Tag: Profilaktyka nowotworowa

matka z córką

Jakie choroby są dziedziczne?

Zdrowie Kobiety
Kochamy naszych rodziców i często chcielibyśmy po nich odziedziczyć inteligencję, poczucie humoru, a w najgorszym razie – spadek. Okazuje się jednak, że najważniejszym, co rodzice mogą nam dać są geny. Nie chodzi tu tylko o kolor włosów czy oczu, wzrost lub tendencję do nadwagi. Niestety wiele chorób, na które cierpią nasi rodzice może okazać się dziedzicznych. Odpowiednia dieta, regularny wysiłek fizyczny i badania profilaktyczne mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele z nich. Niektórzy eksperci mówią, że ważniejsze, niż profil genetyczny są świadome decyzje odnośnie stylu życia. Wroga należy jednak znać. Dlatego poniżej dowiesz się jak choroby, które dotknęły twoją najbliższą rodzinę mogą wpłynąć na ciebie. Wyciągnij wnioski z tych informacji i już teraz zatroszcz się o prawidłową profilaktykę.
testy gegentyczne

Badanie genetyczne na raka - na czym polega?

Leczenie Raka
Jeśli ktoś z twoich bliskich chorował na raka piersi, jajnika, jelita grubego, tarczycy, prostaty i to w dodatku w młodym wieku, prawdopodobnie znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. Ale jest też dobra nowina: możesz wykonać testy genetyczne, by sprawdzić, czy jesteś obciążona wadliwym genem, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Samo badanie nie chroni przed chorobą. Pozwala zaś dobrać indywidualny program badań profilaktycznych. Dzięki nim można wykryć raka we wczesnym stadium, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże.
niezdrowe opalanie

Jak uniknąć raka skóry?

Rak Skóry
Złocisty kolor skóry kojarzy nam się z letnim urlopem. Słońce ma jednak dwie twarze: oprócz tej wzmacniającej kości i poprawiającej nastrój, także i tę, która może nas obdarować rakiem… Przeczytaj, skąd biorą się nowotwory skóry, jak je rozpoznać oraz jak zmniejszyć ryzyko zachorowania. Dowiedz się też, kto jest najbardziej narażony na raka skóry. Od tej wiedzy może zależeć twoje życie!

Pięć porad zmniejszających ryzyko powstania raka jajników

Rak Jajnika
Wczesne wykrycie nowotworu jajników zdarza się bardzo rzadko, ponieważ zazwyczaj nie daje on wyraźnych objawów lub jest ich niewiele. Rak jajników jest jednym z najbardziej inwazyjnych nowotworów ginekologicznych i zazwyczaj diagnozowany jest w zaawansowanym stadium, o czym zapewne wie tylko ta uświadomiona część kobiet. By przejąć kontrolę nad zdrowiem naszej kobiecości, powinnyśmy regularnie uczęszczać na badania cytologiczne i być w kontakcie z ginekologiem. Jednak to nie jest jedyna rada, do której powinny stosować się kobiety. Lekarze potwierdzają, że odpowiednia dieta i konkretne produkty żywnościowe mają istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu jajników. Oto pięć porad dietetycznych obniżających to ryzyko: