zastrzeżenie dowodu przez internet

Czy można zastrzec dowód osobisty przez Internet?

Prawo Cywilne
Gdy na wakacjach stracimy dowód osobisty, jak najszybciej powinniśmy zastrzec go w banku. Nie musi być to bank, którego jesteśmy klientami. Możemy pójść do dowolnego oddziału jakiegokolwiek banku w Polsce. Zgłoszenie trafi do bazy dokumentów zastrzeżonych, z której korzystają wszystkie banki. Jednak co zrobić, gdy jesteśmy za granicą lub najzwyczajniej nie mamy czasu na wizytę w banku? Czy możemy zastrzec dowód osobisty przez Internet?
wycieczka

Wakacyjne oferty wyjazdów - jak je sprawdzać?

Ogólne porady
Letnie wyjazdy planujemy długo, szukamy pięknego miejsca, oszczędzamy… Co można zrobić, żeby nic nas nie zaskoczyło? Sprawdzenie wakacyjnej oferty to podstawa. Nic nie kosztuje, a uchroni nas przed przykrymi niespodziankami. Na co zwrócić uwagę w ofercie last minute? Czy pokój od strony morza to to samo co pokój z widokiem na morze? Gdzie sprawdzić wiarygodność biura podróży? Dlaczego jedno all inclusive drugiemu nierówne? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.
pies

Prawa i obowiązki właścicieli zwierząt

Pies w Domu
W Polsce w co drugim mieszkaniu jest pies. Miłośnicy kotów często mają je po dwa. Właściciele muszą dbać o swoich pupili! Ile zwierząt można trzymać w mieszkaniu? Psy jakich ras uważane są za agresywne i należy prowadzać je w kagańcu? Czy można trzymać psa na podwórku na uwięzi? Jakich zasad muszą przestrzegać hodowcy? Przypominamy, co nakazują przepisy.
biuro adwokackie

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Prawo Cywilne

Ocena kompetencji adwokata jest niezwykle skomplikowana. Przychodzimy do biura adwokackiego, widzimy pięknie urządzone wnętrza i elegancką, poważną osobę siedzącą za wielkim biurkiem, która przemawia do nas w niezrozumiałym dla nas języku. Osoba ta, zaczyna nas o coś pytać, ale czasami mamy wrażenie, że mówi po chińsku, więc po prostu kiwamy głowami i myślimy sobie, jakiż to mądry człowiek z nami rozmawia.

 

W ocenie kompetencji prawnika powinna pomóc nam nasza intuicja oraz umiejętność rozpoznawania prawdziwych wartości drugiego człowieka. Nie powinieneś się zdziwić, że większość prawników znajdzie dla ciebie czas dopiero w momencie, gdy powierzysz w ich ręce swoją sprawę - wówczas, gdy prawnik chce zarobić. Nigdy nie bój się jednak zadawania pytań - musisz je zadać, zanim wybierzesz sobie adwokata. W końcu to od niego będzie zależało czy wygrasz sprawę czy nie. Nie daj się zwieść niezrozumiałym językiem, zarozumiałością ani nie pozwól się zdominować.

 

Poniżej przedstawiam listę pytań, które zadaj najpierw sobie a później prawnikowi. Pytania te pomogą ci w ocenie czy konkretny prawnik faktycznie pomoże Ci w danej sprawie.

koszty kancelarii prawnych

Jak nie dać się oskubać prawnikowi?

Prawo Cywilne
Duże kancelarie prawne i firmy prawnicze biorą pieniądze dosłownie za wszystko - także za rozmowę telefoniczną czy ksero dokumentów. Jeśli chcesz zaoszczędzić - lepiej napij się herbaty w domu. Poniżej przedstawiam kilka porad dotyczących unikania zbędnych kosztów za usługi prawne.
detektyw

Jak wybrać dobrego detektywa?

Rozwód i Ustanie Małżeństwa
Wiele osób zmuszonych jest skorzystać z pomocy prywatnego detektywa i staje przed wyborem, jakie biuro detektywistyczne wybrać, żeby sprawa była załatwiona szybko i profesjonalnie. W tym artykule postaram się udzielić kilku wskazówek, jak można szybko i w prosty sposób dokonać oceny rzetelności biura detektywistycznego.

Podstawowe prawa podróżujących samolotem

Prawo Cywilne
Udajesz się w podróż samolotem. Czekasz z niecierpliwością na lotnisku a nagle okazuje się, że twój lot został odwołany. Nie denerwuj się! Wykorzystaj prawa, które ci przysługują.

Podstawowe prawa podróżujących pociągiem

Prawo Cywilne
Wybierasz się w podróż pociągiem, stoisz na odpowiednim peronie i czekasz na swój środek transportu z myślą, że znajdziesz miejsce siedzące... Jednak okazuje się, że pociąg nie przyjedzie lub ma spore opóźnienie. Przeczytaj artykuł i poznaj swoje prawa.
jak zgodnie żyć z sąsiadem

Jak zgodnie żyć z sąsiadem?

Pomysły na Czas Wolny
Relaks na działce może się zamienić w koszmar, jeśli ma się uciążliwego sąsiada. Jeżeli nie sposób dojść z nim do porozumienia, niezbędna jest pomoc służb porządkowych. Jeżeli sąsiad stale urządza do późna spotkania towarzyskie przy głośnej muzyce, pozostaje wezwanie policji lub straży miejskiej. Funkcjonariusze mogą ukarać sąsiada mandatem od 100 do 500 zł, a nawet skierować wniosek o ukaranie do sądu. Natomiast jeśli chodzi o grillowanie i palenie ogniska – to sąsiad może to robić, bo nie ma takich zakazów. Ale oczywiście wszystko musi być w granicach rozsądku.
Jak złożyć skargę na komornika

Jak złożyć skargę na komornika?

Prawo Cywilne
Gdy uważasz, że komornik, zajmując twoją pensję lub konto, nie dopełnił obowiązków, możesz złożyć na niego skargę. W zasadzie skargę składa się w związku z nieprawidłowymi czynnościami komornika. Jeżeli chcemy złożyć skargę na komornika, musimy to zrobić w ciągu 7 dni od chwili, gdy dowiedzieliśmy się, że naruszył prawo (np. od dnia gdy zajął pensję, i nas o tym nie powiadomił). Podpowiadamy co zrobić, by prawo stanęło po twojej stronie.