Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Kleszczowe zapalenie mózgu: Objawy i leczenie

Ugryzienia Kleszcza
Kleszczowe zapalenie mózgu to obok boreliozy jedna z najczęstszych chorób spowodowanych ukąszeniem kleszcza. Mimo że można się na nią zaszczepić, liczba zakażonych w Polsce osób rośnie z każdym rokiem. Jakby tego było mało, leczenie jest trudne i trwa nawet rok, poza tym - nie chroni przed groźnymi komplikacjami. Niektórzy pacjenci nigdy nie wracają do pełnego zdrowia – zmagają się z przewlekłymi bólami głowy, depresją, a nawet niedowładami kończyn. Sprawdź, czym jest kleszczowe zapalenie mózgu, jakie są pierwsze objawy zakażenia i na czym polega leczenie tej groźnej choroby.

Jakie choroby można wyczytać z oczu?

Oczy i Wzrok
O oczach mówi się, że są zwierciadłem duszy, ale warto wiedzieć, że można z nich wyczytać znacznie więcej niż tylko aktualny nastrój czy nastawienie do świata. Uważny obserwator będzie mógł też wiele powiedzieć na temat kondycji zdrowia. Zaczerwienienie, zabarwienie gałki ocznej, zmiany na powiekach czy zaburzenia widzenia to charakterystyczne objawy wielu schorzeń. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie narządu wzroku, ale sygnalizują nieprawidłowe procesy zachodzące w naszym organizmie. Są częstym symptomem problemów z trzustką, wątrobą i sercem, a nawet układem nerwowym czy rozrodczym. Sprawdź, jakie objawy widoczne na oczach powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty.

Najczęstsze powikłania boreliozy

Borelioza
Borelioza to niebezpieczna choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze i niektóre zwierzęta (głównie gryzonie, ale też sarny, jelenie czy ptaki). Krętkami wywołującymi boreliozę najłatwiej jednak zarazić się przez ukąszenie kleszcza. Co prawda tylko jedna trzecia pajęczaków jest zakażona, ale choroba jest trudna do zdiagnozowania, a jej zwalczanie trwa nawet kilka tygodni. Brak szybkiego leczenia prowadzi do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Im dłużej żyjemy z utajoną boreliozą, tym większe spustoszenie sieje ona w naszym organizmie. Zdarza się, że ukąszone osoby po kilku latach zmagają się z problemami neurologicznymi czy kardiologicznymi. Sprawdź, jak objawia się borelioza, jak się przed nią chronić i na czym polegają powikłania.

Mrowienie i drętwienie rąk: Ćwiczenia przynoszące ulgę

Choroby Układu Krążenia
Drętwienie i mrowienie rąk to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Nie jest ona bolesna, ale może powodować dyskomfort, gdyż czujemy się wówczas, jakby ktoś zabrał nam rękę. Przyczyny tej przypadłości mogą być różne, choć jako te najczęstsze wymienia się: niedobór magnezu oraz siedzący tryb życia. Pomóc może zmiana stylu życia, ale także regularne ćwiczenia, które nie tylko przyniosą ulgę naszym rękom, ale zapobiegną również ponownemu mrowieniu. Podpowiadamy trzy najskuteczniejsze.
pocące się dłonie

Domowe sposoby na pocące się dłonie

Mózg i Układ Nerwowy
Mokre od potu dłonie to problem nie tylko natury estetycznej. Uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie i mają negatywny wpływ na kontakty społeczne. Problem nasila się jeszcze bardziej, gdy stresujemy się tym, że nasze dłonie są wilgotne. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które - przy regularnym stosowaniu - pozwolą nam uwolnić się od tej przykrej dolegliwości.

Ból głowy: Rodzaje i przyczyny

Bóle Głowy
Na częste i nawracające bóle głowy skarży się większość populacji. Zazwyczaj wiążą się one z przemęczeniem i niewyspaniem, stresem lub zmianami ciśnienia atmosferycznego. W zależności od natężenia mogą one utrudniać albo wręcz uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Lekarze alarmują, że nawracający ból głowy to częsta oznaka poważnych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienia kręgosłupa czy guz mózgu. Na szczęście w większości przypadków organizm wysyła nam w ten sposób informację o mniej niebezpiecznych dolegliwościach, np. alergii, zapaleniu zatok czy problemach trawiennych. Sprawdź, co oznacza ból skroni, czoła czy potylicy. Kiedy ból głowy może być śmiertelnie niebezpieczny?
leczenie nerwicy

Jak leczyć nerwicę?

Mózg i Układ Nerwowy
Nerwica obejmuje bardzo szeroką grupę różnorodnych zaburzeń, ale zawsze u ich podstawy leży lęk. Nerwica ma zawsze podłoże psychiczne, ale jej objawy mogą być bardzo zróżnicowane. Różny jest również bodziec wywołujący lęk, może on być środowiskowy lub emocjonalny. Poniżej znajdziesz kilka informacji dotyczących sposobów leczenia nerwicy.
nerwica

Jak leczyć nerwicę lękową?

Mózg i Układ Nerwowy
Lęk jest podstawowym objawem wszystkich nerwic, ale w nerwicy lękowej wysuwa się na pierwszy plan. Chory skarży się na ciągły niepokój, napięcie i stałe poczucie zagrożenia. Lęk ten charakteryzuje się całkowitą bezzasadnością obaw chorego. Pierwszymi objawami nerwicy lękowej jest: depresja, szybko spadająca pewność siebie, przeczulenie na punkcie opinii innych ludzi oraz stale wzrastające oczekiwanie niepowodzeń. Nerwica lękowa może doprowadzić do całkowitego zaburzenia w funkcjonowaniu chorego w społeczeństwie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak leczyć tę chorobę.
zespół cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Mózg i Układ Nerwowy
Podczas wykonywania pewnych codziennych czynności domowych lub czynności związanych z pracą biurową może pojawić się u nas zespół cieśni nadgarstka, któremu towarzyszy nieprzyjemny ból. W dłoniach, palcach i przedramieniu może wystąpić ucisk nerwów. Przez rękę i nadgarstek przebiega główny nerw, w miejscu, które nazywamy kanałem nadgarstka.

Jakie pestycydy pojawiają się w herbacie? Która jest najbardziej szkodliwa?

Zatrucia
Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów, który preferowany jest nie tylko za sprawą walorów smakowych, ale również właściwości korzystnie wpływających na organizm. Taki napar pobudza, zawiera antyoksydanty zwalczające wolne rodniki, pomaga w problemach trawiennych i odchudzaniu. Niestety, radość z picia herbaty może popsuć fakt, że w wielu odmianach zawarte są pestycydy – substancje szkodliwe dla zdrowia. Sprawdź, które toksyczne związki trafiają do wywaru, jakie spustoszenie powodują w twoim ciele i czy istnieje herbata wolna od toksyn.