Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

O czym mogą świadczyć częste omdlenia?

Choroba Sercowo-Naczyniowa
Omdlenie, czyli nagła utrata przytomności, to zjawisko, które ma różnorodne przyczyny. Najczęściej jest skutkiem chwilowego niedotlenienia mózgu, silnych emocji i wzruszeń, a także gwałtownych skoków ciśnienia. Sporadyczne omdlenia zazwyczaj nie są niebezpieczne – niektóre osoby po prostu mają do nich tendencję. Jednak nawracająca i częsta utrata przytomności może świadczyć o poważnych schorzeniach. Zagrożone może być serce i układ krążenia, a także mózg, układ nerwowy i hormonalny. Sprawdź, o czym świadczą częste omdlenia i kiedy należy się zgłosić do lekarza.

Dlaczego warto jeść karpia nie tylko w święta? Czego dostarcza?

Ryby
Po karpia, nazywanego rybą królewską, sięgamy zazwyczaj tylko raz w roku – podczas kolacji wigilijnej. To zdecydowanie za rzadko, gdyż ten gatunek ma wiele korzystnych dla zdrowia wartości odżywczych. Choć karp nie zawiera tyle nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 co ryby morskie, to i tak pod tym względem wypada lepiej niż inne rodzaj mięs. Znajdują się w nim za to duże ilości białka, a także wielu witamin i minerałów. Dzięki temu karp może świetnie wspomagać odporność, a także wzmacniać serce i zapobiegać chorobom układu krążenia. Ten gatunek ryby korzystnie wpływa również na mózg i układ nerwowy, poprawia pamięć i samopoczucie. Ponadto w karpiu znajdziemy jod, który reguluje przemianę materii i zmniejsza ryzyko niedoczynności tarczycy. Dlaczego warto jeszcze jeść karpia? Czym się kierować przy jego zakupie? Podpowiadamy.

Drżenie samoistne: Przyczyny, objawy i leczenie

Mózg i Układ Nerwowy
Drżenie samoistne, nazywane też chorobą Minora to jedno z najczęstszych zaburzeń neurologicznych. Objawia się mimowolnym drżeniem – przede wszystkim w obrębie rąk i głowy, znacznie rzadziej obejmuje kończyny dolne lub tułów. Co ciekawe – najczęściej atakuje osoby w 2. lub 6. dekadzie życia. Drżenie samoistne może być samodzielną jednostką chorobową, ale też objawem innych schorzeń neurologicznych, np. choroby Parkinsona czy zaburzeń metabolicznych i zatruć toksynami. Sprawdź, jakie są przyczyny drżenia ciała i kiedy ten objaw może świadczyć o poważnej chorobie.

Mrowienie i drętwienie rąk: Ćwiczenia przynoszące ulgę

Choroby Układu Krążenia
Drętwienie i mrowienie rąk to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Nie jest ona bolesna, ale może powodować dyskomfort, gdyż czujemy się wówczas, jakby ktoś zabrał nam rękę. Przyczyny tej przypadłości mogą być różne, choć jako te najczęstsze wymienia się: niedobór magnezu oraz siedzący tryb życia. Pomóc może zmiana stylu życia, ale także regularne ćwiczenia, które nie tylko przyniosą ulgę naszym rękom, ale zapobiegną również ponownemu mrowieniu. Podpowiadamy trzy najskuteczniejsze.
mózg

Jak dbać o układ nerwowy?

Mózg i Układ Nerwowy
Układ nerwowy odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Odpowiada on m.in. za nasze samopoczucie. Natomiast jego głównym zadaniem jest kierowaniem ruchem mięśni oraz wydzielaniem hormonów. Działalność układu nerwowego możemy podzielić na dwie kategorie. Wyróżniamy układ nerwowy somatyczny oraz układ nerwowy autonomiczny. Pierwszy z nich odpowiada za kontakt z rzeczywistością. Odbiera on różne bodźce zewnętrzne i przesyła je dalej. Dzięki temu możemy poruszać się czy też celowo reagować na różnego rodzaju sytuacje, rzeczy. Drugi układ odpowiada za pracę naszych narządów wewnętrznych. Proces ten odbywa się bez naszej świadomości. Jak widać układ nerwowy odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Poniżej znajdziesz informacje jak zadbać o układ nerwowy.
pocące się dłonie

Domowe sposoby na pocące się dłonie

Mózg i Układ Nerwowy
Mokre od potu dłonie to problem nie tylko natury estetycznej. Uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie i mają negatywny wpływ na kontakty społeczne. Problem nasila się jeszcze bardziej, gdy stresujemy się tym, że nasze dłonie są wilgotne. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które - przy regularnym stosowaniu - pozwolą nam uwolnić się od tej przykrej dolegliwości.

Mioklonie: Przyczyny, objawy i leczenie

Mózg i Układ Nerwowy
Mioklonie to profesjonalne określenie nagłych i gwałtownych skurczów mięśni. Często dochodzi do nich w nocy, jeśli jednak występują sporadycznie, najprawdopodobniej są zwyczajną reakcją fizjologiczną. Jednak nawracające szarpiące skurcze mięśni mogą być sygnałem poważniejszych schorzeń neurologicznych lub krążeniowych. Sprawdź, jak objawiają się mioklonie i o czym mogą świadczyć. Dowiedz się, kiedy niezbędna jest wizyta u specjalisty.
leczenie nerwicy

Jak leczyć nerwicę?

Mózg i Układ Nerwowy
Nerwica obejmuje bardzo szeroką grupę różnorodnych zaburzeń, ale zawsze u ich podstawy leży lęk. Nerwica ma zawsze podłoże psychiczne, ale jej objawy mogą być bardzo zróżnicowane. Różny jest również bodziec wywołujący lęk, może on być środowiskowy lub emocjonalny. Poniżej znajdziesz kilka informacji dotyczących sposobów leczenia nerwicy.
zespół cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Mózg i Układ Nerwowy
Podczas wykonywania pewnych codziennych czynności domowych lub czynności związanych z pracą biurową może pojawić się u nas zespół cieśni nadgarstka, któremu towarzyszy nieprzyjemny ból. W dłoniach, palcach i przedramieniu może wystąpić ucisk nerwów. Przez rękę i nadgarstek przebiega główny nerw, w miejscu, które nazywamy kanałem nadgarstka.

Jakie pestycydy pojawiają się w herbacie? Która jest najbardziej szkodliwa?

Zatrucia
Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów, który preferowany jest nie tylko za sprawą walorów smakowych, ale również właściwości korzystnie wpływających na organizm. Taki napar pobudza, zawiera antyoksydanty zwalczające wolne rodniki, pomaga w problemach trawiennych i odchudzaniu. Niestety, radość z picia herbaty może popsuć fakt, że w wielu odmianach zawarte są pestycydy – substancje szkodliwe dla zdrowia. Sprawdź, które toksyczne związki trafiają do wywaru, jakie spustoszenie powodują w twoim ciele i czy istnieje herbata wolna od toksyn.