długi

Długi byłego męża - kiedy trzeba je spłacać?

Rozwód i Ustanie Małżeństwa
Rozwiodłaś się z mężem. Wydawało ci się, że to co najgorsze jest już za tobą. A tu wkrótce potem zaczęły przychodzić wezwania do zapłaty, do waszego dawnego mieszkania przychodzili wierzyciele. Kontaktowałaś się z eksmężem, jednak on nic sobie z tego nie robi. Czy może się okazać, że będziesz musiała spłacić długi męża?
rozwód

Zmiana nazwiska po rozwodzie - jak i kiedy?

Rozwód i Kwestie Prawne
Dla wielu kobiet powrót do nazwiska sprzed zawarcia związku małżeństwa stanowi symboliczne zerwanie wszelkiego związku z poprzednim życiem. Warto wiedzieć że przysługuje nam takie prawo jednak trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jakich? Temu właśnie poświęcony jest poniższy artykuł.

Jak podzielić majątek przy rozwodzie?

Podział Majątku
Jeśli jeszcze przed sprawą małżonkowie ustalą, jak podzielą składniki swojego majątku, to sąd szybciej się z tym upora. Od dnia ślubu między mężem i żoną powstaje tzw. wspólność majątkowa. Gdy para się rozstaje, ten dorobek jest do podziału. Już podczas sprawy rozwodowej małżonkowie mogą wystąpić o podział majątku. Sąd może się na to zgodzić, jeśli nie mają zbyt wiele do podziału (np. tylko wspólne mieszkanie). Wtedy małżonkowie składają pozew o rozwód z wnioskiem o podział (wzór na stronie obok), a sprawa odbywa się w sądzie okręgowym. Ale oczywiście mogą też po rozwodzie złożyć pozew o podział majątku – wówczas składają go do sądu rejonowego. Nie jest ważne, ile czasu minęło od rozwodu, bo sprawy o podział majątku się nie przedawniają. Jednak małżonkowie nie muszą iść do sądu! Mogą dokonać podziału u notariusza, pod warunkiem, że ustalą między sobą, jak dzielą majątek.
koszty rozwodu

Jak obniżyć koszty rozwodu?

Rozwód i Ustanie Małżeństwa
Rozwód może cię kosztować nie tylko dużo zdrowia ale również sporo pieniędzy. Koszt rozwodu w sądzie to 600 zł (za to, że sąd przyjmie sprawę). Do tego musimy doliczyć dalsze koszty związane z opinią biegłych, opinią psychologów dziecięcych z ośrodka rodzinnego i przede wszystkim koszty adwokackie. Minimalne wynagrodzenie dla adwokata wynosi 360 zł. W praktyce jednak wydaje się niemal niemożliwe znalezienie jakiegoś prawnika, który podejmie się prowadzenia sprawy za taką kwotę. Rzeczywisty wydatek wynosi od 1 tyś zł (gdy sprawa jest prosta) do kilku tysięcy zł.
detektyw

Jak wybrać dobrego detektywa?

Rozwód i Ustanie Małżeństwa
Wiele osób zmuszonych jest skorzystać z pomocy prywatnego detektywa i staje przed wyborem, jakie biuro detektywistyczne wybrać, żeby sprawa była załatwiona szybko i profesjonalnie. W tym artykule postaram się udzielić kilku wskazówek, jak można szybko i w prosty sposób dokonać oceny rzetelności biura detektywistycznego.
Jak zawrzeć ugodę rozwodową

Jak zawrzeć ugodę rozwodową?

Rozwód i Ustanie Małżeństwa
Przy rozwodzie zawsze warto próbować dogadać się poza sądem. Ugoda zawarta przez małżonków może dotyczyć nie tylko kwestii rozstania, ale także podziału majątku. To bardzo ważne, bowiem polskie sądy z reguły oddzielają sprawy rozwodowe od majątkowych. To zaś może skutkować wieloletnimi bataliami o podział dorobku. Jakie punkty powinny znaleźć się w waszej ugodzie rozwodowej? Po pierwsze musicie być zgodni co do winy. Oznacza to, że albo oboje zgadzacie się na rozwód bez orzekania o winie albo oboje przyznajecie, że jedna ze stron jest winna. Jeżeli macie dzieci, w waszej ugodzie rozwodowej musi pojawić się punkt dotyczący opieki nad nimi oraz kontaktów. Oznacza to dokładne ustalenie, z którym rodzicem dzieci będą mieszkać, a w jakich dniach i przez ile godzin będą widywać się z drugim rodzicem. Czy będziecie dzielić się opieką, np. odbieraniem ich ze szkoły lub zawożeniem na dodatkowe lekcje. Ile czasu w wakacje i ferie będą spędzały z wami lub dziadkami. Ważne jest również określenie sposobu spędzania świąt. W przypadku ugody najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom bez ograniczania jej. I taki podpunkt powinien się w niej znaleźć.
Rozwód - jak spłacić kredyt

Rozwód - jak spłacić kredyt?

Rozwód i Ustanie Małżeństwa
Trach! Ciach! I po małżeństwie. Po rozwodzie możesz wyciąć nożyczkami twarz byłego męża ze wszystkich zdjęć. Ale z życia go przecież nie wymażesz. Choć podczas rozwodu nie brakuje negatywnych emocji, warto polubownie rozstrzygnąć, co z kredytem. Pomóc może doradca finansowy. Najnowsze dane są alarmujące: coraz więcej par się rozwodzi. Wiele z nich ma zaciągnięte kredyty hipoteczne, a dla banku nie ma znaczenia, czy nadal są razem, czy nie. Choć miłość się skończyła – kredyt trzeba spłacić! Jak to zrobić?
Jaka jest różnica między rozwodem a separacją

Jaka jest różnica między rozwodem a separacją?

Rozwód i Ustanie Małżeństwa
Kryzys w związku? Warto wiedzieć, kiedy lepiej się rozstać na zawsze, a w jakim przypadku zostawić sobie możliwość powrotu do małżeństwa. Osoby, które, chcą się rozstać ze współmałżonkiem, a jednak nie do końca są zdecydowane, by definitywnie zakończyć związek małżeński, mogą pomyśleć o separacji. Czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie? Co jest korzystniejsze? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania dotyczące różnic pomiędzy separacją a rozwodem.