Tag: Osteoporoza profilaktyka

osteoporoza

Jak zapobiegać osteoporozie?

Osteoporoza

W miarę starzenia się organizmu zmniejsza się zawartość substancji mineralnych w kościach. Ich znaczny ubytek, zwany osteoporozą powoduje, że kości są bardzo słabe i podatne na złamania. Na chorobę tą cierpi więcej kobiet ze względu na zmiany hormonalne towarzyszące menopauzie, jednak przytrafia się ona również osobom młodym zarówno kobietom jak i mężczyznom. Przed osteoporozą można się ochronić jak również wstrzymać jej postęp.

Zapobieganie osteoporozie:

kręgosłup

Jak przeciwdziałać osteoporozie?

Osteoporoza
Osteoporoza to zaburzenie polegające na stopniowej utracie masy kostnej oraz osłabieniu struktury kości. Jest to choroba metaboliczna kości. W związku z tymi dolegliwościami, osoby cierpiące na tą chorobę są bardziej podatne na różnego rodzaju złamania kości. To zaburzenie najczęściej występuje u kobiet. Dlaczego? Ponieważ jest ono związane z menopauzą. Taki typ osteoporozy nazywany jest osteoporozą pomenopauzalną. Nie oznacza to, że panowie nie cierpią na tą chorobę. Chorują oni na osteoporozę, ale znacznie rzadziej, niż kobiety. W tym artykule znajdziesz informacje, które pomogą ci przeciwdziałać osteoporozie oraz zidentyfikować pierwsze objawy tej choroby.
Jogging

Jak wzmocnić kości w okresie menopauzy?

Zdrowie Kobiety
Kości ulegają zmianom do około 30 roku życia, mogą na przykład grubieć. Wraz z wiekiem mogą również stawać się słabsze. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć o nie dbać, by były mocne. Szczególnie kobiety w okresie menopauzy powinny zadbać o swój układ kostny. Wtedy jajniki zaczynają tracić zdolność do produkcji żeńskich hormonów płciowych. Niedobór estrogenów może spowodować występowanie wielu uciążliwych dolegliwości – wówczas zwiększa się możliwość wystąpienia wielu groźnych chorób, w tym również osteoporozy. Niewłaściwa dieta, nałogowe palenie tytoniu, jasna karnacja, szczupła budowa ciała, siedzący tryb życia również zwiększają ryzyko wystąpienia chorób kości. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów jak zadbać o kości, by były zdrowe i mocne.
osteoporoza

Jak zabezpieczyć dom chorego na osteoporozę?

Inne
Osteoporoza jest chorobą objawiającą się obniżoną gęstością kości, a tym samym ich większą kruchością, dlatego chory musi niezmiernie uważać na każdy swój krok, gdyż nawet z pozoru drobny i nieszkodliwy upadek może skończyć się poważnym złamaniem. Warto więc przystosować mieszkanie chorego w taki sposób, aby zminimalizować zagrożenie potknięcia się, pośliźnięcia itd.
osteoporoza

Jakie są objawy osteoporozy?

Osteoporoza
Osteoporoza pochodzi od łacińskiego słowa – osteoporosis i kiedyś nazywana była też zrzeszotnieniem kości. Jest to choroba polegająca na zmniejszeniu gęstości tkanki kostnej, a co za tym idzie, zwiększeniu podatności na złamania. Niestety pierwsze fazy choroby przebiegają właściwie bezobjawowo i nic nie wskazuje na chorobę do czasu, aż dojdzie do pierwszego złamania. Należałoby więc już wcześniej obserwować swoje ciało i profilaktycznie o siebie dbać, aby nie doprowadzić do rozwoju tej groźnej i utrudniającej życie choroby.
osteoporoza

Jak dbać o kości w zależności od wieku?·

Osteoporoza
Niezależnie od tego ile masz lat, powinnaś chronić swoje kości odpowiednio się odżywiając, uprawiając sport i unikając palenia. Jednak wraz z wiekiem zmienia się poziom hormonów w organizmie, modyfikacji ulega też nasz styl życia. Z tego powodu profilaktykę osteoporozy należy dobrać do możliwości naszego organizmu. Poniżej znajdziesz informację na temat tego jak dbać o kości dekadę po dekadzie. Zastosuj się do instrukcji zanim będzie za późno.
osteoporoza

Osteoporoza - objawy i leczenie

Kości, Stawy i Mięśnie
Od chwili narodzin szkielet człowieka rośnie i wzmacnia się, osiągając u 25-latka tzw. masę szczytową (15-20kg). Utrzymuje ją jeszcze przez 10 lat, następnie kości „tracą na wadze” 1% rocznie. Tempo demineralizacji może być jednak szybsze (zwłaszcza u kobiet po menopauzie), co sprawia, że kości stają się kruche i łatwo ulegają złamaniom. Zmniejszenie gęstości kości może w efekcie prowadzić do osteoporozy. Jakie są jej objawy? Jakie sposoby leczenia? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
Osteoporoza przyczyny

Naturalne sposoby zapobiegania osteoporozie

Osteoporoza
Osteoporoza to choroba atakująca kości, która jest powodowana przez dezintegrację komórek kostnych oraz białek i soli mineralnych, takich jak wapń, które tworzą macierz kości. Osteoporoza to schorzenie, które głównie dotyka kobiet podczas lub po menopauzie. Aby w sposób naturalny zapobiegać osteoporozie powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na naszą dietę i upewnić się, że dostarczamy organizmowi substancji odżywczych niezbędnych dla naszych kości. Dodatkowo powinniśmy unikać siedzącego trybu życia, a także palenia tytoniu, picia kawy oraz spożywania rafinowanego cukru i innych produktów spożywczych.
Osteoporoza profilaktyka

Domowe środki profilaktyczne na osteoporozę

Osteoporoza
Najlepszym sposobem walki z osteoporozą jest wzmocnienie kości. Dotyczy to wszystkich ludzi, niezależnie od ich wieku. Na szczęście istnieją na to skuteczne i łatwo dostępne metody. Większość "domowych" środków na osteoporozę przyczyni się również do poprawy ogólnego stanu zdrowia.
osteoporoza

9 znaków ostrzegawczych mówiących, że możemy mieć osteoporozę

Kości, Stawy i Mięśnie
Nie każdej choroby możemy uniknąć. Są jednak takie, które pojawiają się u osób z określonej grupy ryzyka i warto sprawdzić, czy do niej nie należymy. W przypadku osteoporozy istnieje jasno określona grupa osób, u których wystąpienie tej choroby jest bardzo prawdopodobne. Jeśli do niej należymy, już teraz możemy zrobić wszystko, by nas nie dotknęła.