Tag: Ziołolecznictwo przeziębienie

Zioła na przeziębienie - przepisy

Ziołolecznictwo
W medycynie ludowej zioła wykorzystywane były od wieków. W tej chwili dodawane są do leków w śladowych ilościach. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób je przygotować, by pomogły nam pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Już pożegnaliśmy lato, a przed nami coraz więcej chłodnych dni. Jak radzić sobie z przeziębieniem w takim okresie? Odpowiedź jest prosta, wykorzystaj zioła. Niektóre z nich możesz dostać w aptece, ale zdecydowanie większy asortyment mają sklepy zielarskie. Poniżej znajdziesz dziesięć pomysłów i dziesięć ziół, które pomogą ci w walce z przeziębieniem.

Magiczne właściwości ziół - rozmaryn, jaśmin oraz wanilia

Ziołolecznictwo
Zioła były wykorzystywane od setek lat przez nasze prababcie do wielu celów. Na pewno każdy z nas słyszał historie, że zioła w dawnych czasach służyły czarownicom do rzucania zaklęć, które miały uzdrawiać chorych, leczyć rany, łagodzić objawy choroby, a nawet wspomagać pamięć. W średniowieczu kobieta, która wykorzystywała zioła do jakichkolwiek celów, była posądzana o czary i kontakty z diabłem. Czarownice najczęściej skrywały się na obrzeżach miast i tam zajmowały się zielarstwem oraz praktykami, które miały uzdrawiać ludzi. Większość kobiet, które były niewinne, ginęły, oskarżane przez miejscową ludność o kontakty z szatanem. Przed śmiercią domniemana czarownica przechodziła szereg testów, które miały potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie o uprawianie czarnej magii. Niestety, większość z tych testów była na tyle dziwaczna, że kobiety i tak ginęły.

Lepiężnik: Superzioło na kilkadziesiąt dolegliwości

Ziołolecznictwo
Leczniczą moc lepiężnika różowego (Petasites hybridus) doceniły już starożytne cywilizacje i wraz z upływem wieków odkrywano coraz to nowsze i bardziej cenne jego zastosowania. Kiedyś sądzono, że jest w stanie "odpędzić" i pokonać groźne choroby zakaźne, dlatego jego sproszkowany korzeń stosowany było jako specyfik przeciwko zarazie oraz skuteczny środek eliminujący pasożyty jelitowe i łagodzący wrzodziejące rany. Dziś lepiężnik różowy z powodzeniem wykorzystywany jest między innymi jako skuteczna broń w walce z bólem migrenowym, dolegliwościami kobiecymi, niewydolnością krążeniową, zaburzeniami trawiennymi i chorobami układu oddechowego oraz moczowego. Na podstawie prowadzonych badań można śmiało stwierdzić, że sława zioła będzie jeszcze rosła - proporcjonalnie do pęczniejącej listy jego zastosowań.

Ogórecznik lekarski: Gwiazda w ogrodzie, leczy wiele dolegliwości

Ziołolecznictwo
Przyciągający wzrok swoimi barwnymi, przypominającymi gwiazdy kwiatami ogórecznik lekarski nie tylko stanowi piękną i wyjątkowo efektowną dekorację naszych ogrodów, ale z racji swoich wszechstronnych właściwości okazuje się jednocześnie skuteczną bronią w pokonywaniu wielu dokuczliwych dolegliwości. Pomaga między innymi w leczeniu przewlekłych chorób skórnych, takich jak egzema, łuszczyca oraz trądzik, czy eliminowaniu czyraków i wyprysków. Pozwala też pozbyć się uporczywego kaszlu, łagodzi bóle menstruacyjne, minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy i wzmacnia nasz układ odpornościowy. Ogórecznika lekarskiego doceniają też przedstawiciele branży kosmetycznej i kulinarnej. Ci pierwsi, za jego możliwości pielęgnacyjne, ci drudzy za zapach wykorzystywany do aromatyzowania marynat i nalewek.

Czarci pazur i jego niesamowite właściwości lecznicze

Medycyna Naturalna
Wygląd czarciego pazura - zjawiskowej rośliny pochodzącej z Południowej Afryki - może nieco przerażać, ale intryguje do tego stopnia, że raczej nie da się przejść obok niego obojętnie. Wbrew pozorom z podstępnymi sztuczkami diabła ma niewiele wspólnego, za to wykazuje niesamowite właściwości lecznicze. Zawarte w nim irydoidy, flawonoidy, fenolokwasy, sterole i triterpeny sprawiają, że łagodzi rozmaite stany zapalne i uśmierza nawet najgorsze bóle, nawet te spowodowane artretyzmem, reumatyzmem czy dną moczanową. Poza tym doskonale odtruwa organizm, przyspiesza metabolizm, stymuluje apetyt, zmniejsza utratę żywotności komórek i świetnie sprawdza się w walce ze stresem oksydacyjnym. Przyjrzyjmy się tej fascynującej roślinie bliżej, bo naprawdę warto.

Dziewięćsił bezłodygowy: Niezwykła roślina o wielu leczniczych właściwościach

Ziołolecznictwo
Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) to pod wieloma względami roślina niezwykła. Jego nazwa bezpośrednio nawiązuje do dziewięciu mocy, które dodają człowiekowi sił. Niezwykłe właściwości lecznicze rośliny sprawiają, że jest wyjątkowo chętnie stosowana w medycynie naturalnej. Praktyka pokazuje, że dziewięćsił bezłodygowy skutecznie stymuluje pracę układu pokarmowego, przyspieszając przemianę materii i pobudzając wydzielanie śliny oraz soków żołądkowych. Wspomaga też pracę wątroby i woreczka żółciowego. Ponadto ma wyjątkowo pozytywny wpływ na naszą skórę i przyspiesza gojenie się ran. Dodać też warto, że działa przeciwbakteryjnie, napotnie, przeciwgorączkowo i moczopędnie.

Ślaz zaniedbany i jego dobroczynne właściwości

Ziołolecznictwo
Ślaz zaniedbany (Malva neglecta) medycyna naturalna doceniła już przed wiekami i trudno się tej sympatii dziwić. Bogata lista cennych składników - w tym przede wszystkim solidna porcja witaminy A i C - sprawia, że doskonale stymuluje nasz metabolizm i pracę układu immunologicznego. Ponadto dodać warto, że wykazuje właściwości osłaniające, zmiękczające, przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne oraz żółciopędne i jest szczególnie zalecany osobom mającym problemy ze wzrokiem. Przyjrzyjmy się ślazowi zaniedbanemu nieco bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.

Bobrek trójlistkowy: Doskonale wpływa na jelita, łagodzi bóle migrenowe

Ziołolecznictwo
Bobrek trójlistkowy należy do grona ziół, które warto mieć w domowej apteczce; zwłaszcza jeśli preferujemy naturalne sposoby leczenia. Mimo swojego niepozornego wyglądu zaskakuje szerokim spektrum właściwości zdrowotnych. Doskonale stymuluje pracę jelit, poprawia trawienie i przyspiesza metabolizm. Ponadto posiada też zdolności przeciwzapalne czy przeciwwirusowe i skutecznie łagodzi dolegliwości towarzyszące infekcjom czy przeziębieniom. Przyrządzane na bazie ziela napary, odwary i nalewki szczególnie zalecane są także osobom zmagającym się z uporczywymi bólami migrenowymi. Przyjrzyjmy się bobrkowi trójlistkowemu nieco bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.

Bukwica: Pięknie dekoruje skalniaki i leczy

Medycyna Naturalna
Bukwica zwyczajna, zwana także bukwicą lekarską albo czyśćcem lekarskim, nie tylko pięknie dekoruje nasze skalniaki i doskonale komponuje się z goździkami, ale też skutecznie leczy. Jej właściwości zdrowotne cenili już starożytni, którzy uważali ją za lek na większość trapiących ludzkość chorób. W jakich przypadłościach pomoże nam bukwica? Zniweluje dolegliwości towarzyszące chorobom trawiennym czy schorzeniom skórnym. Poniżej znajdziecie wskazówki, jak wykorzystać tę cenną roślinę w lecznictwie i sporządzać na jej bazie zdrowotne nalewki czy okłady.