Tag: Mięta właściwości lecznicze

Mięta

Lecznicze właściwości mięty

Zioła
Zapach mięty zwykle przywodzi nam na myśl smaczne, zielone cukierki, odświeżającą gumę do żucia lub orzeźwiające drinki mojito. Często zapominamy jednak o tym, że to - dość pospolite i łatwe w hodowli - zioło posiada cały szereg znaczących, zdrowotnych właściwości. Dowiedz się, co mogą zdziałać te wonne, zielone listki i ciesz się dobrodziejstwem zawartych w nich składników każdego dnia!
mięta

Jakie są właściwości olejku miętowego?

Aromaterapia

Mięta i olejek z mięty pieprzowej mają wiele właściwości zdrowotnych. Wspomagają trawienie, ułatwiają oddychanie, poprawiają krążenie krwi, mają właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Możliwości ich wykorzystania są setki. Poniżej znajdziesz 13 najczęstszych dolegliwości, na które pomoże ci olejek z mięty pieprzowej.

 

 

Mięta właściwości

6 sposobów jak wykorzystać miętę

Przyprawy
Nie wiesz, co zrobić z obfitością mięty, która rośnie w twoim ogrodzie?Mięta jest bardzo aromatyczna i orzeźwiająca. Oto kilka prostych i szybkich sposobów na jej wykorzystanie:
Mięta właściwości

5 korzyści płynących ze spożywania zielonej mięty

Ziołolecznictwo
Zielona mięta jest jedną z wielu odmian tej rodziny roślin. Posiada ona właściwości zarówno uspakajające, jak i ożywiające. Chociaż stosowana była już w czasach starożytnej Grecji i Rzymu, to do łask powróciła dopiero w XVIII wieku - jako środek na dolegliwości żołądkowe. W średniowieczu była wykorzystywana również do odświeżania oddechu i wybielania zębów. Obecnie zielona mięta jest niezwykle popularnym produktem. Dzięki mentolowi (alkohol występujący w mięcie) roślina ta potrafi skutecznie złagodzić wiele problemów zdrowotnych i kosmetycznych. Poniżej omówimy główne zalety płynące z częstego spożywania tego zioła. Oto 5 głównych zalet spożywania zielonej mięty:
rosliny lecznicze

5 roślin o zaskakujących właściwościach leczniczych

Ziołolecznictwo
Dawniej ludzie zajmujący się medycyną korzystali z dostępnych w naturze roślin i ziół do leczenia chorób. Dziś wciąż mamy wokół siebie mnóstwo roślin, które mają niezwykłe lecznicze właściwości. Znajdziemy je zarówno na łące, polu, czy w ogrodzie, ale można je równie dobrze nabyć w sklepie. Poniżej podajemy listę naturalnych leków. Przed wykorzystaniem ich jednak należy skontaktować się z lekarzem.
leczenie ziołami

Jakie zioła powinny znaleźć się w domowej apteczce?

Ziołolecznictwo
W dzisiejszych czasach, gdzie mamy łatwy dostęp do leków na niemal każdą dolegliwość i chorobę, zaczynamy doceniać domowe sposoby leczenia, stosowane przez nasze babcie i prababcie. Leki maja wiele skutków ubocznych, a ich długotrwałe stosowanie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Dodatkowo nie każdy może stosować wszystkie leki. Na niektóre możemy być uczuleni, inne będą źle wpływać na nasz organizm. W takich chwilach skłaniamy się ku ziołolecznictwu. Jest to znacznie bezpieczniejsza metoda leczenia, posiadająca niewiele skutków ubocznych, a jednocześnie niezwykle skuteczna. Wystarczy poznać tajemnice ziół i rozróżniać które pomoże na jaką dolegliwość.
alergie

Świeży sok, który pozwoli pozbyć się uporczywych alergii

Medycyna Naturalna
Ci, którzy cierpią z powodu alergii wiedzą, że może być ona bardzo nieprzyjemna. Alergie stały się ostatnio bardzo częste wśród mieszkańców dużych miast, ponieważ nasze środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone.  Alergia jest traktowana jako reakcja organizmu w sytuacji, gdy mamy słaby układ odpornościowy, który jest niezdolny do walki z alergenami, takimi jak kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, substancje chemiczne w kosmetykach oraz niektóre produkty spożywcze takie jak orzechy, które faktycznie prowadzą do niepożądanych reakcji naszego organizmu.

Naturalne leki prosto z ogrodu

Bóle
Ogrodnictwo jest wspaniałym hobby. Dzięki pracy w ogrodzie możesz uzyskać nie tylko wiele ekologicznych produktów, ale jednocześnie zapewnić sobie fizyczne i psychiczne korzyści oraz dostarczyć ogromnej przyjemności i satysfakcji, zwłaszcza, gdy pojawią się owoce. Co więcej, wiele ziół i kwiatów uprawianych w ogrodach ma właściwości lecznicze, które mogą w znaczący sposób wpływać na zdrowie i samopoczucie. Można ich używać w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. 1. Aloes na drobne oparzenia Pracując w kuchni jesteśmy narażeni na drobne poparzenia. Najlepszym ratunkiem w kłopotliwych, bolesnych sytuacjach jest aloes. Bogaty w przeciwzapalne związki żel z aloesu łagodzi oparzenia i przyspiesza gojenie się uszkodzonej skóry. Poza zmniejszeniem stanu zapalnego minimalizuje też niebezpieczeństwo wystąpienia infekcji. Aby wykorzystać właściwości aloesu wystarczy rozciąć listek aloesu i wydrążyć z niego żel. Zastosuj ten czysty żel na oparzoną skórę. Proces powtarzaj dwa razy dziennie przez jeden tydzień.

Mięta: Oczyszcza krew, leczy gardło, ujędrnia skórę

Medycyna Naturalna
Mięty nikomu specjalnie zachwalać i szczegółowo przedstawiać nie trzeba. Jest znana przede wszystkim ze swoich walorów smakowych, ale duże uznanie zyskała także dzięki rozmaitym zdolnościom leczniczym. Doskonale komponuje się zarówno z deserami, drinkami i napojami, jak i mięsami czy warzywami. Ponadto wprost idealnie wpływa na nasz organizm. Stanowi skuteczne remedium na schorzenia układu pokarmowego, w tym przede wszystkim dolegliwości żołądkowe, wzdęcia i mdłości. Pozytywnie oddziałuje też na drogi oddechowe, poprawiając ich funkcjonowanie. Poza tym oczyszcza krew, uzdrawia gardło, leczy migrenę, ujędrnia skórę, znieczula oraz eliminuje skurcze, swędzenie i zaczerwienienia. Przyjrzyjmy się aromatycznej mięcie nieco bliżej.