Co rowerzystom wolno

Co rowerzystom wolno na drodze?

Kolarstwo
Po drogach dla rowerów można jeździć z taką prędkością, jak po jezdni obok, tzn. w terenie zabudowanym 50 km/godz. (choć ze względu na środek lokomocji to raczej niemożliwe). Wolniej – jeśli stoi znak ograniczający prędkość. Tak samo jak na jezdni, trzeba się trzymać prawej strony ścieżki, a jeśli jest jednokierunkowa, nie wolno jeździć pod prąd. Oczywiście na dróżce rowerowej rowerzysta ma pierwszeństwo przed pieszymi, ale nie może go wymuszać z zagrożeniem bezpieczeństwa.
bezpieczna jazda na rowerze

Jak jeździć na rowerze zgodnie z prawem?

Kolarstwo
Na rowerach jeździ 70 proc. Polaków. 22 proc. z nich robi to regularnie, 35 proc. – od czasu do czasu (CBOS, 2012). Każdego tygodnia na polskich ulicach i drogach pojawia się więc kilka milionów rowerzystów. W okresie letnim ta liczba rowerzystów jest odpowiednio większa, dlatego warto wiedzieć jak zachowywać się na drodze, by bezpiecznie dotrzeć do celi i tym samym nie stanowić zagrożenia dla innych członków ruchu drogowego. Zapraszam do zapoznania się z przydatnymi wskazówkami dla każdego rowerzysty.
Wymiana opony w rowerze

Jak zmienić oponę w rowerze?

Jazda na Rowerze

Opony w rowerach wydają się być trwałe. Jednak od czasu do czasu należy je wymienić. Ewentualnie wtedy, gdy przedziurawimy oponę ,lub ulegnie ona innym zniszczeniom lub po prostu będzie zużyta. Starte, tzw. łyse opony nie gwarantują dobrej przyczepności do podłoża, a co za tym idzie bezpieczeństwa podczas jazdy. Zanim jednak zdecydujesz się na zmianę opony, warto dowiedzieć się jak to zrobić. Sprawdź wymiary opon już założonych, aby kupić dokładnie takie same. Muszą idealnie pasować, aby było bezpiecznie.

jazda na rowerze zimą

Jak przygotować się do jazdy na rowerze zimą?

Jazda na Rowerze
Wiele osób mieszkających w zatłoczonym mieście dojeżdża do swojego miejsca pracy na rowerze przez całe lato i jesień. Jest to dobry sposób na poprawienie swojej kondycji i zaoszczędzenia nieco pieniędzy. Jednak na rowerze możemy jeździć śmiało nawet przez cały rok. Niezależnie od pogody i pory roku. Jeżeli zdecydujesz się na korzystanie z roweru w zimie poniższe wskazówki pomogą przygotować Ci się do bezpiecznej jazdy niezależnie od typu roweru.
jazda na rowerze zimą

Jak ubrać się na rower w zimie?

Jazda na Rowerze
Jazda rowerem w zimie może być świetną zabawą i pomoże nam zachować kondycję wypracowaną w lecie. Choć dla wielu ludzi jazda rowerem w zimie to szaleństwo, sport ten spotyka się z coraz szerszym zainteresowaniem wśród ludzi młodych, którym niestraszne są mrozy i chłód. Jak mówi stare rowerowe przysłowie "Nigdy nie ma złej pogody na przejażdżkę, po prostu są tylko złe ubrania". Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak profesjonalnie, a przy tym ciepło, ubrać się na rower, by móc cieszyć się przygodą przez cały rok.
rower górski

Jak przygotować rower górski do zimy?

Jazda na Rowerze
Początek zimy, nie musi wcale oznaczać końca sezonu rowerowego, a w szczególności dla rowerów górskich. Ścieżki rowerowe, pomimo słabego przygotowania w zimie, są dostępne dla wszystkich przez cały rok. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak odpowiednio przygotować rower górski do zimowej eksploatacji.
jazda na rowerze zimą

Jak jeździć na rowerze zimą?

Jazda na Rowerze

Jazda na rowerze w zimie nie jest zbytnio rozpowszechniona jednak wszędzie znajdą się jacyś jej zwolennicy. Ci, którzy jeszcze nigdy nie doświadczyli jazdy na rowerze po śniegu i lodzie mogą się zastanawiać, dlaczego niektórzy w ogóle się tego podejmują. Jazda na rowerze w zimie ma mianowicie kilka dość znaczących zalet do których należą z pewnością:

  • Oszczędność czasu. Jazda na rowerze po mieście jest dużo szybsza niż przemieszczanie się po zatłoczonych i zaśnieżonych ulicach samochodem czy autobusem.

  • Wygoda. Jeśli jeździsz na rowerze przez okrągły rok, wówczas przyzwyczajasz się, że nie jesteś uzależniony od środków transportu publicznego ani od wolnych miejsc na parkingu. Dodatkowo, jeśli masz na rowerze koszyk lub bagażnik nie musisz nosić ciężkich zakupów w rękach.

  • Jazda na rowerze nie szkodzi środowisku w przeciwieństwie do alternatywnych środków komunikacji. Nie musisz martwić się o odśnieżanie samochodu, zdrapywanie lodu z szyb, tankowanie, miejsce parkingowe itp.

  • Jeśli normalnie jeździsz autobusem czy tramwajem wówczas zaletą jest to, że nie musisz czekać na przystanku i marznąć.

  • Jazda na rowerze w zimie to sposób na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

  • Wiele zimowych dni jest suchych, słonecznych i pięknych – jazda na rowerze jest zatem bardzo przyjemna – oczywiście pod warunkiem, że jesteś ciepło ubrany.

  • Poza tym jazda na rowerze zimą to wyzwanie i oczywiście dreszczyk emocji.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i porad przydatnych podczas jazdy na rowerze zimą po śniegu i lodzie.

opony na rower zimowe

Jak zrobić opony zimowe do roweru?·

Jazda na Rowerze
Jazda na rowerze zimą może być równie trudna jak jazda samochodem na letnich oponach. Nie trudno o poślizg i niebezpieczny upadek. Jeżeli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, musisz założyć opony zimowe także do roweru. Jak się jednak okazuje nie jest to wcale takie proste, bo zwyczajnie nie można ich nigdzie kupić. Na szczęście można je zrobić samodzielnie - zrobienie zimowych opon do roweru nie jest ani trudne ani czasochłonne. Poniżej znajdziesz instrukcję jak zrobić doskonałe opony zimowe do roweru.
bagażnik rowerowy na samochód

Jaki bagażnik na rowery?

Jazda na Rowerze

Zastanawiasz się jak najbezpieczniej przewieźć rower samochodem? Rozglądasz się za bagażnikiem rowerowym na dach lub na tył samochodu? Jest wiele możliwości i wiele opcji, które warto rozważyć przez kupnem bagażnika. Bagażnik musi pasować do samochodu, a rower do bagażnika, aby bezpiecznie go przewozić z miejsca w miejsce. Źle dopasowany lub źle założony bagażnik może stanowić niebezpieczeństwo na drodze, może spaść z auta, zostać skradziony lub uszkodzony.

 

Sklepy oferują nam szeroką gamę rodzajów bagażników, które pasują do większości samochodów. Podstawowymi rodzajami bagażników są bagażniki dachowe, bagażniki na hak, mocowane do bagażnika na tył samochodu, do opony zapasowej oraz specjalne bagażniki na tandemy i rowery poziome.

 

Aby pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru proponujemy poniżej porównanie tych bagażników. Pogrupowaliśmy je w specjalne grupy, aby łatwiej Ci było odszukać interesujące Cię informacje. Odpowiedz sobie na poniższe pytania i dokonaj właściwego wyboru.