Tag: Lecznicze właściwości bazylii

Bazylia

Lecznicze właściwości bazylii

Zioła
Bazylia to ziele, które łatwo można kupić na stoisku w supermarkecie. Wielu z nas wraca do domu z doniczką bazylii po to, by później dodać jej listki do spaghetti czy pesto, znacznie poprawiając smak tych potraw lub wręcz go kreując. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż bazylia oprócz niekwestionowanych walorów smakowych posiada także niezwykłe właściwości lecznicze. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jakie schorzenia można leczyć za jej pomocą.
listki bazylii

Bazylia - właściwości i zastosowanie

Zioła
Nazwa tej rośliny pochodzi od greckiego słowa basilikos (król). Niegdyś uważano, że jest ona tak niezwykła, że tylko sam król może zbierać to zioło, używając do tego tylko złotego sierpu. Co ciekawe, we Włoszech była niegdyś symbolem miłości – doniczki z bazylią stawiały na balkonach kobiety gotowe przyjąć oświadczyny. W Meksyku natomiast uważano, że ukryte w portfelu listki tej rośliny przyciągną pieniądze. Dziś świeżą i suszoną bazylię chętnie dodajemy do wielu potraw. Jakie są jej właściwości i do czego ją dodawać?


Podobne porady

Podlewanie bazylii

Jak podlewać bazylię?

Zioła
Bazylia to aromatyczna, zielona roślina, która od wieków jest używana do nadania smaku przeróżnym daniom, a także herbatom uspokajającym. Ponadto według The World's Healthiest Foods (Najzdrowszej Żywności Światowej) bazylia zawiera w sobie olejki zwalczające bakterie i jest pełna zdrowych składników, takich jak: magnez, witamina A, beta-karoten, a także chroniące komórki flawonoidy. Bazylia jest zielem zazwyczaj odpornym, które ma kilka podstawowych potrzeb, do których należą: światło słoneczne, gleba bogata w składniki odżywcze i oczywiście woda. Spożywanie przez nią wody jest nieco szczególne - nie za dużo, nie za mało, tylko w sam raz.
zupa krem z cukinii i bazylii

Jak zrobić zupę krem z cukinii i bazylii?

Zupy
Zupa z cukinii ma wiele zalet, przede wszystkim jest zdrowa i lekka. Nie obciąży naszego systemu trawiennego, a jedynie wypełni nasz organizm wartościowymi składnikami. Zupa w formie kremu to też dobry sposób na przemycenie warzyw dzieciom, które – umówmy się, nie zawsze są chętne na jedzenie warzyw.
Pesto z bazylii i orzechów piniowych

Jak zrobić pesto z bazylii i orzechów piniowych?·

Sosy i Dipy
Jest to jeden z moich ulubionych sosów. Zrobiony jest z bazylii, orzechów piniowych, parmezanu i kilku innych składników. Robi się go szybko więc jeśli nigdy do tej pory nie robiłeś sosu pesto to teraz masz okazję. Potrzebujesz jedynie poniższych składników oraz około 15 minut.
lemoniada z cytryny i bazylii

Jak zrobić lemoniadę z cytryny i bazylii?

Soki
Orzeźwiająca lemoniada cytrynowa z nutą bazylii jest świetna na gorące, letnie dni. Jeśli chcesz ugasić pragnienie czymś zdrowym i dobrym sięgnij po lemoniadę, odstawiając wszystkie gazowane napoje słodzone. Po nich będzie ci się chciało pić więcej i więcej, tak naprawdę nie zaspokajając pragnienia. Lemoniada cytrynowa, nie dość, że pełna witamin to świetnie poradzi sobie z twoim pragnieniem.
Bazylia

Zdrowotne właściwości bazylii

Przyprawy
Myślisz pewnie, że bazylia jest jedynie smakowitym dodatkiem do sosu, lecz nie wiesz pewnie, że chroni ona także twoje serce. Czytając ten tekst, dowiesz się, jakie pozytywne skutki na nasze zdrowie ma bazylia.
bazylia napar

Jak zrobić napar z bazylii?

Herbata
Bazylia to przyprawa, którą znajdziesz w sosie do spaghetti, włoskim dressingu lub w pesto. Jednak zioło to jest również bardzo pomocne w domowych kuracjach. Właściwości antybakteryjne i antywirusowe bazylii czynią ją doskonałym naturalnym sposobem na przeziębienie. Szklanka naparu z bazylii wspomaga również trawienie, uwalnia od skurczów brzucha, nudności, gazów i zatwardzeń. Zobacz jak zrobić leczniczy napar z bazylii.