Gra w tenisa ziemnego

Jak grać w tenisa ziemnego?

Tenis
Jak dobrze znasz zasady gry w tenisa? Chociaż wiele osób grało na lokalnych kortach tenisowych, niektóre niuanse gry gubią się lub mylą w tej nieformalnej atmosferze. Czy piłka może dotknąć siatki w trakcie serwowania? Który zestaw linii bocznych liczy się jako out? Dzięki temu szybkiemu przypomnieniu, będziesz w stanie komentować kolejny mecz w telewizji, na Wimbledonie lub US Open, jak profesjonalista.
Skręcenie kostki

Jak leczyć skręcenie kostki?

Tenis

Skręcenie czy też inne uszkodzenia w obrębie stawu skokowego są jednymi z częstszych kontuzji odnoszonych w wyniku podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Skręcić staw skokowy można nie tylko podczas uprawiania sportu, ale również np. podczas wysiadania z autobusu, gdy przy schodzeniu z dość wysokich stopni źle ustawimy stopę. Skręcenie stawu skokowego jest najczęściej wynikiem gwałtownego ruchu powierzchni stawów skokowych i stawów sąsiednich w zakresie znacznie przekraczającym ich fizjologiczną ruchomość. Przekroczenie fizjologicznej ruchomości stawu prowadzi do różnorodnych obrażeń i zmian w obrębie aparatu torebkowo-więzadłowego. Ze względu na charakter uszkodzenia i jego rozległość rozróżnia się trzy stopnie skręceń stawów skokowych.

Wybór rakiety tenisowej

Jak dobrać rakietę tenisową?

Tenis

Przed rozpoczęciem przygody z tenisem ziemnym należy zaopatrzyć się w odpowiednią rakietę. Rakieta tenisowa jest niewątpliwie najważniejszym elementem wyposażenia każdego tenisisty. Obecnie na rynku mamy do czynienia z bardzo szerokim asortymentem tego sprzętu w przedziale cenowym od około stu do około tysiąca złotych. Dobór rakiety tenisowej zazwyczaj budzi nieco wątpliwości, lecz jest to całkiem nieuzasadnione. Jak już wcześniej wspomniałem mamy bardzo szeroki wybór, istnieje wielu producentów tego sprzętu, jednak w ciągu ostatnich kilku lat firmy takie jak Wilson, Head, Babolat czy Prince zdobyły przewagę nad konkurencją. Popularność tych firm nie jest bezpodstawna, ponieważ oferują one sprzęt dobrej jakości. Potwierdza to również fakt, że najlepsi tenisiści na świecie używają rakiet właśnie tych firm.

 

Kupno rakiety jest to wydatek jednorazowy i graczom początkującym rakieta powinna wystarczyć na kilka lat, dlatego warto zainwestować w rakietę dobrej jakości i uznanej firmy, mamy wtedy pewność, że dostaniemy bardzo dobry sprzęt.

rakieta tenisowa

Jak wybrać rakietę tenisową?

Tenis
Nie ważne cz jesteś początkującym graczem, czy grasz już dość długo i o tenisie wiesz już prawie wszystko, zakup rakiety tenisowej może być dużą inwestycją. Wybór tej najodpowiedniejszej wcale nie jest taki prosty. A przecież nie przyjdziesz do sklepu nie kupisz pierwszej lepszej rakiety. To od niej w dużej mierze będzie zależeć Twoja gra. Podaję więc kilka praktycznych wskazówek, aby nie pogubić się i wybrać najlepszą rakietę tenisową.
Kontuzja kostki

Jak uniknąć kontuzji?

Jazda na Rolkach

Podczas uprawiania sportu, także na poziomie amatorskim bardzo często dochodzi do powstawania nieprzyjemnych kontuzji. Uraz lub kontuzja jest to uszkodzenie żywego organizmu powstałe na skutek zadziałania energii z zewnątrz. Urazy nabyte podczas uprawiania sportu dzieli się na typowe i nietypowe. Typowe są charakterystyczne dla danej dyscypliny sportu i tak np. dla piłki nożnej będzie to bardzo częste uszkodzenie łękotek. Przypadkowe natomiast nie są ściśle związane z konkretną dyscypliną sportu i będzie to np. skręcenie stawu skokowego na skutek poślizgnięcia się na mokrej nawierzchni, czy otarcie skóry wskutek przewrócenia się.