Tag: Bataty uprawa

bataty

Jak uprawiać bataty na działce?

Rośliny bulwiaste
Z batatami, czyli słodkimi ziemniakami, najczęściej możemy się spotkać w markecie, gdzie leżą obok innych egzotycznych warzyw. Chociaż pochodzą z krajów o dużo cieplejszym klimacie, można je uprawiać również w Polsce. Trzeba tylko zdawać sobie sprawę z tego, że nie urosną tak dorodne jak te, które znajdziemy na sklepowych półkach. Dla tych, którzy lubią eksperymentować – kilka rad, na temat: jak wyhodować własne bataty w ogródku.


Podobne porady

mini kiwi

Jak uprawiać mini kiwi na swojej działce?

Uprawa Owoców
Kiwi, jakie znamy z marketowych półek, to owoc aktinidii chińskiej, która niestety nie nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Możemy za to bez większych problemów uprawiać inne gatunki aktinidii, które również dają jadalne, bardzo zdrowe i smaczne owoce: aktinidię ostrolistną i pstrolistną. Są to długowieczne pnącza, które od wiosny do jesieni mogą również zdobić nasz ogród i zachwycać gości swoim oryginalnym wyglądem. Aktinidie możemy kupić w każdej szanującej się szkółce, są coraz bardziej powszechne i dostępnych jest coraz więcej odmian, dlaczego więc nie spróbować?
mahonia

Jak uprawiać mahonię?

Krzewy
Mahonia jest bardzo ciekawą rośliną. Dorasta do 120 cm a jej największą ozdobą są piękne, ciemnozielone, błyszczące liście o ostrych, kolczastych krawędziach, podobnych do liści ostrokrzewu. Są one zimozielone, jednak w okresie od jesieni do wiosny przybierają barwę czerwonobrunatną. Bardzo ciekawie krzew wygląda w okresie kwitnienia, kiedy pokrywają go bukiety żółtych kwiatów, z których rozwijają się później jadalne, granatowe owoce zebrane w niewielkie grona.
jeżówka

Jak uprawiać jeżówkę?

Byliny
Jeżówka (łac. Echinacea) jest piękną byliną, która doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie. Należy do rodziny astrowatych, i pochodzi z Ameryki Północnej. Od środka lata aż do października jeżówki zdobią rabaty kwiatami zwabiającymi motyle. W szkółkach możemy spotkać się z wieloma odmianami jeżówki, różniącymi się barwą, kształtem i pokrojem kwiatów. Wszystkie jednak łączy oryginalne piękno oraz właściwości sprawiające, że wykorzystywane są w lecznictwie i kosmetyce.
pomidory

Pomidory - ciekawostki i fakty

Warzywa
Pizza z gęstym, czerwonym sosem, wszelkie sałatki, kanapki lub zupy, a także małe pożywne przekąski nie mogą się obyć bez pomidorów. Królują w daniach na każdą porę dnia. Trudno byłoby sobie wyobrazić jakąkolwiek kuchnię świata bez tego warzywa. Niewiele brakowało, a odkryte w Ameryce Południowej pomidory hodowalibyśmy jak teraz np. bratki czy rośliny doniczkowe w domach.
pieczone bataty

Jak zrobić pieczone bataty?

Przekąski Ciepłe
Pieczone bataty smakują jeszcze lepiej, niż nasze rodzime ziemniaki. Kiedyś można było o nich jedynie poczytać. Dziś możemy je kupić niemalże w każdym markecie i warzywniaku. Dlatego namawiam cię do skorzystania z zamieszczonego tutaj przepisu. Zrobienie pieczonych batatów zajmie ci niecałe 30 minut.
witamina a

7 produktów, które mają więcej witaminy A niż marchew!

Warzywa
„Jedz marchewkę, żebyś nie musiała nosić okularów” - ile z nas słyszało to wiele razy w życiu? Rzeczywiście, marchew zawiera dużo witaminy A, która jest potrzebna dla zachowania dobrego wzroku. Ale to nie wszystko! Witamina A wzmacnia nasz układ odpornościowy i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca. Możemy znaleźć ją w dwóch postaciach: retinolu, pochodzącego ze zwierząt, oraz beta – karotenu, pochodzącego z roślin. Obie te postaci są istotne, choć beta – karoten odgrywa ważniejszą rolę w pracy naszego organizmu. Obie też można znaleźć w wielu różnych produktach oprócz marchewki, a są to...
Karmelizowane bataty

Karmelizowane bataty

Przekąski Ciepłe
Jeżeli szukasz pomysłu pyszną przekąskę na spotkanie ze znajomymi lub oryginalny dodatek do obiadu, zrób karmelizowane bataty. Ich przygotowanie jest bardzo proste i nie zajmie ci dużo czasu, a smak zachwyci wszystkich. Dokładny przepis znajdziesz poniżej.