Jak dbać o panele, żeby ich trwale nie uszkodzić?

Podłogi i sufity
Panele podłogowe to jeden z popularniejszych sposobów wykończenia wnętrz. Nadają pomieszczeniom szyku i są bardzo praktyczne. Sprawiają, że pokój nimi wyłożony jest przytulny i elegancki. Ich ogromną zaletą jest szybkość w montażu, przystępna cena oraz błyskawiczne ich czyszczenie. Niestety, często nieświadomie popełniamy błędy, które sprawiają, że szybko się niszczą. Na szczęście, nie musimy wydawać fortuny na drogie środki chemiczne, aby je pielęgnować. Wystarczy kilka regularnych zabiegów i będą ozdobą każdego pomieszczenia. Jak dbać o panele? Czym najlepiej je wyczyścić? Dlaczego trzeba je często odkurzać? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
drewniane podlogi

Jak samemu wykonać środek do czyszczenia drewnianej podłogi?

Środki czyszczące
Sądziłam kiedyś, że nie da się umyć drewnianej podłogi czymś, co nie zostało kupione w sklepie, ale jakże się myliłam! Taki środek można przygotować samemu w domu i nie zawiera żadnych chemikaliów! Tak, to prawda... wszystko naturalne i bezpieczne dla twojej podłogi! Oto, jak go wykonać.
Zdejmuj buty w domu

Dlaczego warto zdejmować buty przed wejściem do domu?

Sprzątanie pomieszczeń
Pewnie wiesz, że większość Japończyków spożywa posiłki na matach rozłożonych na podłodze, sypia na materacach rozwijanych na podłożu przed nadejściem nocy. Dla nich jest więc rzeczą oczywistą, że buty należy zostawić przy drzwiach wejściowych do domu. Podobne zwyczaje panują w wielu krajach azjatyckich. Co ciekawe – na zachodzie w wielu domach ludzie nie widzą takiej potrzeby. Niedawno także naukowcy zaczęli promować ten wywodzący się z Azji nawyk. Dlaczego? To co wnosisz się na podeszwach butów, to nie tylko trochę bakterii i brud, lecz także paskudni pasażerowie, którym nigdy nie powinno się pozwalać przestępować progu drzwi. Poznaj ich bliżej. Naukowcy z Uniwersytetu w Huston odkryli, że około 40% naszego obuwia przenosi szkodliwą bakterię Clostridium difficile wywołującą zapalenie jelita grubego. Z butów rozprzestrzenia się po całym domu, szczególnie w łazience, toalecie, na powierzchni wielu przedmiotów, wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Jej zarodniki mogą przetrwać w suchych warunkach przez bardzo długi czas.
czyszczenie parkietu

Jak wyczyścić parkiet?

Podłogi i sufity
Pokój bez parkietu jest jak dom bez dachu, a zadbany parkiet jest najlepszą wizytówką gospodarza domu. Przynajmniej dwa razy do roku przychodzi taki czas, gdy spoglądamy na nasze parkiety z trwogą, zastanawiając się jak usunąć z nich ślady zużycia i przywrócić im dawny blask. Jeśli jeszcze nie znalazłaś odpowiedzi na to pytanie, przeczytaj poniższą poradę. Podpowiemy ci jak czyścić różne rodzaje parkietów i podłóg.
Mata łazienkowa z korka

Jak zrobić matę łazienkową z korka?·

Podłogi i sufity
Jeśli chcesz mieć coś naprawdę oryginalnego w domu a jeszcze przy okazji jesteś smakoszem wina to proponuję wykonanie maty łazienkowej z korków po winie. Na taką matę będziesz potrzebować około 175 korków. Jeśli nie wiesz jak zgromadzić ich taką ilość wybierz się na najbliższą degustację wina w twojej miejscowości - korki zdobędziesz błyskawicznie.
układanie gresu, kafelkowanie podłogi

Jak układać gres na półsuchy beton?

Podłogi i sufity
Dobrze położona podłoga w płytkach gresowych wymaga wiele pracy i kosztów. Jedną z najtańszych metod jest kładzenie na tak zwany półsuchy beton, lub inaczej na „szap”. Ten artykuł służy poradą jak wykonać podłogę stosując tę metodę kafelkowania.
kładzenie płytek

Jak położyć płytki na podłodze?

Podłogi i sufity
Układanie płytek potrafi spędzić sen z powiek niejednemu majsterkowiczowi. Jeśli nie mamy w tym doświadczenia mogą pojawić się niemałe problemy. W rezultacie płytek zacznie ubywać, a postępów w pracy nie będzie. Jeśli chcesz zrobić to dobrze zapoznaj się z prostą instrukcją układania płytek na podłodze. Pamiętaj, by dokładnie przeczytać ją zanim przystąpisz do pracy. W razie wątpliwości przeczytaj instrukcję kilka razy.
czyszczenie podłogi

Jak zrobić domowy środek do czyszczenia podłóg?

Środki czyszczące
Nawet najdroższa podłoga nie będzie się dobrze prezentować, jeżeli odpowiednio nie zadbamy o jej pielęgnację. Nie oznacza to, że musimy wydawać pieniądze na drogie i często pełne szkodliwych detergentów środki czyszczące. To, czego najbardziej potrzeba naszej podłodze, mamy już w swoich zapasach. Poniżej dowiesz się zrobić domowy środek do czyszczenia podłogi drewnianej, laminowanej i ceramicznej. Przed zastosowaniem każdego z nich najpierw odkurz podłogę, by usunąć z niej brud. Środek wlej do wiadra i nakładaj używając wykręconego, lekko wilgotnego mopa. Do sporządzenia preparatu najlepiej użyć destylowanej lub filtrowanej wody.
pomysł na łazienkę

Jak malować ściany w łazience?

Podłogi i sufity
Malowanie pomieszczeń w domu wymaga przygotowania i wcześniejszego planowania. Każde z nich jest inne a łazienka stanowi największe wyzwanie jeśli chodzi o malowanie ścian. To szczególne pomieszczenie posiada bowiem mnóstwo zakątków, często jest stosunkowo małe (w blokach) a powietrze jest bardzo wilgotne. Jeśli nie wiesz jak zabrać się do malowania łazienki przeczytaj poniższe porady a Twoja łazienka będzie wyglądała jak malowana przez prawdziwych fachowców.
żyrandol z klamerek

Jak zrobić żyrandol z klamerek do bielizny?

Materiały i elementy dekoracyjne
Żyrandol z klamerek do bielizny? Czemu nie! Idealny pomysł na żyrandol w pralni. Ale nie tylko. Możesz go przecież powiesić gdzie tylko chcesz. Zobacz jak w niewiarygodnie prosty sposób można sobie zrobić taki żyrandol. A jeśli masz inne pomysły co można powiesić na takiej siatce zamiast klamerek, zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach.