Żeglowanie

Jak się spakować na żagle?

Żeglarstwo
Wyjazd na żagle jest dość specyficzny. Na łódkach jest dość mało miejsca, zatem należy pamiętać, aby bagaż był jak najmniejszy i jednocześnie zawierał wszystkie niezbędne rzeczy.
Żeglowanie

Co robić ze śmieciami na łódce?

Żeglarstwo
Zmorą wszystkich jezior i dużych zalewów są śmieci pozostawione przez żeglarzy. Oczywiście, część z nich się z czasem rozłoży ale plastikowe worki, puszki i szkło już nie. Nie wiesz jednak co robić ze śmieciami? Oto kilka porad i podpowiedzi:

Jak schłodzić piwo bez lodówki?·

Żeglarstwo
Czy zdarzyło ci się kiedyś wyjechać pod namioty, na camping czy na łódkę i z przerażeniem stwierdzić, że piwo, które ze sobą zabrałeś jest ciepłe? Lodówka turystyczna się przydaje, jednak nie przejmuj się - nie jest ona konieczna. Jak zatem schłodzić piwo bez niej? To proste! Poniżej przedstawiam 5 sposobów na schłodzenie piwa bez lodówki.
żeglowanie

Jak żeglować bezpiecznie?

Żeglarstwo
Osoby uprawiające żeglarstwo narażone są nie tylko na szybko zmieniające się warunki pogodowe, ale również na nieplanowane i gwałtowne zetknięcie się z wodą. Wielu trudnych sytuacji da się jednak uniknąć. Wywrotki jachtów i wypadnięcia za burtę zdarzają się często na skutek nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Aby żeglowanie było przyjemne i bezpieczne, należy wcielić w życie kilka zasad i zapewnić członkom załogi odpowiednie przeszkolenie.
rejs

Jak przygotować się do długiego rejsu?

Żeglarstwo
Zanim wyruszysz w pełnomorski rejs, musisz pomyśleć nie tylko o przygotowaniu łodzi, ale również o Twoim przygotowaniu mentalnym i fizycznym. Jeśli zdecydujesz się przyjąć rolę sternika, pamiętaj, że ponosisz odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za członków załogi. Przygotowanie do długiego rejsu, musisz rozpocząć już na kilka tygodni wcześniej.
żeglarstwo

Na czym polega etykieta żeglarska?

Żeglarstwo
Żeglowanie staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu. Szkoły żeglarskie organizujące szkolenia przeżywają oblężenie. Coraz więcej rodzin i młodych ludzi korzysta z długich wiosennych i letnich weekendów i rusza na żagle. Niestety, wiele akwenów wodnych jest coraz bardziej zanieczyszczonych, a w portach panuje hałas i aż roi się od śmieci. By samemu nie szerzyć złej opinii o żeglarzach, lepiej wcielić w życie kilka prostych zasad.
czarter

Jak bezpiecznie wyczarterować jacht?

Żeglarstwo
Zanim rozpoczniemy żeglarską przygodę, musimy poświęcić nieco czasu na znalezienie jachtu marzeń. Tylko nieliczni z nas posiadają własną jednostkę pływającą. Większości pozostaje czarter jachtu. Wyczarterować jacht możemy praktycznie w każdym miejscu Polski, gdzie żelować chcemy. Wybierać możemy spośród dużych firm, czarterujących po kilkadziesiąt jachtów, mniejszych lokalnych wypożyczalni i małych rodzinnych interesów, udostępniających po kilka jachtów. Przy wyborze jachtu i firmy, musimy kierować się niezwykłą ostrożnością, gdyż w portach nadal stoi wiele starych łodzi, nie spełniających podstawowych warunków technicznych.
choroba morska

Jak walczyć z chorobą morską?

Rejs statkiem
Choroba morska jest rodzajem choroby lokomocyjnej. Kiedy jesteśmy na morzu, nasz mózg reaguje na ruch statku i wody, zaś nasze oczy dostrzegają innego typu ruchu. Ta rozbieżność powoduje mdłości, przelewanie się w żołądku jego treści, silne zawroty głowy, szum w uszach, a również niemożność skupienia uwagi oraz mroczki przed oczami. Najważniejsze w walce z chorobą morską jest poznanie reakcji swojego organizmu oraz pozytywne nastawienie.