Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?

Trawy
Trawy ozdobne coraz częściej spotykane są w polskich ogrodach. Zdobyły uznanie ze względu na to, że są niezwykle wytrzymałe i mają małe wymagania, a przy tym pięknie dekorują przestrzeń wokół domu. Dodatkowo są odporne na choroby i szkodniki, a także mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat. Różnorodne gatunki traw ozdobnych dobrze komponują się w ogrodach formalnych, wiejskich, angielskich czy orientalnych, ale sprawdzą się też i w tych bardziej naturalnych i „dzikich”. Mogą stanowić tło dla innych roślin, być samodzielnymi ozdobami ogrodu lub dekorować skalniaki i oczka wodne. Które gatunki traw ozdobnych warto wybrać do ogrodu?

Ogród dla spóźnialskich: Jakie rośliny mogą być sadzone we wrześniu?

Projekty Ogrodów
Wydawać by się mogło, że we wrześniu jest stanowczo za późno na sadzenie roślin w ogrodzie. Raczej nastawiamy się na prace porządkowe, które musimy zakończyć przed rozpoczęciem jesieni, by wiosną wszystko było gotowe na kwitnące rośliny. Co zrobić, jeśli spóźniliśmy się z sadzeniem kwiatów wiosną? Na szczęście, nie jesteśmy skazani na ogołocony trawnik – możemy jeszcze cieszyć się pięknym ogrodem do pierwszych przymrozków. Jakie rośliny sadzić we wrześniu? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Które rośliny rosną błyskawicznie, czyli ogród dla niecierpliwych

Rośliny Ozdobne
Nabywając działkę albo zakładając ogród, chcemy by w szybkim czasie naszym oczom ukazały się piękne i okazałe rośliny. Niestety, mając na początku pustą przestrzeń i decydując się na sadzenie roślin, na efekt musimy poczekać nawet kilka lat. Oczywiście, możemy zakupić okazy, które od razu są pokaźnych rozmiarów, jednak jest to bardzo kosztowne rozwiązanie. Lepiej zainwestować w rośliny, które szybko rosną. Jak urządzić ogród dla niecierpliwych? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.
poidełko do kwiatów

Jak zrobić poidełko do kwiatów doniczkowych?

Rośliny doniczkowe
Sezon urlopów i wakacyjnych wyjazdów przed nami. Ostatnie wakacje wspominasz mile, niestety powrót do domu i to co w nim zastałaś już nie. Podczas twojego wyjazdu nie miał kto opiekować się kwiatami. Część z nich uschła, a parę z nich jeszcze się jakoś trzyma. Na szczęście jest prosty sposób, dzięki któremu zapobiegniesz powtórce z historii.
ogród zimowy

Jakie krzewy ozdobne do ogrodu zimą?

Krzewy
Wydawać się może, że w zimie ogród niczym nas nie zadziwi… Chociaż jest to dla przyrody czas odpoczynku, to jednak są rośliny, dla których jest to właściwa pora kwitnienia. Są też krzewy, które właśnie zimą prezentują się najpiękniej, dzięki kolorowym pędom, pokrojowi czy owocom pozostającym zimą na gałązkach. Jeśli chcemy dodać naszemu ogrodowi kolorów i życia w zimie, zastanówmy się nad posadzeniem w nim kilku roślin przedstawionych poniżej!
kolorowy ogród

Jak sprawić by ogród był kolorowy od wiosny do jesieni?

Podstawy Projektowania Krajobrazu
Pora kwitnienia jest bardzo istotną różnicą między różnymi gatunkami i odmianami roślin ozdobnych. Niektóre rośliny kwitną od razu, kiedy tylko nastąpią pierwsze cieplejsze dni, a inne kwitnąć będą aż do pierwszych mrozów. Aby twój ogród był kolorowy od wczesnej wiosny do późnej jesieni musisz wcześniej zaplanować, co chcesz posiać i zasadzić. Poniżej znajdziesz praktyczne porady.
żółte i czerwone tulipany

Jak łączyć kolory w ogrodzie?

Rabaty Kwiatowe
Przy wyborze roślin do ogrodu dużo czasu zajmuje dobranie ich pod względem ich wymagań. Warto jednak zastanowić się także nad odpowiednim doborem kolorów kwiatów, które przecież będą rosnąć obok siebie. Jeżeli chodzi o łączenie barw w ogrodzie, istnieją pewne reguły, z którymi trzeba się zapoznać.
pielęgnacja ogrodu

Jak wybrać rośliny do ogrodu?

Rośliny Ozdobne
Chcesz żeby twój ogród był zawsze zielony i pełen pięknie kwitnących kwiatów? W ogrodnictwie problemem nie jest mały wybór, lecz właśnie ogrom możliwości. Aby dobrze wybrać rośliny do ogrodu trzeba je najpierw dobrze poznać. Jak się do tego zabrać? Poniższe porady pomogą ci w tym zadaniu.

Rośliny doniczkowe do zadań specjalnych

Rośliny doniczkowe
Ozdobne rośliny doniczkowe potrafią pozytywnie odmienić każde wnętrze, a wielu aranżacjom nadają niepowtarzalny styl. Zieleń w domu ułatwia też codzienny relaks i pomaga się odprężyć. Jakby tego było mało, rośliny przyczyniają się też do utrzymania wilgotności w mieszkaniu na właściwym poziomie, a niektóre są znane ze swoich właściwości oczyszczających – pochłaniają zanieczyszczenia i toksyny. Do swojego domu warto jednak wprowadzić także inne piękne rośliny doniczkowe "do zadań specjalnych". Dzięki nim pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, papierosowego dymu, a nawet kurzu.

Najpiękniejsze krzewy o właściwościach leczniczych

Krzewy
Krzewy są niezastąpionym elementem ogrodowych aranżacji – stanowią oryginalne tło dla mniejszych roślin, wypełniają przestrzeń i dodają jej tajemniczości lub pozwalają stworzyć niedostępny zakątek, np. odgradzając podwórko od ulicy czy chodnika. Sprawdzają się także jako efektowne solitery. Warto jednak wybierać ozdobne gatunki, których widok będzie nas cieszył przez cały rok. Przedstawiamy łatwe w uprawie krzewy, które wiosną zachwycają bujnymi kwiatami, a jesienią wybarwiają się na czerwono. Wszystkie mają też inny ogromny atut – ich kwiaty i owoce posiadają cenne właściwości lecznicze. Z powodzeniem przygotujesz z nich aromatyczne nalewki i napary, a nawet dżemy.