Tag: Osteoporoza

osteoporoza

Jak zapobiegać osteoporozie?

Osteoporoza

W miarę starzenia się organizmu zmniejsza się zawartość substancji mineralnych w kościach. Ich znaczny ubytek, zwany osteoporozą powoduje, że kości są bardzo słabe i podatne na złamania. Na chorobę tą cierpi więcej kobiet ze względu na zmiany hormonalne towarzyszące menopauzie, jednak przytrafia się ona również osobom młodym zarówno kobietom jak i mężczyznom. Przed osteoporozą można się ochronić jak również wstrzymać jej postęp.

Zapobieganie osteoporozie:

skorupka jajka

Jak leczyć osteoporozę skorupkami jaj?

Osteoporoza
Do Wielkanocy zostało jeszcze trochę czasu, ale ja już dziś proponuje Wam co zrobić ze skorupkami od jajek, których wcale nie trzeba traktować jako śmieci. Choć powszechnie traktowane są jako odpady, zawierają one 90% wapnia, który jest przyswajany przez organizm oraz 27 innych mikroelementów.
kręgosłup

Jak przeciwdziałać osteoporozie?

Osteoporoza
Osteoporoza to zaburzenie polegające na stopniowej utracie masy kostnej oraz osłabieniu struktury kości. Jest to choroba metaboliczna kości. W związku z tymi dolegliwościami, osoby cierpiące na tą chorobę są bardziej podatne na różnego rodzaju złamania kości. To zaburzenie najczęściej występuje u kobiet. Dlaczego? Ponieważ jest ono związane z menopauzą. Taki typ osteoporozy nazywany jest osteoporozą pomenopauzalną. Nie oznacza to, że panowie nie cierpią na tą chorobę. Chorują oni na osteoporozę, ale znacznie rzadziej, niż kobiety. W tym artykule znajdziesz informacje, które pomogą ci przeciwdziałać osteoporozie oraz zidentyfikować pierwsze objawy tej choroby.
osteoporoza

Jak zabezpieczyć dom chorego na osteoporozę?

Inne
Osteoporoza jest chorobą objawiającą się obniżoną gęstością kości, a tym samym ich większą kruchością, dlatego chory musi niezmiernie uważać na każdy swój krok, gdyż nawet z pozoru drobny i nieszkodliwy upadek może skończyć się poważnym złamaniem. Warto więc przystosować mieszkanie chorego w taki sposób, aby zminimalizować zagrożenie potknięcia się, pośliźnięcia itd.
osteoporoza

Jakie są objawy osteoporozy?

Osteoporoza
Osteoporoza pochodzi od łacińskiego słowa – osteoporosis i kiedyś nazywana była też zrzeszotnieniem kości. Jest to choroba polegająca na zmniejszeniu gęstości tkanki kostnej, a co za tym idzie, zwiększeniu podatności na złamania. Niestety pierwsze fazy choroby przebiegają właściwie bezobjawowo i nic nie wskazuje na chorobę do czasu, aż dojdzie do pierwszego złamania. Należałoby więc już wcześniej obserwować swoje ciało i profilaktycznie o siebie dbać, aby nie doprowadzić do rozwoju tej groźnej i utrudniającej życie choroby.
Skorupki z jaj

Jak stosować skorupki z jaj w leczeniu osteoporozy?

Osteoporoza
Osoby, które cierpią z powodu niedoboru wapnia, które mają próchnicę zębów i mogą go sobie dostarczyć do organizmu w naturalny sposób poprzez jedzenie sproszkowanych skorupek jaj.
osteoporoza

Jak dbać o kości w zależności od wieku?·

Osteoporoza
Niezależnie od tego ile masz lat, powinnaś chronić swoje kości odpowiednio się odżywiając, uprawiając sport i unikając palenia. Jednak wraz z wiekiem zmienia się poziom hormonów w organizmie, modyfikacji ulega też nasz styl życia. Z tego powodu profilaktykę osteoporozy należy dobrać do możliwości naszego organizmu. Poniżej znajdziesz informację na temat tego jak dbać o kości dekadę po dekadzie. Zastosuj się do instrukcji zanim będzie za późno.
osteoporoza

Osteoporoza - objawy i leczenie

Kości, Stawy i Mięśnie
Od chwili narodzin szkielet człowieka rośnie i wzmacnia się, osiągając u 25-latka tzw. masę szczytową (15-20kg). Utrzymuje ją jeszcze przez 10 lat, następnie kości „tracą na wadze” 1% rocznie. Tempo demineralizacji może być jednak szybsze (zwłaszcza u kobiet po menopauzie), co sprawia, że kości stają się kruche i łatwo ulegają złamaniom. Zmniejszenie gęstości kości może w efekcie prowadzić do osteoporozy. Jakie są jej objawy? Jakie sposoby leczenia? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
leczenie osteoporozy

Bisfosfoniany - wskazania, działania niepożądane

Osteoporoza
Leczenie bisfosfonianami to dziś złoty standard w terapii wielu chorób, w których dochodzi do utraty masy kostnej. Początkowo preparaty BF zalecano tylko tym osobom, które cierpiały na osteoporozę. Jednak lista schorzeń, przy których bisfosfoniany mogą pomóc z roku na rok coraz bardziej się wydłuża. Sekret ich leczniczych właściwości polega na tym, że potrafią nie tylko wbudowywać się w tkankę kostną, lecz także hamować procesy zanikowe. Odbudowują kości i łagodzą skutki przerzutów nowotworowych. Mogą też jednak szkodzić.
jajka

Jak zrobić nalewkę z jajek na osteoporozę?

Osteoporoza
Czy wiesz, że co roku twoja masa kostna ulega zmniejszeniu od półtora do trzech procent? Ten postępujący proces powoduje, że w kościach ubywa wapnia, a ich struktura zaczyna przypominać sitko. Pierwszym sygnałem, że mamy osteoporozę, nie musi być złamanie kończyny. Często zaczyna się niewinnie, od bólu pleców w odcinku lędźwiowym. Jak uchronić się przed chorobą? Jak zatrzymać jej postęp, jeśli zostanie wykryta? Skutecznym remedium na osteoporozę okazuje się być... nalewka z jajek. Przepis na nią znajdziesz poniżej.