Tag: Zapalenie ucha zapobieganie

basen

Jak zapobiec zapaleniu ucha po basenie?

Uszy i Słyszenie
Plaża, słońce, kąpiele w wodzie – brzmi jak scenariusz idealnych wakacji. I pewnie byłyby idealne, gdyby planów nie zepsuło atakujące znienacka zapalenie ucha. Jest ono skutkiem infekcji (czasem grzybiczej, ale częściej bakteryjnej) powstałej na skutek kąpieli w morzu lub basenie. Woda może wówczas wymyć z ucha pełniącą funkcje ochronne woskowinę, a sama zgromadzić się w kanale słuchowym tworząc ciepłe, wilgotne środowisko - idealne do rozwoju bakterii. Wywołane w ten sposób zapalenie ucha dotyka zazwyczaj tylko ucha zewnętrznego. Jego objawami jest z początku swędzenie i mrowienie w uchu. Towarzyszy temu niewielki lub bardziej nasilony ból. W takim przypadku warto skorzystać z domowych sposobów, które pomogą zwalczyć infekcję. Jeśli jednak prócz bólu pojawia się wydzielina z ucha lub problemy ze słuchem (wynikające z opuchlizny kanału słuchowego), należy natychmiast udać się do lekarza. Poniżej dowiesz się jak zapobiegać zapaleniu ucha po kąpieli oraz co robić, gdy infekcja mimo to się pojawi.
zapalenie ucha

Zapalenie ucha - leczenie, objawy, profilaktyka

Uszy i Słyszenie
Niestety wakacje to idealny moment na to, żeby rozwinął się stan zapalny uszu. Częste kąpiele w basenach i naturalnych zbiornikach wodnych w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza to doskonałe warunki dla rozwoju bakterii. Zapalenie ucha może się jednak przydarzyć o każdej porze roku. Dowiedz się jak mu zapobiec oraz jak je rozpoznać i leczyć, gdy już się pojawi.


Podobne porady

zapalenie ucha, zapalenie ucha środkowego, zapalenie ucha leczenie

Jak leczyć zapalenie ucha?

Choroby
Zapalenie ucha jest bolesne i irytujące. Najczęściej występuje po przebytym przeziębieniu lub innych chorobach układu oddechowego. Zapaleniu ucha zazwyczaj towarzyszy gorączka. Jeśli stwierdzisz u siebie objawy wskazujące na zapalenie ucha, najpierw udaj się do lekarza, a później zastosuj domową kurację, która razem z lekami przepisanymi przez lekarza pomoże ci wrócić do zdrowia. Domowe środki lecznicze są tanie, a większość z nas posiada je u siebie w domu. Właściwie dobrane domowe remedium może złagodzić ból ucha i pomóc zwalczyć infekcję.
zapalenie spojówek

Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

Oczy i Wzrok
Zapalenie spojówek dopada nas zazwyczaj nagle i bez ostrzeżenia. Nie jest bardzo groźne dla naszego zdrowia, ale powoduje duży dyskomfort, swędzenie, łzawienie, czasami zaburzenia ostrości widzenia. Nie da się spokojnie siedzieć i czekać, aż samo przejdzie. Trzeba udać się do okulisty. Ale jak dobrze nam wszystkim wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli więc zastosujesz się do poniższych wskazówek, możesz uniknąć niespodziewanego zapalenia.
budowa ucha

Domowe sposoby na zapalenie ucha zewnętrznego

Uszy i Słyszenie
Zapalenie ucha zewnętrznego to nic innego jak infekcja kanału słuchowego. Najczęściej dochodzi do niej na skutek niedokładnego wysuszenia uszu (np. po kąpieli, czy prysznicu). Wilgoć w kanale słuchowym sprzyja namnażaniu się bakterii, co w konsekwencji prowadzi do stanu zapalnego. O ile infekcji tej nie towarzyszy wydzielina z uszu lub problemy ze słyszeniem, można leczyć ją domowymi sposobami. Doskonale poradzą sobie z tym samodzielnie przygotowane krople do uszu. Przepisy znajdziesz poniżej.
ucho pływaka

Zapalenie ucha po basenie - jak go uniknąć?

Uszy i Słyszenie
Spędzasz wakacje nad wodą? Uważaj na uszy, ponieważ grzyby i bakterie (szczególnie pałeczka ropy błękitnej) lubią połączenie wilgoci z wysoką temperaturą. W efekcie może cię dopaść zapalenie ucha zewnętrznego, zwane potocznie „uchem pływaka”. Co zrobić, żeby się przed nim uchronić? Jak je rozpoznać, kiedy już się pojawi? Tego dowiesz się poniżej.
zapalenie ucha

Zapalenie ucha - przyczyny i objawy

Uszy i Słyszenie
Dość powszechny jest pogląd, że na zapalenie ucha środkowego chorują dzieci. Istotnie, jest to jedno z najczęstszych schorzeń wieku dziecięcego. Dochodzi do niego zazwyczaj w pierwszych 7 latach życia. Im więcej lat, tym mniej przypadków zapalenia ucha, co wcale nie oznacza, że dorośli nie zapadają na tę infekcję. Zdarza im się to, zwłaszcza przy słabszej odporności. Wtedy zwykle zarażają się od swoich dzieci i wnuków. Poniżej dowiesz się jakie mogą być przyczyny zapalenia ucha zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych oraz jakie charakterystyczne objawy towarzyszą tej infekcji.
domowe metody leczenia

Domowe metody leczenia infekcji ucha

Uszy i Słyszenie
Dzieci są szczególnie narażone na infekcje uszu. Najczęściej są to infekcje wirusowe. Do pierwszych objawów należy zaliczyć wysoką gorączkę i silny ból ucha. Sprawdź jak zwalczyć infekcje domowymi sposobami.