Tag: Mononukleoza wysypka

mononukleoza

Jakie są objawy mononukleozy?

Choroby Wirusowe
Mononukleoza jest jedną z chorób zakaźnych, na które zapadają dzieci i młodzież, a także osoby dorosłe. Wywołuje ją wirus o nazwie Epsteina-Barr (w skrócie EBV). Drobnoustrój przenosi się drogą kropelkową. Dziecko może zarazić się nim, np. gdy używa wspólnych naczyń lub sztućców z innymi. U młodzieży najczęściej dochodzi do tego wskutek „towarzyskich” pocałunków w usta. Jednym ze skutków choroby, na szczęście odwracalnych, jest powiększenie wątroby i śledziony. Stają się one wrażliwe na urazy, stąd zwiększone ryzyko krwawień w tych narządach. Po upływie ok. miesiąca wielkość narządów wraca do normy.

Mononukleoza: Środki zaradcze w leczeniu

Choroby Wirusowe
Mononukleoza jest chorobą wirusową. Pierwsze objawy przypominają przeziębienie lub grypę. Pojawia się ból gardła, uczucie rozbicia, ból głowy, powiększone węzły chłonne, a czasami nawet wysypka skórna. Mononukleozą najłatwiej zarazić się przez pocałunek, dlatego nazywana jest chorobą pocałunków, a wywołuje ją wirus Epsteina-Barr, który przenoszony jest przez ślinę i najczęściej atakuje młodzież i dzieci. Choroba może prowadzić do powikłań, takich jak powiększenie śledziony i wątroby, a także żółtaczki, niedokrwistości i opuchnięcia migdałków, które mogą sprawiać trudności w oddychaniu. Gdy wirus dostanie się do organizmu, wnika do ślinianek i tam zaczyna się mnożyć, jednak minie sporo czasu, zanim da o sobie znać. Pierwsze objawy choroby pojawiają się dopiero po miesiącu od zakażenia i bywa, że są mylone z objawami grypy lub anginy. Te zbieżne symptomy utrudniają postawienie prawidłowej diagnozy, dlatego jeśli istnieją wątpliwości, to rozwiać je mogą badania krwi, ponieważ wirus EBV atakuje również krwinki białe, a ściślej – limfocyty B i zmienia je w charakterystyczny sposób. Nie ma specjalnych leków przeciwko mononukleozie. Istnieje kilka specyfików przeciwwirusowych, ale one nie działają bezpośrednio na wirusa EBV. Leczymy się zatem na własną rękę przez 2 do 4 tygodni. Wirus pozostaje w organizmie przez resztę życia w fazie utajonej. Głównym celem leczenia jest wyeliminowanie objawów związanych z infekcją i wzmocnienie odporności. Organizm musi sam uporać się z wirusem, ale należy mu w tym pomóc. Oto dziesięć domowych środków zaradczych w leczeniu mononukleozy:


Podobne porady

kapilaroskopia

Na czym polega kapilaroskopia?

Choroby Układu Krążenia
Kapilaroskopia to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na oglądaniu pod mikroskopem drobnych naczyń krwionośnych, tzw. kapilarów. Najczęściej odbywa się to w okolicy wału paznokciowego, bo właśnie tam są dobrze widoczne. Czemu służy to badanie, kto powinien mu się poddać i jak się do niego przygotować? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
Jak leczyć kiłę

Jak leczyć kiłę?

Choroby Przenoszone Drogą Płciową
Mimo skutecznych antybiotyków na świecie co roku notuje się około dwunastu milionów nowych zachorowań na kiłę. A jak jest w Polsce? Współcześnie najbardziej swoistym objawem jest pojedyncze, niebolesne, sączące się owrzodzenie z twardym dnem, na narządach płciowych, w okolicy odbytu lub... w ustach, nie gojące się nawet przez sześć tygodni. Zwykle towarzyszy mu powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Warto przy tym wiedzieć, że w Polsce oficjalnie odnotowuje się co roku kilkaset zachorowań, ale nieoficjalnie może ich być nawet... dziesięć razy więcej.
ból nerek

Nerka ruchoma - objawy, leczenie

Choroby Nerek
Ruchoma nerka, często nazywana również nerką opadającą, to schorzenie określające samoistne przemieszczanie się tego narządu w dół miednicy. Średnio zdarza się, że nerka przesuwa się o kilka centymetrów, ale w ekstremalnych przypadkach opada jeszcze bardziej. Co ciekawe, ze względów anatomicznych dolegliwość ta nawet trzydzieści razy częściej dotyczy nerki prawej! Opadanie nerki najczęściej pojawia się u osób odchudzających się w szybkim tempie, wykonujących pracę w pozycji stojącej. Często schorzenie może się również pojawić zaraz po porodach.
nużeniec

Zakażenie nużeńcem - objawy, leczenie

Inne Choroby
Nużeniec to niewidoczny gołym okiem pasożytniczy roztocz. Bytuje w gruczołach łojowych skóry i w torebkach włosowych, odżywiając się wydzieliną tych gruczołów i nabłonkiem. Jest przenoszony z kurzem lub przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną przez przybory kosmetyczne, ubrania, pościel czy ręcznik. Jak rozpoznać zakażenie nużeńcem? Jak je leczyć? Tego dowiesz się z tej porady.
podraznione oczy

Naturalne środki zaradcze na podrażnienia oczu

Oczy i Wzrok
Łzawienie lub suchość oczu, ich swędzenie, pieczenie, uczucie kłucia w oku, zaczerwienienia, uczucie obcego przedmiotu tkwiącego w oku, rdzawe plamki, ból, nadwrażliwość na światło i niewyraźne widzenie - to tylko niektóre z uciążliwych objawów podrażnienia oczu. Dolegliwość ta może być powodowana przez wiele czynników, takich jak kurz, dym lub inne substancje drażniące, makijaż zmęczenie, suchość oka oraz zakażenia.
obwisła skóra

Obwisła skóra - naturalne środki zaradcze

Pielęgnacja skóry
Wszyscy chcemy mieć młodzieńczy wygląd, zdrową i gładką skórę. Starszy wiek, przybieranie, albo nagła utrata wagi,powodują, że nasza skóra staje się coraz bardziej obwisła. Ale te czynniki nie są całkowicie odpowiedzialne za wygląd naszej skóry. Za wygląd i kondycję skóry odpowiadają również: nasz styl życia, oraz pokarmy, które spożywamy. Nie da się całkowicie przywrócić dawnej jędrności skóry, ale można znacznie poprawić jej wygląd. Oto kilka przykładów naturalnych sposobów jak zapobiec utracie kolagenu i elastyny.