Narty i snowboard

Narty czy snowboard?

Narty
Osobom które dopiero zamierzają zacząć swoją przygodę ze sportami zimowymi może być trudno się zdecydować co wybrać - narty czy snowboard. Są również osoby, które jeżdżą już na nartach i zastanawiają się czy nie nauczyć się również jeździć na snowboardzie - i odwrotnie. Poniżej znajdziesz różnice pomiędzy tymi dwoma sportami, dzięki czemu podjęcie decyzji będzie prostsze i bardziej świadome.
Smarowanie nart

Jak smarować narty?

Narty

Smarowanie nart na gorąco ma na celu przede wszystkim zwiększyć ślizganie się narty po śniegu. Smarowanie nart na gorąco najczęściej wykonują wyspecjalizowane serwisy np. Przy stokach narciarskich. Smarowanie takie równie dobrze można wykonać w domu. Oczywiście należy użyć do tego wosku przeznaczonego na dany rodzaj śniegu. Najczęściej są to woski na mokry śnieg, czyli do jazdy przy temperaturze powyżej zera, oraz woski na suchy śnieg czyli przy temperaturze poniżej zera. Odpowiednie dobranie rodzaju wosku i nasmarowanie nim ślizgów nart spowoduje nie tylko lepsze ślizganie się narty po śniegu, ale również zakonserwuje ślizg narty. Dzieje się tak ponieważ ciepły roztopiony wosk wnika w mikroszczeliny ślizgów naszych desek.

Do wykonania smarowania będziesz potrzebował: wosk do smarowania na gorąco, żelazko, szczoteczkę do oczyszczania ślizgu, cyklinę do ściągnięcia nadmiaru wosku oraz mocny sznurek do związania ski stoperów.

Konserwacja nart po sezonie

Jak konserwować narty po sezonie?

Narty

Konserwacja sprzętu po sezonie jest bardzo istotna sprawą. I nie chodzi tu tylko o narty. Konserwacji wymaga każdy sprzęt jakiego używamy (deska snowboardowa, rower, buty narciarskie, czy snowboardowe, łyżwy itp). Odpowiednie zabezpieczanie sprzętu pomoże nam uniknąć często przykrych i drogich napraw uszkodzeń spowodowanych niewłaściwym obchodzeniem się ze sprzętem sportowym. Jeżeli chodzi o same narty należy wykonać kilka prostych zabiegów, które spowodują, że wraz z rozpoczęciem się nowego sezonu spakujemy je tylko i możemy jechać na stok. Narty zwykle przewozimy w zimie na dachu, zaś wokół każdego auta unosi się chmura brudu składająca się z soli, piachu, brudnej wody i innych nieczystości, które płyną sobie po naszych drogach i to wszystko osiada na naszych nartach i wnika w mechanizmy wiązań. Ze stoku często zjeżdżamy na nartach na parking, a tam przecież kamienie i sól z kół i podwozi samochodów, którymi rysujemy ślizgi. Dlatego też konserwacja po sezonie jest rzeczą niezbędną. Jak ją przeprowadzić? Poniżej kilka porad jak to zrobić.

konserwacja nart

Jak przechowywać narty po sezonie?

Narty
Ci którzy chcą przedłużyć żywotność swoich nart, nie powinni po prostu na wiosnę odstawiać do kąta swego "obdartego do żywej skóry" sprzętu sportowego. Poniżej przedstawiam instrukcję jak w prawidłowy sposób należy postępować z nartami po zakończeniu sezonu.
zakwasy

Jak uniknąć zakwasów?

Podstawy Fitnessu
Zakwasy są udręką, zwłaszcza gdy jesteśmy na wyjeździe na nartach czy na kilkudniowym wypadzie w góry na rowerze i nie możemy sobie pozwolić na przeleżenie całego dnia w łóżku. Jeśli nie jesteśmy przygotowani fizycznie do większego wysiłku może się okazać, że po aktywnie spędzonym dniu nie będziemy mogli na następny dzień ruszyć ani nogą ani ręką. Co zatem zrobić, aby uniknąć zakwasów? Poniżej podaję kilka porad.
narty i snowboard

Jak wzmocnić nogi przed sezonem zimowym?

Narty
Dobrze przygotowane mięśnie i ścięgna mają duże znaczenie dla sportów zimowych. Jeździsz na nartach lub na snowboardzie? Silne nogi, zwłaszcza w górnych partiach, pomogą ci wytrwać cały dzień na stoku. Na szczęście wypracowanie mięśni nóg jest bardzo proste. Jeżeli zaczniesz ćwiczyć mięśnie nóg trzy miesiące przed urlopem zimowym zauważysz ogromną różnice podczas pierwszej jazdy na nartach. Poniżej znajdziesz wskazówki, jakie wybrać ćwiczenia by dobrze przygotować nogi do sezonu narciarskiego i snowboardowego.
przygotowania do sezonu narciarskiego

Jak się kondycyjnie przygotować do sezonu narciarskiego?

Narty
Fakt, iż jazda na nartach możliwa jest tylko w określonej porze roku, sprawia, że jest ona długo wyczekiwana i upragniona. Jednocześnie czyni to ją bardzo niebezpieczną. Ponieważ nie możesz ćwiczyć jazdy na nartach zanim spadnie śnieg, musisz przygotować na to wyzwanie swój organizm. Wielu z nas jeździ na nartach tylko od czasu do czasu, trudno więc zachować doskonałą formę. Jeśli wybierasz się na narty, powinieneś pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Nie chcesz bowiem skończyć swojej przygody w szpitalu – połamany i na wyciągu. Musisz nauczyć się kilku rzeczy i przede wszystkim „poczuć śnieg”. Przeczytaj poniższe wskazówki – podpowiemy ci jak przygotować się do sezonu narciarskiego.
woskowanie nart

Jak woskować narty?

Narty
Woskowanie nart przed wyjazdem na stok jest bardzo ważną i niezbędną czynnością. W tym celu możesz udać się do specjalisty, który wykona to za ciebie lub spróbować zrobić to samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Przeczytaj poniższe wskazówki a dowiesz się jak woskować swoje narty.
ubiór na narty

Jak się ubrać na narty lub snowboard?

Narty
Wybierając się na stok często szukasz odpowiedniego ubrania, które pozwoli Ci na zachowanie ciepłoty ciała i pozostanie suche niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Dobór odpowiedniej odzieży jest naprawdę ważny, zwłaszcza jeżeli jesteś początkującym narciarzem czy snowboardzistą. Częste wywrotki są nieodłącznym punktem każdej nauki jazdy. Miłą niespodzianką jest to, że prawdopodobnie masz już wszystko co trzeba i inne przedmioty wyposażenia możesz pożyczyć od przyjaciół. Gorąco zaleca się trzymać z dala od noszenia odzieży bawełnianej (dżinsy, bluzy, itp.) bezpośrednio na gołą skórę, ponieważ pochłania ona pot i śnieg prowadząc do utraty naturalnego ciepła i wyziębienia organizmu. Z tego samego powodu na przykład wełniane lub akrylowe skarpety sportowe są lepsze niż bawełniane. Dzięki czemu wystarczy nam tylko jedna cienka para na narty. Buty narciarskie powinny być ciepłe same w sobie. Grube skarpety lub kilka par skarpetek może tylko spowodować bolesne pęcherze na stopach (odciski). Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak profesjonalnie ubrać się przed wyjazdem na stok.
z dzieckiem na nartach

Jak dobrać narty dla dziecka?

Narty
Narciarstwo przetrwało próbę czasu i jest świetnym sportem rodzinnym, oraz doskonałą okazją do spędzania czasu z najbliższymi na świeżym powietrzu. Kiedy dzieci są już na tyle duże, że mogą znieść warunki pogodowe oraz obszerne ciuchy i ciężkie buty narciarskie to czas na lekcje jazdy na nartach. Jeżeli nigdy nie kupowałeś nart dla dzieci poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak najlepiej dobrać narty dla najmłodszych.