaczyna się w jednym oku i wkrótce przenosi się na drugie. Towarzyszy mu również bezbarwny, wodnisty wysięk. Nie leczy się go antybiotykami, zazwyczaj trzeba poczekać około 4-7 dni, aż samoistnie zniknie, przy okazji wspierając jednocześnie system odpornościowy organizmu do walki z wirusem. Zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym również jest zaraźliwe i może przenosić się z jednego oka na drugie. Temu typowi zapalenia towarzyszy jednak zielono-żółty wysięk. Najczęściej leczy się go kroplami z antybiotykiem lub naturalnymi środkami bakteriobójczymi. Możliwy jest też trzeci typ – zapalenie spojówek o podłożu alergicznym. To znika wkrótce po tym, jak usunięty zostaje alergen (najlepiej jednocześnie przemyć oczy solą fizjologiczną). Poniżej znajdziesz kilka domowych sposobów na zapalenie spojówek. Nawet jeśli infekcja dotyczy tylko jednego oka, najlepiej jednocześnie leczyć oba, by zapobiec jej rozprzestrzenieniu się.