Tag: Kurkuma

Kurkuma

Jak usunąć plamy z kurkumy?

Usuwanie plam

Używanie kurkumy podczas gotowania jest świetne gdyż dodaje ona unikalnego smaku wielu potrawom i ma wiele właściwości leczniczych. Jeśli używasz tej przyprawy regularnie to musisz się dowiedzieć, jak wyczyścić po niej plamy z blatu, rąk czy ubrań.

3 przyprawy, które leczą

Zdrowe Odżywianie
O tym, że przyprawy służą nie tylko poprawie walorów smakowych potraw, ale też pełnią wiele dobroczynnych dla naszego organizmu funkcji, wie nawet małe dziecko. Znane są też powszechnie właściwości imbiru czy czosnku. W tym artykule przedstawiam trzy mniej popularne pod tym kątem przyprawy, którym udowodniono silnie prozdrowotne działanie i cenne właściwości lecznicze.
farbowana włóczka

Jak zafarbować włóczkę kurkumą?

Krawiectwo i Przerabianie Ubrań
Kurkuma to nie tylko przydatna przyprawa, nadająca oryginalny smak przygotowywanym potrawom, ale też naturalny barwnik. Przy jej pomocy możesz zafarbować zarówno już uszyte czy zrobione na drutach ubrania, jak i włóczkę, z której dopiero potem wyczarujesz oryginalny szalik czy sweter. Ciekawy końcowy efekt uzyskasz wówczas gdy zafarbujesz włóczkę jedynie w połowie. Jak to zrobić? Tego właśnie dowiesz się z artykułu.

12 superpokarmów, które pozwolą ci być zdrowszym

Inne zdrowe przepisy
Eksperci w dziedzinie zdrowia co roku ogłaszają listę 10-12 superpokarmów, które wszyscy powinni spożywać. Lista ta za każdym razem nieco różni się od poprzedniej, ale zawsze znajdują się na niej warzywa, owoce i zboża. Oto wybór 12 pokarmów, które każdy powinien spożywać wraz z uzasadnieniem, dlaczego mają na nas korzystny wpływ.
15 rzeczy które pomogą poprawić pracę twojego mózgu

15 rzeczy, które pomogą poprawić pracę twojego mózgu

Odżywianie
Jeśli chcesz poprawić wydajność swojego mózgu, najlepszym rozwiązaniem będzie dieta, w której jest dużo nieprzetworzonych produktów. To one są pełne witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i innych składników wspomagających pracę twoich szarych komórek. Poniżej przedstawiamy listę 15 produktów które powinieneś włączyć do swojej diety.
kurkuma

Jakie są właściwości zdrowotne kurkumy?

Zdrowe Odżywianie
Kurkuma to popularna przyprawa, szczególnie w kuchni indyjskiej. Znajdują się w niej trzy cenne składniki fitochemiczne: kurkumina i jej dwie pochodne (dimetoksy-kurkumina i bis-dimetoksy-kurkumina). To głównie im kurkuma zawdzięcza liczne właściwości zdrowotne. Jedna łyżeczka sproszkowanej kurkumy dostarcza 26% dziennego zapotrzebowania na mangan, 16% na żelazo, 5% na potas i 3% na witaminę C. Przyprawa ta ma również działanie przeciwzapalne, wspomagające trawienie i pracę wątroby oraz przyspieszające gojenie się ran i chorób skórnych. Więcej o cennych zastosowaniach tej przyprawy dowiesz się z dalszej części artykułu.
kurkuma unikanie

Kto powinien unikać kurkumy?

Przyprawy
Kurkuma, popularna przyprawa wykorzystywana głównie do przygotowywania dań kuchni indyjskiej, ma wiele właściwości leczniczych. Działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, pomaga w zaburzeniach trawienia i wspomaga pracę wątroby. Najcenniejszym składnikiem kurkumy jest kurkumina - silny przeciwutleniacz, który chroni organizm przed wpływem wolnych rodników, działa też jak naturalny antybiotyk. Pomimo tak wielu pozytywnych dla zdrowia właściwości, kurkuma nie może być stosowana przez wszystkich. U niektórych osób może powodować nudności, niestrawność, biegunkę, zawroty głowy. Przeciwwskazania do stosowania kurkumy:
detoks

Jak zrobić napar oczyszczający organizm?

Medycyna Naturalna
Ten cudowny napar przyspiesza metabolizm, poprawia krążenie i dodaje energii. Możesz pić go przez cały dzień, ale najlepiej działa spożyty na czczo, najlepiej po niewielkim wysiłku fizycznym. Do przygotowania naparu możesz użyć herbatki imbirowej (opcja na szybko), jednak jeśli to możliwe – polecam zastąpienie jej świeżym korzeniem imbiru. Z zamieszczonego poniżej przepisu otrzymasz 2 szklanki tego detoksykującego napoju.
Zdrowotny napój z  kurkumą

Zdrowotny napój z kurkumą

Medycyna Naturalna
Kurkuma od stuleci używana jest do celów leczniczych. Pomaga w problemach skórnych, zwalcza przeziębienia i stany zapalne organizmu. Odkryto również, że kurkuma skutecznie zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych i spowalnia postęp choroby Alzheimera. Niezwykle skutecznym preparatem z kurkumy jest napój, z dodatkiem innych, równie cennych przypraw.
koktajl

Jak zrobić koktajl detoksykujący z kurkumą?

Inne zdrowe przepisy
Oczyszczanie organizmu jest bardzo ważnym elementem zdrowego trybu życia. Wszystkie toksyny i niebezpieczne substancje które mogą się gromadzić w organizmie powinny być jak najszybciej z niego usuwane. Zamiast stosować chemiczne substancje oczyszczające, skorzystaj z darów natury. Zrób domowy koktajl oczyszczający z kurkumą. Dokładny przepis znajdziesz poniżej.