Tag: żelatyna

Żelatyna

Jak używać żelatyny?

Podstawy gotowania
Żelatyna ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Mało która z nas wyobraża sobie robienie domowych przetworów, kremów, galaretek i kremów bez tego składnika. Warto wiedzieć jak ją używać, by nasze potrawy były przyrządzone właściwie. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowana czynność, choć na początku każdy może mieć trudności. Poniżej przedstawiam sposób używania zwykłej żelatyny oraz żelatyny w płatkach (listkach) jak również kilka uwag i praktycznych porad.
Żelatyna

8 sposobów wykorzystania żelatyny

Zdrowa Dieta
Żelatynę warto mieć na co dzień w swojej kuchni gdyż jest bardzo zdrowa. Jest świetna na włosy i paznokcie oraz znacznie poprawia wygląd skóry – uelastycznia ją, napręża i pomaga w zwalczeniu cellulitu. Oprócz tego poprawia trawienie, wspomaga i wzmacnia stawy oraz jest znakomitym źródłem kolagenu i białka. Żelatyna składa się w znacznym stopniu z aminokwasów glicyny i proliny. Aminokwasy te potrzebne są do prawidłowego wzrostu skóry, włosów i paznokci jak również do optymalnego funkcjonowania układu immunologicznego i regulacji wagi. Niestety większość ludzi nie dostarcza ich organizmowi w wystarczających ilościach, gdyż znajduje się ona na ogół w takich produktach, których zwykle nie jemy np. w kościach, tkankach włóknistych i narządach wewnętrznych zwierząt. Warto również wspomnieć, że żelatyna ma również działanie przeciwzapalne i przyspiesza gojenie się ran. Jak widać, jest ona niezwykle zdrowa a co najlepsze – ma również wiele zastosowań kulinarnych. Oto kilka z nich:
Żelatyna

Właściwości zdrowotne żelatyny

Diety
Żelatyna jest mieszanką białek i peptydów uzyskiwana poprzez częściową hydrolizę kolagenu, który znajduje się w skórze, kościach i chrząstkach zwierząt oraz ludzi. Kolagen stanowi prawie 1/3 wszystkich białek w organizmie człowieka. Jest to białko włókniste, które wzmacnia tkankę łączną powodując jej elastyczność. Im jesteśmy starsi, tym nasz organizm wytwarza mniej kolagenu a poszczególne włókna kolagenowe łączą się w wiązki przypominające liny. Stawy stają się bardziej zesztywniałe, ścięgna i wiązadła mniej elastyczne a na skórze pojawiają się zmarszczki. Żelatyna ma szereg różnych właściwości zdrowotnych a oto one:
mocne paznokcie

Naturalny środek z żelatyny wzmacniający paznokcie

Pielęgnacja dłoni i stóp
Chyba nikt na świecie nie lubi mieć popękanych paznokci. Jest to dolegliwość bardzo bolesna, mało atrakcyjna i często prowadząca do zadziorów lub otwartych ran. Nawet jeżeli codziennie pijesz mleko twoje paznokcie mogą stać się słabe i łamliwe - na przykład, jeśli narażone są na częste kontakty z wodą lub wysoką temperaturą. Problem ten występuje szczególnie często u nurków i piekarzy. Osoby takie powinny stosować skuteczne środki, które wzmocnią i ochronią ich paznokcie.
bóle stawów

Jak stosować żelatynę na ból stawów?

Artretyzm
Czy kiedykolwiek doświadczyłeś bólu w kościach i mięśniach? Jeśli szukasz naturalnego sposobu na rozwiązanie tego problemu, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Ten znany i bardzo skuteczny sposób stosowany był od dawna. Żelatyna to bardzo skuteczny lek w szybkim zwalczaniu bólu.


Podobne porady

Agar agar

Czym zastąpić żelatynę?

Przepisy wegetariańskie
Lato nadeszło a my częściej rozglądamy się za przepisami na domowe lody i galaretki. Jednak czym zastąpić żelatynę jeśli twój organizm jej nie toleruje, jesteś weganem, wegetarianinem, lub po prostu nie możesz jej spożywać ze względów religijnych? Na szczęście istnieje kilka zamienników żelatyny a oto i one:
maseczka na zmarszczki

Jak zrobić maseczkę z żelatyny na zmarszczki?

Maseczki Domowe
Szukasz skutecznego sposobu na piękny i świeży wygląd skóry? Zastosuj maseczkę z żelatyny. Jeśli będziesz ją stosować regularnie, szybko zauważysz, że skóra się wygładza, oczyszcza, a rysy twarzy są bardziej wyostrzone. Dowiedz się z naszego artykułu jak przygotować maseczkę z żelatyną.

Jak pozbyć się bólu pleców przy pomocy żelatyny?

Bóle
Żelatyna na ból pleców? Przecież to sposób, który w dalekiej przeszłości żołnierzom zalecali lekarze! Okazuje się jednak, że właśnie ten zamierzchły patent jest ciągle skuteczny. Żołnierzom w czasie wojny zalecano okłady z żelatyny i picie napoju na jej bazie, które miały na celu utrzymać ich stawy i plecy w dobrej kondycji. Dzisiaj, mało kto pamięta o właściwościach żelatyny, które koją ból i wzmacniają nasze stawy. Sprawdź, jak ten naturalny produkt potrafi leczyć różne dolegliwości zdrowotne.