Tag: Próchnica zębów

próchnica

Jak walczyć z próchnicą?

Ubytki
Wśród dzieci w wieku 6 – 18 roku życia liczba psujących się zębów stałych spadła aż o 57% od 1970 roku. Część zasługi możemy przypisać środkom zapobiegawczym. Przeczytaj zatem poniższe wskazówki, jak walczyć z próchnicą i zachować czyste i zdrowe zęby.
Próchnica zębów

Jak zapobiegać próchnicy?

Zęby i Dziecko
Próchnica zębów powoduje zniszczenie struktury zęba i może oddziaływać zarówno na szkliwo zęba (zewnętrzna warstwa zęba) jak i warstwę zębiny. Próchnica zębów pojawia się, gdy jemy produkty zawierające węglowodany (cukry i skrobię) takie jak: chleb, zboża, mleko, napoje gazowane owoce, ciastka, cukierki, które pozostają na zębach. Bakterie, które żyją w jamie ustnej podczas trawienia tych pokarmów zamieniają je w kwasy. Bakterie, kwasy, resztki pokarmów i śliny łączą się i przylegają do zębów. Kwasy na płytce nazębnej rozpuszczają powierzchnię szkliwa tworząc dziury w zębach, nazywane ubytkiem lub próchnicą.
Próchnica zębów

Jak zapobiec próchnicy?

Ubytki

Próchnica jest zniszczeniem struktury zęba, co może wpływać zarówno na jego zewnętrzną powłokę, czyli szkliwo oraz warstwę wewnętrzną. Próchnica pojawia się, kiedy w diecie występują głównie węglowodany (cukier i skrobia), zawarte np. w: chlebie, zbożu, mleku, napojach gazowanych, owocach, ciastkach lub cukierkach, które osiadają na zębach. Bakterie żyjące w jamie ustnej trawią te rodzaje pokarmu zamieniając je w kwasy. Owe bakterie, kwasy, resztki jedzenia oraz ślina, przybierają postać płytki nazębnej, która przylega do zębów. Kwas zawarty w płytce rozpuszcza szkliwo nazębne, tworząc dziury w zębach nazywane ubytkami lub próchnicą.

 

W celu uniknięcia próchnicy zębów:

Próchnica zębów

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Ubytki
Popularne ubytki, znane również pod nazwą próchnicy zębów, powstają w chwili, gdy nalot, czyli lepka substancja, która formuje się na zębach, łączy się z cukrami pochodzącymi z jedzenia lub z organizmu. Ta mieszanka prowadzi do produkcji kwasów, które atakują szkliwo zębów. Próchnica jest bardzo popularną chorobą zębów, ale na szczęście można jej łatwo zapobiegać.
próchnica

Czy mycie zębów przeciwdziała próchnicy?

Czyszczenie Zębów
Próchnica zębów jest obecnie powszechna. Jak to możliwe, że nasi przodkowie mieli idealnie zdrowe zęby?Pewien dentysta żyjący niemal przed 100 laty, podróżował po świecie i badał ludzi w zakątkach ziemi, gdzie nie mieli oni kontaktu z nowoczesną żywnością. Okazało się, że ich zęby nie miały śladu próchnicy. Jego praca miała wpływ na stan obecnej wiedzy dotyczącej profilaktyki próchnicy. Jej wyniki wskazywały na to, że przeciwdziałanie próchnicy, a także poprawa ogólnego stanu zdrowia może nastąpić w wyniku zmiany diety. Dieta ta powinna być oparta na pokarmach spożywanych przez naszych przodków.


Podobne porady

Zapobieganie próchnicy u dzieci

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Zęby i Dziecko

Próchnicy zębów u dzieci można zapobiec. Nawet jeżeli dziecko ma już pewne oznaki próchnicy zębów, można je jeszcze odwrócić. Najlepszym czasem, aby zapobiegać próchnicy zębów u dziecka jest moment kiedy pojawi się pierwszy ząb.

zdrowe zęby

Jak uniknąć próchnicy?

Zęby i Dziecko
Próchnica polega na rozmiękaniu dziąsła oraz szkliwa zęba. Niewielki ubytek szkliwa powoduje atak próchnicy na zębinę oraz nerwy. Wtedy zaatakowane miejsca przybierają brązową barwę. Wygląda to przede wszystkim mało estetycznie, lecz próchnica jest także groźne dla zdrowia. Jak jej zapobiegać? Dowiesz się czytając ten artykuł.

Jaką dietę stosować przy próchnicy?

Choroby
Próchnica obecnie dotyczy nawet 95 procent polskiego społeczeństwa. Jest poważną chorobą uzębienia, która prowadzi do całkowitego rozpadu zęba. Jej leczenie jest trudne i długotrwałe, choć tak naprawdę dużo ważniejsze jest jej zapobieganie. Zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce, istotną rolę odgrywa odpowiednio dobrana dieta. Co jeść, a których produktów szczególnie unikać, jeśli dotknęła nas próchnica? Podpowiadamy.