Ogród dla początkujących. Jak go urządzić?

Ogólne Planowanie Krajobrazu
Często brakuje czasu na to, by uporządkować albo urządzić ogród. Warto jednak wygospodarować kilka godzin w tygodniu, by wykonać niezbędne prace. Prócz funkcji rekreacyjnej, ogród może podnieść wartość nieruchomości o kilkanaście procent! Oczywiście można sięgnąć po poradę firm specjalizujących się w architekturze krajobrazu, jednak większą satysfakcję zapewni samodzielne zaplanowanie ogrodu. Ja się za to zabrać? Sprawdźmy.

Które rośliny rosną błyskawicznie, czyli ogród dla niecierpliwych

Rośliny Ozdobne
Nabywając działkę albo zakładając ogród, chcemy by w szybkim czasie naszym oczom ukazały się piękne i okazałe rośliny. Niestety, mając na początku pustą przestrzeń i decydując się na sadzenie roślin, na efekt musimy poczekać nawet kilka lat. Oczywiście, możemy zakupić okazy, które od razu są pokaźnych rozmiarów, jednak jest to bardzo kosztowne rozwiązanie. Lepiej zainwestować w rośliny, które szybko rosną. Jak urządzić ogród dla niecierpliwych? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Jak pozbyć się mchu z działki? Niezawodne sposoby

Pielęgnacja Ogrodu
Mech działa na nasz trawnik pasożytniczo. Wysysa z niego wartości odżywcze, podkrada wodę z gleby i podstępnie przejmuje jego teren. Rozplenia się błyskawicznie, tymczasem nasz trawnik marnieje: szybko żółknie i przerzedza się, zwłaszcza gdy nie jest pielęgnowany w odpowiedni sposób. Samo ręczne usuwanie kępek nie rozwiąże problemu. Podpowiadamy, jak walczyć z niechcianym porostem skutecznie i kompleksowo. Zdradzamy też, dlaczego w kuracji antymchowej warto zwrócić szczególną uwagę na ilość roślin iglastych na działce, kamienie wykorzystywane do dekoracji ogrodu oraz zacienione miejsca.
Ogród

Darmowe programy do projektowania ogrodów

Podstawy Projektowania Krajobrazu
Projektowanie ogrodów jest trudne, szczególnie dla tych osób które nie mają jeszcze doświadczenia w tym zakresie. Oczywiście im więcej i częściej się coś robi, tym łatwiejsze się wydaje. Jak to się mówi - praktyka czyni mistrza. Jednak jeśli jest się nowicjuszem w aranżacji ogrodów, zazwyczaj nie wie się, które z roślin dobrze się ze sobą komponują, jak długo rosną, jaką osiągają maksymalną wysokość oraz kiedy kwitną. Aranżacja ogrodu to o wiele więcej, niż narysowanie paru drzewek oraz kwiatków i sprawdzenie czy ładnie wyglądają obok siebie. Poniższe programy pomogą ci zaprojektować ogród bez znajomości tajników wiedzy.
kolorowy ogród

Jak sprawić by ogród był kolorowy od wiosny do jesieni?

Podstawy Projektowania Krajobrazu
Pora kwitnienia jest bardzo istotną różnicą między różnymi gatunkami i odmianami roślin ozdobnych. Niektóre rośliny kwitną od razu, kiedy tylko nastąpią pierwsze cieplejsze dni, a inne kwitnąć będą aż do pierwszych mrozów. Aby twój ogród był kolorowy od wczesnej wiosny do późnej jesieni musisz wcześniej zaplanować, co chcesz posiać i zasadzić. Poniżej znajdziesz praktyczne porady.
ogród

Jak rozmieścić kwiaty w ogrodzie?

Rabaty Kwiatowe
Kwiaty mogą być uprawiane albo "same dla siebie" dlatego, iż je po prostu lubimy, albo traktowane jako materiał ozdobny ogrodu. W tym drugim wypadku jest zrozumiałe, że zaczynamy od zaprojektowania elementów dekoracji. Jednak nawet wówczas gdy po prostu lubimy kwiaty i chcemy je mieć w ogrodzie, warto zastanowić się nad ich rozmieszczeniem. Dzięki temu możemy stworzyć harmonijną całość. Podobnie jak przy urządzeniu mieszkania gdzie staramy się ustawić meble możliwie najkorzystniej z punktu widzenia estetyki.
Ogród feng shui

Jak wprowdzić zasady feng shui w ogrodzie?

Ogrody Specjalne
Dobry projekt ogrodu zgodny z zasadami feng shui pomoże przyciągnąć do domu pozytywną energię i zachwyci wszystkie zmysły.