Ogród dla spóźnialskich: Jakie rośliny mogą być sadzone we wrześniu?

Projekty Ogrodów
Wydawać by się mogło, że we wrześniu jest stanowczo za późno na sadzenie roślin w ogrodzie. Raczej nastawiamy się na prace porządkowe, które musimy zakończyć przed rozpoczęciem jesieni, by wiosną wszystko było gotowe na kwitnące rośliny. Co zrobić, jeśli spóźniliśmy się z sadzeniem kwiatów wiosną? Na szczęście, nie jesteśmy skazani na ogołocony trawnik – możemy jeszcze cieszyć się pięknym ogrodem do pierwszych przymrozków. Jakie rośliny sadzić we wrześniu? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Krocionogi (wije): Czym są? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Szkodniki, Choroby, Problemy
Krocionogi - zwane też popularnie wijami - to stworzenia, które wyglądają groźnie tylko na pierwszy rzut oka. Z uwagi na specyficzny sposób poruszania się przypominają nieco egzotyczne okazy. Spotkanie ich nie wiąże się z ryzykiem pokąsania przez posiadane przez nie żuwaczki, ale wydzielają bardzo nieprzyjemną i niemiłą w zapachu substancję. Okazuje się też, że stwarzają niemałe zagrożenie w ogrodzie. Podgryzają rośliny i sprawiają, że szybko obumierają. Czym są krocionogi? Jak skutecznie się ich pozbyć? Do czego przyda nam się marchew? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Kwiatowa łąka zamiast trawnika, czyli ogrodowy hit

Projekty Ogrodów
Idealny trawnik to marzenie wielu posiadaczy ogródków. Aby się pięknie prezentował, trzeba jednak poświęcić mu sporo uwagi i regularnie go pielęgnować. Ostatnio modne stało się zakładanie tzw. kwietnych łąk – pięknie się prezentują, nie wymagają wielu zabiegów, a poza tym są ogromną zaletą dla środowiska. Na czym polega ich założenie? Czy można ją wykonać w domowym ogródku? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.
Donica na truskawki

Jak zrobić donicę na truskawki i poziomki?

Rabaty Kwiatowe
Posiadanie własnych truskawek w swoim ogródku to świetna rzecz. Jednak truskawki, mają tendencję do nieopanowanego rozrastania się i mogą narobić trochę bałaganu. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest zbudowanie specjalnej donicy do uprawy truskawek. Poniżej znajdziesz kroki, według których należy postępować.
żółte i czerwone tulipany

Jak łączyć kolory w ogrodzie?

Rabaty Kwiatowe
Przy wyborze roślin do ogrodu dużo czasu zajmuje dobranie ich pod względem ich wymagań. Warto jednak zastanowić się także nad odpowiednim doborem kolorów kwiatów, które przecież będą rosnąć obok siebie. Jeżeli chodzi o łączenie barw w ogrodzie, istnieją pewne reguły, z którymi trzeba się zapoznać.
kwietniki

Jak przygotować kwietnik?

Rabaty Kwiatowe
Tradycyjnie nazwę tę stosuje się do regularnie zarysowanych powierzchni obsadzonych ozdobnymi roślinami sezonowymi. Mogą to być kompozycje nieraz bardzo skomplikowane, jak słynne dywany kwiatowe w miejscowościach letniskowych, lub proste - powierzchnie w formie figur geometrycznych, obsadzone kwiatami jednego gatunku, rzadziej 2-3 gatunków. Kształty takich kwietników powinny być łatwe do wytyczenia w ogrodzie. Poniżej znajdziesz pożyteczne porady.
rabatki skalne

Jak przygotować rabatki skalne?

Rabaty Kwiatowe
Aranżacja i przygotowanie rabaty skalnej wymaga nieco więcej trudu niż założenie zwykłego kwietnika czy rabaty bylinowej. Rabata skalna może być, zupełnie płaska lub wzniesiona. Jeśli rabata skalna jest płaska wówczas powinna być z jednej strony oparta o niski murek z kamienia, a z drugiej frontowej oddzielona od ścieżki płasko ułożonymi, nieregularnymi płytami lub kamieniami. Poniżej znajduje się instrukcja jak zaplanować i wykonać rabatkę skalną.
rabatka jednogatunkowa

Jak zaaranżować rabaty jednogatunkowe?

Rabaty Kwiatowe
Rabata jest najprostszą i bardzo wygodną formą eksponowania wszelkich roślin ozdobnych. Od kwietnika różni się głównie tym, że jest długa i raczej wąska (długość jej, co najmniej trzykrotnie przekracza szerokość). Najprostsze rabaty są prostokątne, ale mogą być także łukowate, faliste lub o nieregularnym brzegu z jednej strony. Łatwość aranżacji rabaty zależy od sposobu jej obsadzenia. Najmniej kłopotliwe są rabaty jednogatunkowe. Jak je wykonać?
ogród

Jak rozmieścić kwiaty w ogrodzie?

Rabaty Kwiatowe
Kwiaty mogą być uprawiane albo "same dla siebie" dlatego, iż je po prostu lubimy, albo traktowane jako materiał ozdobny ogrodu. W tym drugim wypadku jest zrozumiałe, że zaczynamy od zaprojektowania elementów dekoracji. Jednak nawet wówczas gdy po prostu lubimy kwiaty i chcemy je mieć w ogrodzie, warto zastanowić się nad ich rozmieszczeniem. Dzięki temu możemy stworzyć harmonijną całość. Podobnie jak przy urządzeniu mieszkania gdzie staramy się ustawić meble możliwie najkorzystniej z punktu widzenia estetyki.
rabaty bylinowe

Jak zaplanować rabaty bylinowe?

Rabaty Kwiatowe
Rabaty bylinowe, zwane czasem angielskimi, odznaczają się tym, że gromadzi się na nich różne gatunki roślin (głównie bylin) różnych wielkości i barw, sadząc je w nieregularnych grupkach. Prawidłowe skomponowanie rabaty bylinowej w taki sposób aby rabata była jak najdłużej efektowna i aby rośliny były zestawione harmonijnie, jest dużą sztuką i wymaga wieloletniego doświadczenia. Nie trzeba jednak bać się tej interesującej formy komponowania roślin ozdobnych. Zmiany i poprawki zawsze są możliwe, a miłośnikowi i kolekcjonerowi roślin nawet niedoskonała rabata bylinowa sprawi więcej zadowolenia niż najbardziej udany kwietnik.