Dlaczego warto mieć jeże w ogrodzie?

Jeże
Jednymi z najbardziej pożytecznych gości w ogrodzie są jeże. Te urocze zwierzęta żywią się, bowiem m.in., owadami i ślimakami, które są wyjątkowo uciążliwymi szkodnikami. Warto więc sprawić, żeby jeż często odwiedzał nasz ogród lub nawet w nim zamieszkał. Należy jednak stworzyć mu odpowiednie warunki, by czuł się bezpiecznie i miał się gdzie schronić. Najlepiej sprawdzi się ogród jak najbardziej naturalny, w którym znajdują się krzewy, drzewa i zarośla. Jeż potrzebuje bowiem zacisznego, „dzikiego” miejsca, gdzie mógłby się ukryć i zbudować gniazdo. Jak zwabić jeża do ogrodu, jakie warunki mu stworzyć i jak się wobec niego zachować? Podpowiadamy.

Ogrody hortiterapeutyczne: Leczenie za pomocą ogrodu

Medycyna Naturalna
Już w starożytności odkryto, że obcowanie z naturą ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy potwierdzają, że rośliny poprawiają zarówno kondycję umysłową, jak i emocjonalną. Zmniejszają stres, pozwalają się wyciszyć i zrelaksować. Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodów, jest coraz częściej stosowana w leczeniu chorób psychicznych, ale sprawdza się też u osób zmagających się z autyzmem, uzależnieniami czy nawet skutkami udaru. Pomaga dzieciom mającym trudności w szkole, a nawet seniorom cierpiącym na chorobę Parkinsona czy Alzheimera. Na czym polega leczenie za pomocą ogrodów i jak wpływa na organizm?
Ogród w stylu wiejskim

Jak stworzyć ogród w stylu wiejskim?

Ogrody Specjalne
Czy szukasz pomysłów na ogród w wiejskim stylu? Dawniej wiejskie ogrody służyły wyłącznie w celu uprawy warzyw i ziół. Ogródek był zlokalizowany bardzo blisko domu a dostęp do niego był prosty i szybki. Kwiaty nie były siane celowo. Same się rozsiewały w przypadkowych miejscach i po prostu rosły. Dzisiejsze ogrody wiejskie są pełne różnorodnych kwiatów, ziół i często również warzyw.
oczko wodne

Jak pielęgnować oczko wodne?

Ogrody Specjalne
Oczko wodne jest śliczną ozdobą ogrodu, ale trzeba o nie dbać. Z pewnością zachwyci nie tylko bliskich, ale również znajomych i sąsiadów. Warto pamiętać o tym, że oczko wodne doskonale ożywia ogród i dodaje mu niemalże magicznego uroku. Dzieci będą nim zachwycone, szczególnie jeśli planujemy kupić rybki do oczka wodnego. Nie jest to wcale takie skomplikowane jakby się mogło wydawać, wystarczy dokładnie zapoznać się ze wskazówkami, które znajdują się poniżej.
alergia

Jak urządzić ogród dla alergika?

Ogrody Specjalne
Jeżeli na wiosnę rozpoczynasz sezon kichania, swędzenia, wysypek i innych tego rodzaju atrakcji, pewnie unikasz ogrodów jak ognia. Możesz jednak założyć własny, który nie będzie ci szkodził.
alergia

Jak pielęgnować ogród mając alergię?

Ogrody Specjalne
Wiele osób boryka się z problemem, jakim jest alergia. Z roku na rok wzrasta liczba alergenów. Alergia nie oznacza, że nie możesz mieć ogrodu. Miej i pracuj w nim. Nigdzie nie unikniesz roślin, jeśli masz uczulenie na pyłki. Pomimo tego, że alergenów jest co niemiara, wiedza na ich temat pozwoli ci ustrzec się przed tymi przykrymi dolegliwościami. Pamiętaj tylko o kilku zasadach bezpieczeństwa dla alergików, poniżej znajdziesz niezbędne informacje.
ogródek

Jak założyć własny ogródek?

Ogrody Specjalne
Jest wielu ludzi, którzy pasjonują się ogrodnictwem. Jest to ich sposób na zrelaksowanie się oraz oderwanie od rzeczywistości. Praca w ogródku może połączyć przyjemne z pożytecznym. Dzięki dobrodziejstwu natury możemy uprawiać w naszym ogródku wiele warzyw, owoców oraz kwiatów. Przyglądanie się rozwojowi roślin jest bardzo interesujące a zarazem satysfakcjonujące. Rośliny wymagają pielęgnacji dzięki czemu otrzymujemy efekt naszej pracy w postaci dojrzałego owocu, warzywa bądź pięknego kwiatka. W tym artykule znajdziesz wskazówki dla ogrodników pasjonatów bądź działkowiczów dotyczące zakładania własnego ogródka.
Domek dla dzieci

Jak zrobić domek dla dzieci?·

Ogrody Specjalne

Zbuduj w ogrodzie domek dla dzieci wykorzystując podstawowe materiały i stwórz przestrzeń, którą twoje pociechy będą nazywać własną. Zdobądź wiedzę na temat domku, który żyje w wyobraźni Twojego dziecka i urzeczywistnij marzenie. Z odrobiną planowania i odpowiednimi narzędziami, możesz zaprojektować, zbudować i udekorować mały domek, który będzie odporny na zniszczenia jakie mogą powodować dzieci jak i czynniki pogodowe. Korzystając z kilku technik budowlanych, taki domek może być zarówno funkcjonalny jak i przynoszący mnóstwo radości.

Ogród wodny

Jak zrobić ogród wodny?

Ogrody Specjalne
Nasze miasta i metropolie stały się parkami safari dla insektów, płazów, małych ssaków, i ptaków. W wielu częściach kraju, gatunki płazów takie jak: żaby, ropuchy i traszki, zmagają się z poważnym spadkiem żywotności, ponieważ jest coraz mniej stawów. Dlatego ogrodnicy mogą stworzyć własny ogród wodny, który będzie wyglądał wspaniale.
ogród w stylu japońskim

Jak stworzyć ogród w stylu japońskim?

Ogrody Specjalne
Raz na jakiś czas nachodzi nas ochota na zmiany, farbujemy wtedy włosy i remontujemy pokoje, dlaczego by nie odmienić tym razem oblicza naszego ogrodu? Ogrody japońskie kojarzą nam się z pięknymi, wręcz bajecznymi kolorami, dokładnością i ślicznymi drzewkami bonsai. Oczywiście trudno byłoby nam stworzyć prawdziwy ogród japoński, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainspirować się tym stylem i nadać naszemu zielonemu zakątkowi nieco orientalnej nuty.