Tag: Opuchlizna nóg u osób starszych

poduszka pod opuchnięte nogi

Domowe sposoby na opuchliznę nóg

Kontuzje Sportowe
Nerki odgrywają kluczową funkcję w oczyszczaniu krwi i usuwaniu nadmiaru płynów zgromadzonych w organizmie. Jeśli nie funkcjonują prawidłowo, może to skutkować opuchlizną nóg i kostek. Obrzęk ten może być spowodowany również szeregiem innych czynników, których ustalenie należy powierzyć lekarzowi. Żeby zmniejszyć opuchliznę kończyn, prawdopodobnie przepisze on środek moczopędny, który pomoże usunąć z organizmu nadmiar płynów. Istnieją jednak naturalne i domowe sposoby walki z opuchlizną nóg i stóp. Jakie to sposoby, dowiesz się poniżej.
opuchnięte nogi

Jakie są przyczyny puchnięcia nóg?

Choroby Układu Pokarmowego
Obrzęk i opuchlizna nóg i stóp są związane z nagromadzeniem płynów w przestrzeniach międzykomórkowych. Na początku jest to denerwujące, ale z czasem może prowadzić do poważnych problemów. Przyczyn opuchlizny może być wiele. Różnią się one w zależności od tego, czy opuchnięte są obie kończyny, czy jedna, czy opuchlizna pojawia się rano, czy może w nocy, czy opuchnięta kończyna jest zimna, czy ciepła. Opis poszczególnych przyczyn puchnięcia nóg wraz z objawami towarzyszącymi tym przyczynom znajdziesz poniżej.
unoszenie nóg

Jak zmniejszyć opuchliznę nóg za pomocą ćwiczeń?

Choroby Nerek
Opuchnięte nogi mogą skutecznie utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Obrzęk nie tylko jest bolesny, ale wywołuje sztywność kończyn, a w efekcie może prowadzić do poważnych problemów z krążeniem. Najtańszym i przez wielu uważanym za najskuteczniejszy sposobem walki z opuchlizną kończyn są lekkie ćwiczenia fizyczne. Nie wymagają one wiele wysiłku, za to efekt, jaki przynoszą może być naprawdę odczuwalny. Przykłady najważniejszych ćwiczeń na opuchnięte nogi znajdziesz poniżej.
opuchnięte nogi

Dlaczego puchną nogi?

Choroby Układu Krążenia
Obrzęki na nogach mogą powstawać z różnych przyczyn. Pojawiają się np. po długim chodzeniu w niewygodnych butach. Ale – niestety – częściej jest to pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się coś złego. Przyczyn puchnięcia nóg może być wiele. W zależności od źródła problemu, różne są metody ich leczenia.


Podobne porady

Jakie są przyczyny puchnięcia kostek?

Choroby Układu Krążenia
Na puchnięcie kostek uskarża się wiele osób, szczególnie często problem ten dotyka kobiety. Przyczyny opuchlizny mogą być różne, począwszy od zmęczenia czy warunków pogodowych, a skończywszy na poważnych chorobach, przy których nie obejdzie się bez interwencji lekarza. Poznaj najczęściej spotykane źródła tej dolegliwości.
nogi

5 sposobów na spuchnięte nogi

Choroby Układu Krążenia
Opuchlizna nóg dokucza nam w szczególności latem. Nawet, gdy nie przebywamy cały dzień w pozycji stojącej, na naszych kończynach pojawiają się uciążliwe obrzęki. Na szczęście istnieje kilka prostych domowych sposobów, które w krótkim czasie mogą przynieść nam ulgę. Pięć najbardziej popularnych i zarazem najbardziej skutecznych znajdziesz poniżej.

Jedenaście sposobów zapobiegających zgorzelom

Kości, Stawy i Mięśnie
Zgorzel czyli gangrena to rozwijająca się martwica tkanek, która jest spowodowana zakażeniem bakteriami beztlenowymi. Rozwija się w głębokich, źle oczyszczonych ranach, ale może się pojawić również w płucach lub w jelitach, czyli w miejscach, gdzie jest odpowiednia temperatura i wilgotność. W przypadku gangreny trzeba koniecznie szybko reagować, bo w przeciwnym razie konieczna jest amputacja. Istnieje wiele sposobów, aby zapobiec gangrenie i to używając wyłącznie domowych środków zaradczych takich jak: pieprz cayenne, oliwa z liści miotły rzeźnika, echinacea, fasola, potrawy bogate w białko i mięso z łososia. Zgorzel powstaje, kiedy dochodzi do zakażenia rany bądź do uszkodzenia tkanki w sposób nieodwracalny, na przykład w wyniku poparzenia, odmrożenia, zmiażdżenia czy niedokrwienia. Schorzenie to może zaatakować każdą część ciała, ale najczęściej pojawia się w okolicy kończyn dolnych, palców rąk oraz stóp, a nawet przedramion. Bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia i nawet życia jest gangrena, która zaatakowała narządy wewnętrzne. Gangrena kojarzona jest z zakażeniami w czasie dawnych wojen, ze względu na istniejące wtedy warunki higieniczne, które sprzyjały rozwojowi wszelkich bakterii. Dzisiaj występowanie gangreny nie jest tak powszechne jak dawniej, a to ze względu na zaawansowany stopień wiedzy medycznej. Może się jednak przytrafić i dziś, zwłaszcza, gdy dochodzi do niedokrwienia niektórych części ciała i w końcu do nieodwracalnego obumarcia tkanek. W najpoważniejszym przypadku gangreny konieczna jest amputacja kończyny.