Zespół Zaburzeń Procesów UwagiAlergieAlzheimerAnoreksjaAstmaBóle PlecówPtasia GrypaZłamania KościMózg i Układ NerwowyZapalenie Torebki MaziowejChoroba Sercowo-NaczyniowaDławienieZespół Przewlekłego ZmęczeniaZaburzenia w KomunikacjiDepresjaChoroby Układu PokarmowegoChorobyUszy i SłyszenieOczy i WzrokRzeżączkaChoroby GinekologiczneBóle GłowyChoroby SercaUdar SłonecznyZapalenie WątrobyNadciśnienie TętniczeChoroby EndokrynologiczneCukrzycaBóleChoroby WirusoweChoroba Zapalna JelitChoroby NerekBoreliozaZaburzenia Przemiany MateriiStwardnienie RozsianeBól SzyiOtyłośćOsteoporozaZespół Napięcia PrzedmiesiączkowegoLeki na ReceptęWysypkiZespół Niespokojnych NógChoroby Przenoszone Drogą PłciowąSkóraProblemy DermatologiczneKontuzje SportoweUdary i WylewyGuzyChoroby Układu MoczowegoKurzajki i BrodawkiADHDLęk WysokościTętniakiArtretyzmAutyzmChoroby KrwiKości, Stawy i MięśnieGuzy MózguBulimiaPoparzeniaCholesterolPrzeziębienia i GrypaGłuchotaInwalidztwo i KalectwoUzależnienie od LekówZaburzenia ŁaknieniaZaburzenia GenetyczneGościec, PodagraWypadanie WłosówZawał SercaZgaga i Choroba Refluksowa PrzełykuKrwotoki i KrwawieniaOpryszczkaHIV i AIDSZaburzenia Systemu ImmunologicznegoBezpłodnośćZespół Jelita DrażliwegoToczeńMigrenyWzmożone Napięcie MięśnioweZaburzenia NeurologiczneZatruciaChoroby PsychiczneWalka z BólemInne ChorobyChoroby Układu OddechowegoChoroby ReumatyczneZaburzenia Układu KostnegoZaburzenia SnuZwichnięcia i SkręceniaChoroby TarczycyWrzodyRany i ZranieniaChoroby Układu Krążenia
Pokaż wszystkie

Domowe sposoby na dzwonienie w uszach

Uszy i Słyszenie
Dzwonienie w uszach to bardzo uciążliwa dolegliwość, która może pogorszyć jakość życia. Szumy uszne to subiektywne odczucie dźwiękowe niewywołane żadnym zewnętrznym źródłem. Przez każdego może być określane inaczej, jako głośny pisk, brzęczenie, szumy czy gwizdy. Gdy utrzymuje się zbyt długo, może wywoływać problemy z koncentracją, zasypianiem czy nawet przyczyniać się do depresji. Przyczyn dzwonienia w uszach jest wiele, do których zaliczyć można nadmierny hałas, przebyte infekcje, woskowina w uszach czy uraz głowy lub szyi. Szumy w uszach mogą też świadczyć o poważniejszych chorobach, np. nadciśnieniu, miażdżycy lub chorobach tarczycy. Gdy słyszane przez nas dźwięki przeszkadzają nam, należy udać się do lekarza, który ustali przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli dzwonienie w uszach nie jest spowodowane chorobą, można wypróbować sprawdzone, domowe sposoby, które pomogą odczuć ulgę przy tej dolegliwości. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Błędy popełniane podczas czyszczenia uszu

Codzienna higiena
Może się wydawać, że czyszczenie uszu nie jest skomplikowaną czynnością, jednak na co dzień popełniamy wiele błędów. Laryngolodzy nieustannie powtarzają, że patyczki kosmetycznie nie służą do pielęgnacji przewodów słuchowych, ale wiele osób nadal stosuje je nieprawidłowo. Okazuje się, że przesadne dbanie czystość uszu może doprowadzić do poważnych konsekwencji, łącznie z utratą słuchu. Jak dbać o uszy, żeby uniknąć powikłań? Jak je skutecznie umyć? Czego należy bezwzględnie się wystrzegać?

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Codzienna higiena
Uczucie zatkania, niedosłuch oraz ból mogą być wynikiem nadmiaru woskowiny w przewodzie słuchowym. Dlatego podczas codziennej pielęgnacji, nie powinno się pomijać mycia uszu. Niestety, wielu z nas w tym celu używa patyczka kosmetycznego, który się do tego celu nie nadaje. Jego nieumiejętne stosowanie może wzmóc wydzielanie woskowiny, spowodować powstanie czopu, a także uszkodzić błonę bębenkową. Dlatego trzeba zerwać ze starymi przyzwyczajeniami i myć uszy w prawidłowy sposób.
szum w uszach

Pięć naturalnych leków na szumy w uszach

Naturopatia
Jesteś poirytowany ciągłym szumem w uszach? Jeśli lekarze nie zdiagnozowali u ciebie nowotworu, który mógłby być jego przyczyną, nie pozostaje wiele, co mogliby dla ciebie zrobić. Bez względu na to, czy w uszach szumi, dzwoni, brzęczy, gwiżdże, syczy czy klika. Czy dźwięk jest cichy, czy głośny – może irytować. Jedna z poniższych metod leczenia może być odpowiedzią na twój problem.
Olejek czosnkowy na infekcje ucha

Olejek czosnkowy na infekcje ucha

Uszy i Słyszenie
Infekcje ucha są szczególnie uciążliwe. Pulsujący ból, uczucie zatkania ucha i wiele innych dolegliwości które mogą okazać się trudne do zniesienia. Zamiast czekać na wizytę u lekarza, od razu przy pierwszych objawach zapalenia ucha zastosuj domową, sprawdzoną metodę. Mowa o olejku czosnkowym. Jeżeli chcesz wiedzieć jak go przygotować, to mamy dla ciebie dokładną instrukcję.
czyszczenie uszu

Jak zrobić płyn do rozpuszczania woskowiny?

Medycyna Naturalna
Wiele ludzi błędnie myśli, że wosk w uszach to zło konieczne. Niektórzy twierdzą iż jest obrzydliwy i usuwają go za każdym razem po kąpieli. Wosk wydaje się bezużyteczny, jednak odgrywa on ważną rolę zachowując nasze uszy w zdrowiu. Woskowina jest wytwarzana w kanale słuchowym, by chronić ucho wewnętrzne przed infekcjami, brudem, kurzem i drobnoustrojami. Jednak narastając może blokować ucho i osłabiać słuch. Dowiedz się jak przygotować płyn, którym rozpuścisz woskowinę.
ból ucha

Domowe sposoby na ból ucha

Uszy i Słyszenie

Ból ucha to przypadłość występująca najczęściej u dzieci, ale zdarza się coraz częściej i u dorosłych. Obecnie chyba każdy przynajmniej raz w życiu odczuwał ból ucha. Zazwyczaj ból ten pojawia się po przebytym przeziębieniu lub infekcji górnych dróg oddechowych. Ból ucha może pojawić się również po opróżnieniu nosa i położeniu się spać. Przyczyną tego są gromadzące się w przewodzie Eustachiusza płyny. Wywierają one nacisk na ucho, powodując ból i dyskomfort. Ból ten często występuje nocą, nie dając nam spać. Nie należy go jednak ignorować i liczyć, że kiedyś minie. Są przecież domowe sposoby, które mogą nam pomóc uśmierzyć ból i pozbyć się go na dobre.

szum w uszach

Jakie są przyczyny szumu w uszach i jak go leczyć?

Uszy i Słyszenie
Znasz to uczucie, gdy w uszach słyszysz szum, dzwonienie lub inny dźwięk, który zdaje się dochodzić z wewnątrz ucha lub głowy? W większości przypadków nie jest to nic poważnego, lecz raczej niedogodność, która mija z czasem. Jednak zdarza się, że szum może być objawem poważnej choroby. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się jakie są przyczyny szumu w uszach i co zrobić, żeby ustał.
małżowina uszna

Uszkodzenie małżowiny usznej - przyczyny, postępowanie

Uszy i Słyszenie
Małżowina uszna (ucho zewnętrzne) ulega różnorodnym uszkodzeniom. Może do tego dojść nie tylko na skutek urazów mechanicznych. Ważne, aby nigdy nie lekceważyć niepokojących objawów, ponieważ konsekwencje mogą być dla nas groźne. Poniżej dowiesz się, jakie mogą być przyczyny uszkodzenia małżowiny usznej i co robić, gdy do niego dojdzie.
świecowanie uszu

Jak wykonać zabieg świecowania uszu?

Uszy i Słyszenie
Świecowanie uszu (lejkowanie) jest wspaniałą metodą na oczyszczenie uszu z zalegającej woskowiny i innych zanieczyszczeń. Jest również skuteczne przy infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu krtani, nieżycie nosa, katarze siennym czy astmie oskrzelowej. Zabieg ten polecany jest również dla osób cierpiących na migrenę, zaburzenia snu czy niedosłuch. Świecowanie uszu można wykonać samemu w domu przy pomocy drugiej osoby. Jest to bardzo proste jednak należy zachować troszkę uwagi i przestrzegać podstawowe zasady higieny.