Tag: Masło klarowane właściwości

masło klarowane

Jak zrobić masło klarowane?

Nabiał
Masło klarowane przydatne jest szczególnie do głębokiego smażenia i pieczenia. Dlaczego? To proste, można je podgrzać do wysokiej temperatury, nie obawiając się przypalenia. Jego zaletą jest również to, że z powodu małej zawartości wody jest dużo trwalsze niż zwykłe masło. Szczelnie zamknięte w chłodziarce możesz przechowywać nawet kilka miesięcy. Jak zrobić takie masło przeczytasz poniżej.

Dlaczego klarowane masło jest tak ważne dla zdrowia?

Nabiał
Klarowane masło powstaje, gdy topi się zwykłe masło i wszelkie osady oraz powstała na wierzchu piana są usuwane. Pozostałość czystych tłuszczów, to właśnie masło klarowane. Tradycyjne masło klarowane jest tworzone, gdy tylko tłuszcz oddziela się od innych składników mleka. Jest to jedno z największych źródeł żywnościowych kwasu masłowego, wypełnione kwasami tłuszczowymi krótko, średnio i długołańcuchowymi, zarówno nienasyconymi jak i nasyconymi. Ma też mnóstwo kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 9, jak i witaminy A, D, E i K.

Długoletnia tradycja

W Azji, szczególnie w Indiach, masło klarowane jest stosowane od tysięcy lat. Oprócz zastosowań kulinarnych, jest ono również stosowane do wielu rytuałów religijnych oraz w celach leczniczych. W ostatnich latach masło klarowane zyskało popularność na całym świecie z powodu jego potencjalnych korzyści zdrowotnych. Ale podobnie jak inne produkty masło klarowane musi być spożywane w umiarkowanych ilościach, aby móc czerpać z niego korzyści. Umiarkowane użycie jest równe około 3 do 4 łyżeczkom (lub mniej ) dziennie. Gdy jest spożywane w dużych ilościach, może być szkodliwe dla organizmu.


Podobne porady

brodawki

Jak leczyć brodawki?

Skóra
Leczenie brodawek możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Niektórzy uważają, że przypadłość tą można leczyć za pomocą skórki banana. Przeczytaj poniższe wskazówki, a być może znajdziesz rozwiązanie odpowiednie dla siebie.
kłótnia

Jak rozmawiać z mężczyzną na ważne tematy?

Małżeństwo i Rozwiązywanie Problemów
Każda z nas próbuje zrozumieć mężczyznę, podobnie tak jak i oni próbują, często nieudolnie, pojąć nasze zachowanie i reakcje. Odmienność płci jest ogromna, nie dzieli nas tylko ta fizyczna różnica. Mimo to nie potrafimy bez siebie żyć, lecz aby żyć w spokoju i być szczęśliwymi czasami trzeba poruszyć pewne poważne, dręczące nas tematy. Trudno jest np. zadać pytanie "czy jeszcze coś do mnie czujesz?" Niezależnie od odpowiedzi, trzeba zrozumieć punkt widzenia partnera.
Ghee przepis

Jak zrobić ghee?

Sosy i Dipy
Ghee w przeciwieństwie od masła można długo przechowywać i nie jełczeje - nawet do roku czasu. Robienie ghee jest procesem wymagającym dużo uwagi, cierpliwości i spokoju jednak się opłaca. Ghee jest smaczniejsze od klarowanego masła czy a już na pewno od zwykłego, roztopionego masła. Jest dobre do smażenia, gdyż nie przypala się nawet w wysokich temperaturach i jest zdrowsze od innych tłuszczy.
mama z niemowlakiem

Rytuały w życiu dziecka - dlaczego są ważne?

Rozwój Niemowlaka
Dla małego dziecka świat jest obcy i chaotyczny. Codzienne czynności, które dla nas są naturalne, jemu jawią się jako nieznane i wywołują u niego niepokój. By maluszek mógł czuć się bezpiecznie, potrzebuje rutyny, czyli stałego planu dnia. Dziecko lubi, gdy takie elementy, jak posiłki, drzemki, spacer itp., następują po sobie o tej samej porze, w podobnej kolejności i według identycznego scenariusza. Ustalony rytm dnia porządkuje świat malca, pozwala mu przewidzieć przyszłość i pozbyć się lęku przed nieznanym. Dzięki temu maluch jest spokojniejszy.
zdrowe dziecko

3 minerały ważne dla zdrowia dziecka

Dziecko a Zdrowie
Wapń pomaga dziecku rosnąć, cynk – jeść, a magnez – dobrze spać. Dziecięce menu trzeba więc komponować tak, by zawierało wszystkie te składniki. Właściwy poziom witamin i minerałów to warunek prawidłowego rozwoju dziecka. Tyle teoria, w praktyce wiele matek ma kłopot ze skomponowaniem dziecięcego menu. Specjaliści doradzają, by zadbać o różnorodność pokarmów i o to, by codzienny jadłospis dziecka zawierał produkty ze wszystkich grup spożywczych. W diecie malucha powinny się każdego dnia znaleźć: owoce, warzywa, produkty mleczne, produkty białkowe (mięso, drób, ryby, jaja) oraz zboża. Pomoże to zapewnić dziecku odpowiednią ilość potrzebnych składników.
jogging

Bieganie dla początkujących - 3 ważne zasady

Bieganie
Specjaliści przyznają, że jogging jest jednym z najlepszych sposobów, by wzmocnić kości, schudnąć, wzmocnić mięśnie czy poprawić swoją nadwątloną kondycję fizyczną. Prawie każdy może uprawiać ten sport, jednak pod pewnymi warunkami. Jeśli i ty postanowiłeś rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.