Tag: Cukier szkodzi

Dlaczego cukier szkodzi?

Zdrowe Odżywianie
„Cukier krzepi” – przekonywał w słynnym przedwojennym sloganie reklamowym Melchior Wańkowicz. Dziś niby nikt nie wierzy w prawdziwość tego hasła, bo wszyscy wiedzą doskonale, że słodkie białe kryształki powodują próchnicę, otyłość i nie są wskazane dla cukrzyków. A jednak bez oporów sięgamy po kolejny batonik czy ciasteczko, no bo przecież „trzeba mieć w życiu jakieś przyjemności”. A im jest nam gorzej, tym chętniej osładzamy swoje nieszczęścia tabliczką czekolady czy kawałkiem ciasta. Niejeden łasuch tłumaczy swoje cukrowe słabości koniecznością dostarczania energii – „bo bez słodyczy, to ciągle mi słabo”. Tylko czy faktycznie cukier jest dobrym źródłem energii oraz cudownym środkiem na depresję? Niekoniecznie. Oto kilka faktów obalających popularne mity na temat cukru:

7 rzeczy, które zauważysz po odstawieniu cukru

Odżywianie
Wiadomość z ostatniej chwili: wszyscy jesteśmy zanurzeni w miodzie i obtoczeni w cukrowej posypce. Według raportu przedstawionego przez Uniwersytet w Północnej Karolinie, przeciętna osoba spożywa 300 kalorii dziennie z produktów z dodatkiem cukru. Jak się okazuje cukier ten, obecny jest nie tylko w ciastkach, cukierkach i słodzonych napojach, lecz także w produktach, które wydawałyby się zdrowe. Należą do nich m. in. sosy sałatkowe, sosy do makaronów oraz jogurty. Należy także wyjaśnić, że nie mówimy tutaj o cukrze pochodzenia naturalnego, który możemy znaleźć w owocach, warzywach czy mleku, lecz o przetworzonych substancjach słodzących dodawanych do wielu produktów. Większość z nas byłaby w stanie, ograniczyć ilość spożywanego cukru. Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego optymalną wartością dodatkowego cukru dla kobiety jest 6 lub mniej łyżeczek dziennie. Jeśli spojrzysz na informacje zawarte w tabelach na opakowaniu, to będzie to około 25 g lub 100 kalorii.
Wpływ cukru na organizm

10 negatywnych skutków spożywania cukru

Cukrzyca
Produkty z dodatkiem cukru stanowią co najmniej 10% kalorii spożywanych przez przeciętnego człowieka. Jednak około 1 na 10 osób spożywa 1/4 lub więcej kalorii z substancji słodzących. Są one szkodliwe z dwóch powodów. Po pierwsze powodują przyrost wagi oraz ubytki w zębach. Po drugie dostarczają tzw. pustych kalorii, czyli takich, które nie dostarczają do organizmu włókien, witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych. Substancje słodzące są najgorszym składnikiem występującym w dzisiejszej diecie. Cukier może źle wpływać na metabolizm oraz przyczyniać się do powstawania wielu chorób. Oto 10 negatywnych skutków cukru na nasze zdrowie.
Łyżeczka cukru

Jak odstawić cukier?

Dla diabetyków
Czy twój stosunek do słodyczy można opisać jako burzliwe połączenie miłości i nienawiści? Kochasz zanurzać zęby w słodkiej tabliczce czekolady, ale nienawidzisz tych kilku centymetrów, o które nagle powiększyły się twoje biodra? Jeśli masz dość tego „toksycznego związku” i raz na zawsze chcesz się od niego uwolnić, oto kilka wskazówek.
cukier w jedzieniu

Produkty o wysokiej zawartości cukru, które nawet... nie są słodkie!

Odżywianie
Wiele produktów, w tym napojów, zawiera więcej cukru niż lukrowany pączek, a nawet nie są słodkie. Warto wiedzieć, które to produkty, gdyż może nam się wydawać, że ograniczamy cukier, a tymczasem przyjmujemy go w dużych ilościach, nawet o tym nie wiedząc.
działanie cukru

Szkodliwe działanie cukru

Medyczne Badania Naukowe
Cukier występuje w wielu produktach spożywczych w formie białego proszku, który jest w pewnym rodzaju bombą kaloryczną. Konsumpcja żywności przetworzonej, która ma w swoim składzie cukier rocznie przynosi miliardowe korzyści producentom! Dziś, nasz naród jest uzależniony od cukru występującego w każdym produkcie spożywczym dostępnym na rynku. Jednak nie tylko biały proszek kryje w sobie zdradliwy cukier, znajdziemy go również w różnego rodzaju syropach klonowych czy kukurydzianych. Oczywiście nie należy zapominać o przestrogach jakie słyszymy od lekarzy dentystów na temat spożywania słodyczy, w których cukier tylko czeka aby zaatakować nasze zdrowe zęby. Czym więc dokładnie jest cukier oraz co powoduje tak negatywne opinie na jego temat? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie.
zły humor

Chcesz mieć dobry humor? Unikaj tych składników

Odżywianie
Produkty, które często znajdują się na twojej liście zakupów mają ogromny wpływ na twoje zdrowie jak i na samopoczucie. Istnieje kilka składników, których należy unikać, aby chronić się przed wahaniami nastroju. Każdy z nich jest znany z negatywnego wpływu na twoje samopoczucie. Oto one.

Jak obniżyć poziom cukru we krwi bez leków?

Cukrzyca
Poziom cukru we krwi ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Od jego odpowiedniego stężenia zależy właściwa praca wątroby, nerek, trzustki i układu krążenia. Zbyt wysoki poziom cukru sprawia, że źle się czujemy, przybieramy na wadze, a na skórze pojawiają się niedoskonałości. Ograniczenie spożywania cukrów niesie za sobą same korzyści – zapobiega powstawaniu nowotworów, chorób serca czy otyłości. Usprawnia też pracę mózgu, poprawia odporność i paradoksalnie – zapewnia organizmowi większą ilość energii. W jaki sposób możemy naturalnie obniżyć poziom cukru we krwi, nie stosując leków?