Tag: Mleko krowie

5 powodów, dla których warto zrezygnować z mleka krowiego

Zdrowe Odżywianie
„Pij mleko, będziesz wielki” - przekonywała nie tak dawno temu reklama społeczna ustami znanych ludzi świata kultury i sportu, a towarzyszyła temu akcja szerokiej sprzedaży małych kartoników mleka (też smakowego) w polskich szkołach. Od kilku lat jednak coraz więcej lekarzy i dietetyków podpisuje się raczej pod antyreklamą mleka krowiego („Pij mleko, będziesz kaleką”), wskazując na jego niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie, a nawet oskarżając o wywoływanie wielu współczesnych chorób cywilizacyjnych. Specjaliści dowodzą, że mleko krowie przeznaczone jest dla cieląt, które pokarmu tego potrzebują dla wzmocnienia kopyt i rogów. Gdy mają zęby, zaczynają jeść inny pokarm, tak samo jak inne ssaki. Tylko człowiek, jako jedyny ze ssaków, pija mleko także w dorosłym życiu, narażając się przy tym na osłabienie stanu swego zdrowia. Jeśli nie możemy zrezygnować z mleka, lepiej zastąpić je mlekiem kozim, najlepiej niepasteryzowanym i kwaśnymi produktami mlecznymi, jak jogurty czy kefiry. Oto lista powodów, dla których warto zrezygnować z picia krowiego mleka, sprzedawanego na półkach naszych sklepów.

Czym się różni mleko pasteryzowane od UHT?

Drinki i Napoje Bezalkoholowe
Dzisiejsze mleko sprzedawane w sklepach niewiele ma wspólnego z tym, które pijali nasi dziadkowie. Co prawda nadal na bazarach można kupić takie prosto od krowy czy kozy, ale większość konsumentów sięga po mleko ze sklepowych półek, na ogół wybierając to z kartonu - bo może stać dłużej i nie wymaga trzymania w lodówce. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak głęboko przetworzonym produktem jest sklepowe mleko, które właściwie mlekiem jest już tylko z nazwy. Dietetycy coraz częściej przestrzegają przed spożywaniem mleka, zwłaszcza przez osoby dorosłe, upartym jednak zalecają, by sięgali po to pasteryzowane w niskiej temperaturze. Bo choć obie metody są podobne, służą oczyszczeniu mleka i przedłużeniu jego terminu przydatności do spożycia, to jednak „uchate” uważa się za bardziej niebezpieczne dla zdrowia, a na pewno mniej wartościowe. Dlaczego? Co kryje się za określeniem UHT i czym różni się taki produkt od mleka pasteryzowanego?
picie mleka

Jak wybrać dobre mleko?

Nabiał
Nie wyobrażasz sobie dnia bez mleka? A może wprost przeciwnie, jesteś uczulona i trzymasz się od przetworów mlecznych z daleka? Nawet jeśli – przeczytaj ten tekst. Mleko zawiera całe bogactwo składników odżywczych i mikroelementów, które m.in. chronią kobiece kości. Na szczęście, teraz możesz zastąpić krowie mleko owczym, kozim lub równie wartościowym napojem z roślin. Jakie mleko jest najlepsze dla Ciebie?
dziecko pijące mleko

Mleko krowie czy modyfikowane?

Żywienie Niemowlaka
Najpierw decydujesz się na odstawienie twojego maluszka od piersi. Wtedy to sięgasz po modyfikowane mleko w proszku i karmisz go nim przez jakiś czas. Potem jednak coraz częściej zaczynasz zastanawiać się nad przestawieniem pociechy na mleko krowie. Kiedy jest na to najlepszy moment i jak się do tego zabrać, by nie wpłynąć negatywnie na zdrowie szkraba? Warto wspomnieć, że nie tak dawno temu zmieniły się wytyczne w sprawie podawania dziecku mleka krowiego.
mleko

Mleko - pomaga czy szkodzi?

Produkty Mleczne
W ostatnich latach nie cieszy się ono dobrą sławą. a co na ten temat sądzą specjaliści? Nasze babcie twierdziły, że mleko to samo zdrowie i starały się, by wnuki spożywały je przynajmniej na pierwsze śniadanie. W wielu rodzinach ten zwyczaj obowiązuje do dziś. Z drugiej strony pojawia się coraz więcej publikacji, w których radzi się, by ograniczyć picie mleka bądź całkowicie wykluczyć je z naszej diety. Czy słusznie?

Które mleko jest najzdrowsze i najmniej kaloryczne?

Zdrowa Dieta
Mleko jest ważnym składnikiem diety. Szacuje się, że posiada około 60 składników odżywczych, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Najczęściej spożywane jest mleko krowie, w mniejszym stopniu kozie oraz owcze. Dieta wegańska wyklucza mleko z codziennego jadłospisu, jednak na rynku istnieją roślinne zamienniki, które zawierają mnóstwo dobroczynnych składników. Które mleko jest najzdrowsze? Ile poszczególne rodzaje posiadają w sobie kalorii? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.