Tag: Ziołolecznictwo przepisy

Zioła na przeziębienie - przepisy

Ziołolecznictwo
W medycynie ludowej zioła wykorzystywane były od wieków. W tej chwili dodawane są do leków w śladowych ilościach. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób je przygotować, by pomogły nam pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Już pożegnaliśmy lato, a przed nami coraz więcej chłodnych dni. Jak radzić sobie z przeziębieniem w takim okresie? Odpowiedź jest prosta, wykorzystaj zioła. Niektóre z nich możesz dostać w aptece, ale zdecydowanie większy asortyment mają sklepy zielarskie. Poniżej znajdziesz dziesięć pomysłów i dziesięć ziół, które pomogą ci w walce z przeziębieniem.

Moringa - ziele, które niszczy raka i hamuje cukrzycę

Cukrzyca
Jeśli należysz do osób, którym zależy na utrzymaniu tak długo, jak tylko się da: sprawności, zdrowia, wolności od ciężkich chorób, energii i długowieczności, powinieneś dodać do swojej diety moringę. W tym artykule zostaną przedstawione zdrowotne właściwości tego mało znanego w Polsce zioła.

Moringa występuje głównie w Azji

Czy słyszałeś o niej kiedykolwiek ? Moringa Olejodajna jest rośliną powszechnie występującą na terenie Azji; stosowaną w medycynie od tysięcy lat. Jej gałązki przypominają trochę pałeczki do grania na perkusji. Moringa jest niebywale bogata w wiele witamin i minerałów. Potwierdza to wiele testów przeprowadzonych przez naukowców. Roślina jest ciągle badana i na światło dzienne wychodzi coraz więcej jej właściwości. Poniżej wymienionych zostało siedem powodów, dla których warto dodać zarówno liście jak i owoce tej rośliny do swojej standardowej diety.

Magiczne właściwości ziół - rozmaryn, jaśmin oraz wanilia

Ziołolecznictwo
Zioła były wykorzystywane od setek lat przez nasze prababcie do wielu celów. Na pewno każdy z nas słyszał historie, że zioła w dawnych czasach służyły czarownicom do rzucania zaklęć, które miały uzdrawiać chorych, leczyć rany, łagodzić objawy choroby, a nawet wspomagać pamięć. W średniowieczu kobieta, która wykorzystywała zioła do jakichkolwiek celów, była posądzana o czary i kontakty z diabłem. Czarownice najczęściej skrywały się na obrzeżach miast i tam zajmowały się zielarstwem oraz praktykami, które miały uzdrawiać ludzi. Większość kobiet, które były niewinne, ginęły, oskarżane przez miejscową ludność o kontakty z szatanem. Przed śmiercią domniemana czarownica przechodziła szereg testów, które miały potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie o uprawianie czarnej magii. Niestety, większość z tych testów była na tyle dziwaczna, że kobiety i tak ginęły.

Lepiężnik: Superzioło na kilkadziesiąt dolegliwości

Ziołolecznictwo
Leczniczą moc lepiężnika różowego (Petasites hybridus) doceniły już starożytne cywilizacje i wraz z upływem wieków odkrywano coraz to nowsze i bardziej cenne jego zastosowania. Kiedyś sądzono, że jest w stanie "odpędzić" i pokonać groźne choroby zakaźne, dlatego jego sproszkowany korzeń stosowany było jako specyfik przeciwko zarazie oraz skuteczny środek eliminujący pasożyty jelitowe i łagodzący wrzodziejące rany. Dziś lepiężnik różowy z powodzeniem wykorzystywany jest między innymi jako skuteczna broń w walce z bólem migrenowym, dolegliwościami kobiecymi, niewydolnością krążeniową, zaburzeniami trawiennymi i chorobami układu oddechowego oraz moczowego. Na podstawie prowadzonych badań można śmiało stwierdzić, że sława zioła będzie jeszcze rosła - proporcjonalnie do pęczniejącej listy jego zastosowań.

Ogórecznik lekarski: Gwiazda w ogrodzie, leczy wiele dolegliwości

Ziołolecznictwo
Przyciągający wzrok swoimi barwnymi, przypominającymi gwiazdy kwiatami ogórecznik lekarski nie tylko stanowi piękną i wyjątkowo efektowną dekorację naszych ogrodów, ale z racji swoich wszechstronnych właściwości okazuje się jednocześnie skuteczną bronią w pokonywaniu wielu dokuczliwych dolegliwości. Pomaga między innymi w leczeniu przewlekłych chorób skórnych, takich jak egzema, łuszczyca oraz trądzik, czy eliminowaniu czyraków i wyprysków. Pozwala też pozbyć się uporczywego kaszlu, łagodzi bóle menstruacyjne, minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy i wzmacnia nasz układ odpornościowy. Ogórecznika lekarskiego doceniają też przedstawiciele branży kosmetycznej i kulinarnej. Ci pierwsi, za jego możliwości pielęgnacyjne, ci drudzy za zapach wykorzystywany do aromatyzowania marynat i nalewek.

Widłak goździsty na marskość wątroby i stopę cukrzycową

Ziołolecznictwo
Widłak goździsty, zwany również niedźwiedzią łapą, warkocznicą, czy psem świętego Jana, wyglądem łudząco przypomina mech, ale przyćmiewa go ilością nietuzinkowych właściwości leczniczych. Doskonale sprawdza się w walce z uporczywymi dolegliwościami towarzyszącymi artretyzmowi, reumatyzmowi oraz infekcjom pęcherza moczowego. Ma także dobroczynny wpływ na naszą wątrobę - pomaga zminimalizować tworzące się w niej stany zapalne oraz wspiera leczenie marskości wątroby. Zielarze docenili widłaka goździstego także za jego uzdrawiające oddziaływanie na zmienioną chorobowo i poranioną skórę. Poznaj inne zastosowania tej niezwykłej, wiecznie zielonej rośliny.