Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie
Astma

Jak rozpoznać astmę i skąd się ona bierze?

Astma
Ty albo ktoś z Twoich bliskich cierpicie na alergię? Może się ona przerodzić w astmę, która zlekceważona prowadzić może nawet do śmierci ... Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak rozpoznać tę chorobę i skąd właściwie się ona bierze.
astma

Jak wygląda atak astmy?

Astma
Ataki astmy rzadko występują bez wcześniejszych znaków ostrzegawczych. Znajomość tych znaków pozwoli ci lepiej zapobiegać atakom astmy, a może nawet uratuje tobie lub komuś życie. Poniżej znajdziesz najczęstsze objawy ataku astmy. Miej się na baczności, gdy je zidentyfikujesz. Działaj szybko, nim będzie zbyt późno.
Astma

Jak rozpoznać astmę?

Alergie

Osoby z objawami astmy zazwyczaj doświadczają zaciśnięcia, rozpalenia lub wypełnienia śluzem dróg oddechowych.

Typowe objawy astmy to:

- Kaszel, szczególnie nocą
- Ciężki oddech
- Duszności
- Ucisk lub ból w klatce piersiowej

Mimo to, nie każdy astmatyk ma takie same objawy, odczuwane w ten sam sposób. Niekoniecznie musisz doznawać wszystkich symptomów, lub możesz mieć różne objawy, w różnych momentach. Napady astmy mogą się różnić od siebie, jeden może być słabszy, następny silniejszy. Niektóre osoby chorujące na astmę mogą przez dłuższy okres nie odczuwać żadnych objawów, następnie jednak dobra passa może zostać przerwana przez napad astmy z towarzyszącymi mu silnymi symptomami. U innych osób zdarza się, iż napady występują codziennie. Co więcej są osoby, u których objawy astmy pojawiają się tylko podczas wysiłku, lub w formie infekcji wirusowych, takich jak przeziębienie.

 

Łagodne napady astmy są bardzo powszechne. Zazwyczaj drogi oddechowe otwierają się w przeciągu kilku minut do kilku godzin. Silniejsze napady są mniej typowe i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Ważne jest, aby rozpoznać nawet te łagodne objawy i rozpocząć leczenie, aby móc kontrolować chorobę i uniknąć napadów silniejszych.

Jak stawiać bańki?

Astma

Stawianie baniek (terapia próżniowa) jest to znana od wieków naturalna metoda leczenia. Jest ona idealnym sposobem na walkę z przeróżnymi infekcjami. Bańki postawione w odpowiednim czasie skutecznie zwalczą chorobę. Dlaczego? Podciśnienie wytworzone podczas stawiania baniek wciąga skórę, co powoduje, że naczynia krwionośne pękają. Krew, która nagle została usunięta z krwiobiegu, traktowana jest przez nasz organizm jak ciało obce. Dzięki temu uruchamiane są mechanizmy obronne, które zwalczają przy okazji zalążki choroby. Jak postawić bańki szklane (tradycyjne)?

astma, astma oskrzelowa, astma leczenie

Jak leczyć astmę?

Alergie
Astma to choroba układu oddechowego spowodowana nadzwyczaj wrażliwym układem immunologicznym. U astmatyków normalnie nieszkodliwy bodziec, taki jak kurz, zimne powietrze, wysiłek fizyczny lub alergeny, wywołuje gwałtowną reakcję immunologiczną. Reakcja układu odpornościowego prowadzi do obrzęku (a często zapalenia płuc), który utrudnia oddychanie. W większości przypadków leczenie astmy sprowadza się do używania inhalatorów, ponieważ lek może być wówczas podawany bezpośrednio do płuc. Jednakże astmę można leczyć nie tylko przy pomocy inhalatorów. Istnieją różne inne środki farmakologiczne, a także naturalne sposoby zmniejszające objawy astmy.
astma

Jak żyć z astmą?

Astma
Życie z astmą może być nie lada wyzwaniem, ale jeśli przykłada się należytą uwagę do szczegółów, można zapewnić sobie (lub swojemu dziecku) normalne, aktywne i zdrowe życie. Podstawową rzeczą jest pozytywne podejście do problemu astmy i odpowiedni styl życia, umożliwiający kontrolę ataków i ograniczenie ich wpływu na codzienne obowiązki. Na profilaktykę astmy muszą składać się przede wszystkim: zmiana otoczenia do minimum ograniczająca napady astmy, leki zapobiegające tym napadom i procedury związane z postępowaniem na wypadek ataków duszności. Dokładnie omów wszystkie te elementy z lekarzem pulmonologiem. Oto kilka dodatkowych wskazówek, które powiedzą ci jak żyć z astmą.
Płukanie nosa kubkiem Neti

Jak płukać nos za pomocą kubka Neti?

Alergie

Kubek Neti służy do Jala Neti która jest tradycyjną i najstarszą techniką jogi mającą na celu oczyszczenie zatok. W dosłownym tłumaczeniu termin Jala Neti oznacza oczyszczenie wodą. Kubek Neti jest wypełniony roztworem soli fizjologicznej w temperaturze ciała o koncentracji takiej samej jak płyny ustrojowe. Za pomocą tego roztworu płukana jest jama nosowa w taki sposób, że słona woda wpływa jedną dziurką nosa i wypływa drugą. Bardziej zaawansowaną techniką jest wlanie wody do dziurki nosa i wypuszczenie jej ustami. Jeśli koncentracja soli jest odpowiednia, roztwór ma odpowiednią temperaturę i mamy dobrą technikę to płukanie nosa nie jest nieprzyjemne ani nie sprawia bólu.

 

W tradycji jogi, Jala Neti jest codzienną rutyną, taką jak mycie zębów. Jeśli żyje się na terenach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone lub ma się problemy zdrowotne, takie jak katar (również sienny) czy zatkane zatoki, płukanie nosa słoną wodą powinno się robić nawet kilka razy dziennie.

 

Zalety płukania nosa:

 

 • Oczyszcza nos z brudu oraz bakterii.
 • Zmniejsza częstotliwość i czas trwania przeziębień. 
 • Zmniejsza objawy alergii takie jak katar sienny. 
 • Ułatwia oddychanie przez co łagodzi takie choroby jak astma i zapalenie oskrzeli.
 • Nawilża suchą jamę nosową oraz przejście między nosem a gardłem.
 • Redukuje objawy przewlekłego zapalenia zatok.
 • Oczyszcza kanały łzowe i polepsza wzrok.
 • Wzmacnia zmysł smaku i zapachu, przez co pomaga przy rzucaniu palenia.
 • Może być pomocne w leczeniu niektórych chorób uszu.
 • Stymuluje czakrę Ajna (czakra czoła, trzecie oko).
 • Ma uspokajający wpływ na ciało i duszę.
astma dziecięca

Jak uniknąć ataków astmy u dziecka?

Astma
Astma to to stan chorobowy charakteryzujący się dusznościami i kaszlem. Występują one głównie w nocy. Jest to nic innego jak przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Astma często występuje u dzieci z tym, że u chłopców częściej niż u dziewczynek. Niestety nie ma jeszcze leku na astmę. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie ataków astmy, dzięki czemu można zmniejszyć ich częstotliwość. Jak zatem radzić sobie z tą chorobą, aby ulżyć dziecku i sobie? Odpowiedź w poniższym artykule.
atak astmy

Jak rozpoznać objawy ataku astmy?

Astma
Astma jest obecnie tak powszechna, że można określić ją mianem choroby cywilizacyjnej. Jej nasilenie może różnić się w zależności od pacjenta, różne mogą być też przyczyny wywołujące atak. Zawsze jednak warto wiedzieć jak zawczasu rozpoznać atak astmy, by móc podjąć błyskawiczną reakcję.